دانلود اپلیکیشن هفت صبح

صاحبخانه می‌تواند در‌شرایط کرونا مستاجر‌ را بیرون کند؟

اجتماعی
صاحبخانه می‌تواند در‌شرایط کرونا مستاجر‌ را بیرون کند؟

روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی | این هفته به سه سوال ارسالی شما پاسخ می‌دهیم:
* یک: «می‌خواستم بدونم الان با توجه به شرایط کرونا آیا برای صاحبخانه حقی وجود نداره که بتونه از مستاجر بخواهد واحدش رو تخلیه کنه؟»

* دو: «سال گذشته بنده با توجه به شرایطم ملک خریداری شده‌ام رو به مدت یکسال اجاره دادم تا امسال بتونم بعد از تخلیه خودم ساکن بشم ولی الان مستاجرم میگه کروناست و گفتن قرارداد باید تمدید بشه! میشه من رو راهنمایی کنین که چه کاری باید انجام بدم؟»

* پاسخ: ستاد ملی کرونا در تیرماه امسال مصوب کرده که قراردادهای اجاره‌ای که از تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹ به بعد منقضی می شوند، با افزایش اجاره بها به میزان اعلام شده (۲۵درصد در تهران، ۲۰درصد در کلانشهر و ۱۵درصد در سایر نقاط) به طور خودکار تمدید می‌شوند. البته اجرای این مصوبه مشروط به سه شرط شده است:

۱-شرط اول این است که مستاجر در دوره اجاره فعلی به تعهداتش عمل کرده باشد. یعنی مستاجری که با تشخیص دستگاه قضایی باعث ضرر و زیان به مالک شده باشد، مشمول این تمدید نیست.

۲-دوم اگر مالکی در دوره اجاره قصد فروش ملک را داشته باشد، به شرطی که فروش رسمی صورت بگیرد، نه قولنامه‌ای و صوری مستاجر باید ظرف دوماه تخلیه کند.

۳-و سوم اینکه مستاجر سقف اجاره تعیین شده را قبول کند.

اگر این سه شرط وجود داشته باشد، یعنی مستاجر به تعهدات خود عمل کرده باشد و افزایش میزان قرارداد تعیین شده را بپذیرد صاحبخانه حق ندارد خانه را از دست او بگیرد مگر اینکه او واقعا ملک خود را فروخته باشد. در این صورت باید ظرف دو ماه خانه را خالی کند.

* البته در جریان باشید که فعلا این عذر که خودم می‌خواهم در آن خانه بنشینم پذیرفته شده نیست و حتما باید خانه به دیگری فروخته شده باشد. البته از دادگاه‌ها خبرهای مختلفی در خصوص اجرای این مصوبه به گوش می‌رسد و عجیب است که حتی در سایت‌های قوانین و مقررات نیز متن مصوبه قابل دسترس نیست اما ظاهرا دادگاه‌ها موظفند به حکم یک بخشنامه داخلی قوه قضائیه از صدور حکم تخلیه خودداری کنند.

* سه: سلام من از اول تیر ماه ۹۹ مستاجر این خونه شدم. حالا پمپ کولرش سوخته به قیمت ۸۰۰تومن صاحب خونه پول تعمیر نمیده میگه به‌عهده مستاجر است لطفا پاسخ دهید.»

چنین تعمیری چه از حیث میزان هزینه و چه از حیث قطعه تعمیری، یک هزینه اساسی به حساب می‌آید و هزینه آن با صاحبخانه است. برای چندمین بار باید گفت که مستاجر صرفا باید هزینه‌های جاری را پرداخت کند مثل هزینه سرویس کولر در حد تعویض پوشال‌ها.

*** ‌‌هر هفته در روزهای دوشنبه‌‌، آخرین تحولات حقوقی که شهروندان به آن نیاز دارند را گزارش می‌کنیم و به پرسش‌های حقوقی شما پاسخ می‌دهیم . در صورتی که سوالی دارید، آن را به ایمیل pr@7sobh.com یا پیامک ۰۹۲۰۲۰۰۱۷۰۷ ارسال کنید.

بازدید اپلیکیشن 1,433 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

  1. سلام خسته نباشید من پارسال درتاریخ ۲۰خرداد رفتم تو خونه ومستجر شدم ‌ وامسال ۲۰ خرداد قراردادم تموم میشه ایا صاب خونه میتواند من را بلند کند با تو جه به این شرایط اقتصادی و مریضی کرونا .لطفا پاسخ دهید باتشکر .

    1. سلام. در صورتی که رقم افزایش اجاره بیش از درصد تعیین شده باشه، طبق قانون صاحبخانه می‌تونه از شما شکایت کنه. موضوع به شورای حل اختلاف ارجاع داده می‌شه و اونجا تلاش می‌کنن بین شما میانجی‌گری کنن. در صورت رعایت سقف مجاز افزایش اجاره قراره که حکم تخلیه صادر نشه. توافق دو طرف اما بهترین انتخابه

پاسخ دهید