شرط ثبت احوال برای تغییر اسامی مذهبی در شناسنامه

اجتماعی
شرط ثبت احوال برای تغییر اسامی مذهبی در شناسنامه

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره شرایط تغییر اسامی مذهبی در شناسنامه افراد، گفت: اسامی مذهبی تنها قابل تغییر به اسامی مذهبی دیگر و آن هم منوط بر غالب بودن فراوانی نام منتخب ثانویه است.

سیف‌الله ابوترابی درباره شرایط تغییر نام مذهبی گفت: تغییر نام مذهبی به یک نام مذهبی دیگر امکان پذیر است و آن هم منوط بر این است که فراوانی نام منتخب ثانویه بیشتر از نام اولیه باشد. یعنی بایستی مشخص شود فراوانی کدام اسم غالب است و در صورتی که فراوانی اسم منتخب ثانویه بیشتر از اسم اولی باشد امکان تغییر نام وجود خواهد داشت.

وی افزود: افرادی که اسامی غیر مذهبی و غیرمتعارف دارند، می‌توانند با مراجعه به سازمان ثبت احوال درخواست خود را اعلام و نسبت به تغییر نام خود اقدام کنند.

مدتی است که امکان تغییر نام در ثبت احوال امکان پذیر شده است و دیوان عدالت نیز در هفته‌های گذشته صحت آن را تأیید کرده است. یعنی افراد واجد شرایط با مراجعه به ثبت احوال می‌توانند مراحل تغییر نام را طی کنند و دیگر نیازی به مراجعه به محاکم قضایی نیست.

همچنین افراد ۱۸ سال به بالا و افراد کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد باشند، پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال وسرپرست قانونی (قیم، امین، وصی) برای افراد صغیر و محجور، با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد می توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به درخواست تغییر نام اقدام نمایند.

بازدید اپلیکیشن 334 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

نامه ابتلای ۴۵نفر به کرونا در ایران صحت دارد؟ نامه ابتلای ۴۵نفر به کرونا در ایران صحت دارد؟
اجتماعی
ساعتی پیش متنی با مضمون ابتلای ۴۵ نفر به کرونا در کشور در فضای مجازی دست به دست شد که با واکنش وزارت بهداشت همراه شد. در این نامه به ابتلای ۴۵ فرد مبتلا و چهار قربانی کروناویروس در ایران به اشاره شده است. با این‌حال قاسم جان بابایی، معاون…...
بارش مجدد برف در کشور از جمعه بارش مجدد برف در کشور از جمعه
اجتماعی
مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: بعدازظهر جمعه در آذربایجان غربی، کردستان، آذربایجان شرقی و کرمانشاه و روز شنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل، ‌زنجان، کرمانشاه، تهران، البرز و قزوین بارش برف داریم. صادق ضیائیان در گفت‌و‌گو با فارس‌ در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور، اظهار داشت:…...
هرچقدر می‌خواهید طلاق بگیرید! هرچقدر می‌خواهید طلاق بگیرید!
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح | دیروز خبر محدودیت محضرخانه‌ها برای ثبت طلاق به یکی از پربحث‌ترین سوژه‌های فضای مجازی تبدیل شد اما اغلب کاربران شبکه‌های مجازی خبر را اشتباه برداشت کرده بودند. آمارهای مربوط به طلاق همیشه محل جنجال بوده‌اند تا جایی که همین چند سال پیش خبرهایی شنیده شد درباره…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید