شایعه‌های جدید از اردوگاه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان

سیاسی
شایعه‌های جدید از اردوگاه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان

خبرگزاری برنا از قول آذر منصوری که از او به‌عنوان سخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح طلبان یاد می‌شود فرآیند انتخاب کاندیدای موردنظر اصطلاح‌طلبان را شرح داده است. به‌گفته او فرایند رسیدن به کاندیدا واحد، به تصویب مجمع عمومی رسیده به این ترتیب که در مرحله اول چهار مرحله تا زمان ثبت نام کاندیداها تعریف شده است و یک مرحله بعد از اعلام تایید صلاحیت کاندیداها توسط شورای نگهبان وجود دارد. مرحله اول به این ترتیب است که ۱۰نفر از اعضای مجمع عمومی می توانند هر کدام از کاندیداها را که مورد تاییدشان است معرفی کنند و هر کاندیدا ریاست جمهوری با رای ۱۰نفر از اعضای مجمع عمومی به مجمع معرفی می شود و نام او در مجمع عمومی مطرح می شود چنانچه کاندیداها بتوانند یک سوم رای مجمع عمومی را از آن خود کنند که مرحله دوم است وارد فاز مرحله سوم و ارائه برنامه ها و پاسخ به پرسش های مجمع عمومی می شوند و به نوعی کاندیداها در این مرحله خود را پرزنت می کنند و در مرحله بعدی مجمع عمومی وارد رای گیری می شود. هر کدام از کاندیداها بتوانند دو سوم رای مجمع عمومی را از آن خود کنند به عنوان کاندیدای جبهه اصلاحات ایران معرفی می شوند تا بروند و برای مرحله ثبت نام اقدام کنند. در حقیقت کاندیداهای جبهه اصلاحات ایران قبل از ثبت نام توسط دو سوم رای مجمع عمومی انتخاب می شوند و قبل از ثبت نام معرفی می شوند تا ۲۱اردیبهشت که زمان ثبت نام کاندیداها است این مراحل انجام می شود. از بین کاندیداهای احراز صلاحیت شده هر کاندیدایی که بتواند بیشترین رای را در مرحله نظر سنجی از آن خود کند کاندیدا جبهه اصلاحات است. در مورد زمان نظر سنجی تصمیم گیری نشده است. از جمله تعهدات کاندیداهایی که وارد این عرصه می شوند این است که با جمع بندی جبهه اصلاحات همراهی کنند و بعد از تایید صلاحیت هر کاندیدایی، رای بیشتری داشت دیگران باید به نفع او از عرصه انتخابات کنار بروند. البته جبهه اصلاحات ایران هنوز هیچ دیدار رسمی با هیچ یک از کاندیداها نداشته است. ممکن است کاندیداها با دبیران کل احزاب و با افراد دیدار های مجزایی داشته باشند ولی جبهه هنوز وارد این مرحله نشده و در صورت انجام حتما اطلاع رسانی خواهد داشت.

آذر منصوری اشاره‌ای هم به احتمال معرفی کاندیدای زن از سوی اصطلاح‌طلب‌ها کرده است: این توافق در جبهه اصلاحات ایران وجود دارد که در سبد کاندیداهای این جبهه یک زن هم حضور داشته باشد. اعضای زن این جبهه روی این مساله توافق و اصرار دارند و این نگرش در مجموعه اصلاح طلبان در این دوره نسبت به دوره های قبل بیشتر است. فارغ از اینکه شورای نگهبان به چه شکل و شیوه ای عمل می کند اما این نگاه در این دوره وجود دارد.

تا ز اردوگاه اصطلاح‌طلب‌ها فاصله نگرفته‌ایم، توجه شما را به این توییت جلب می‌‌کنم: الیاس حضرتی دبیرکل حزب اعتمادملی نوشته احتمال کاندیدا شدن مصطفی تاج زاده در انتخابات ریاست جمهوری جدی‌تر شده است.

از آنطرف در بین جریانات سیاسی اصولگرا هنوز بحث انصراف سردار سعید محمد و تردید درباره آمدن رئیسی و قالیباف است.

سردار محمد در آخرین نشست خود گفته: «در بین عزیزانی که تا به امروز مطرح شده اند، خودم را اصلح می دانم» او درباره شرط کناره گیری خود از عرصه انتخابات ریاست جمهوری اینطور گفت: «من ابتدا خدمت آقای رییسی رفتم تا برنامه را با ایشان تنظیم کنم. ایشان گفتند که به انتخابات ورود نمی‌کنند. حتی قبل از آنکه از قرارگاه خارج شوم دوباره از ایشان پرسیدم و گفتند که قصد ورود به انتخابات را ندارند. اگر ورود کنند به آقای رییسی کمک می کنم چون ایشان می توانند اجماع خوبی ایجاد کنند و اولویت عدم انشقاق است.»

از آنطرف روزنامه سازندگی نوشته محمدباقر قالیباف اخیرا به اصولگرایان پیام داده که به سه شرط حاضر است در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدای آنها باشد؛ اول اینکه ابراهیم رئیسی کاندید نشود، دوم اینکه رسما اعلام شود پرونده عیسی شریفی مربوط به او نیست و سوم هم تضمین حضور او در مجلس و اینکه بتواند در انتخابات هیات رئیسه مجلس، کاندیدا شود.

به این ترتیب این روزها توجه اصولگرایان همچنان به نظر نهایی ابراهیم رئیسی برای کاندیداتوری معطوف است و آنها همچنان با امیدواری از حضور رئیسی می گویند. لاله افتخاری، عضو شورای عالی شورای وحدت اصولگرایان، درباره احتمال ورود رئیسی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفته است: «درخواست‌هایی که نخبگان کشور از ابراهیم رئیسی داشته اند و اینکه توانمندی خود را به خوبی نشان داده احتمال این وجود دارد که وقتی او با اقبال عمومی رو به رو باشد و ببیند که حضورش در قوه مجریه مورد نیاز است بپذیرد که وارد عرصه انتخابات شود.»

بازدید اپلیکیشن 30 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید