سیل، سقوط و جعبه سیاه مدیریت

اجتماعی
سیل، سقوط و جعبه سیاه مدیریت

پدافندی کار کرد و هواپیمایی افتاد؛ یک اشتباه انسانی. وضعیت کشور جنگی بود اما هواپیماهای مسافربری در آسمان ایران دور دور می‌کردند، این دیگر خطای انسانی نیست یک سوءمدیریت است. اینکه دیگران درجریان این اتفاق قرار نگرفتند و دست به تکذیب ماجرا زدند، سوءمدیریت است.

باران آمده است. سیل سیستان و بلوچستان را برده است. این استان تبدیل به دریا شده است. گیر کردن مردم در سیل با علم به اینکه قرار است باران سیل‌آسا بیاید یعنی سوءمدیریت.

معمولا بعد از این سوءمدیریت‌ها، کلمه«اگر» وارد بازی می‌شود. اگر این کار را می‌کردیم. اگر آن کار را می‌کردیم و هزار اگر دیگر. داستان برای ما تکرار است. اولین بار نیست که با این داستان روبرو می‌شویم و آخرین بار آن هم نیست و می‌شود با جرات گفت که تکراری ترین داستان این کشور است.

می‌دانید مشکل کار کجاست؟ اینکه ما با سوءمدیریت‌ها برخورد نمی‌کنیم و به راحتی از کنار آن می‌گذریم.

چرا حال سیستان و بلوچستان اینگونه وخیم است؟ چون در تمام این سال‌ها از آنها سوال نشده است که در ۴ سالی که استاندار بوده‌اید برای مردم چه کرده‌اید؟ آقا یا خانم نماینده، چهار سال در پارلمان برای بهبود وضعیت استان خود چه تلاش‌هایی کرده‌ای؟

وقتی مدیر مجبور به پاسخ گویی نیست، می‌آید و می‌رود بدون اینکه جواب‌گوی عملکرد خود باشد باید هم شاهد حوادث تلخ باشیم. بدتر از آنکه از این استان به آن استان و از این شهر به آن شهر می‌روند.

مدیران در ایران برکنار نمی‌شوند و فقط از پستی به پستی دیگر انتقال پیدا می‌کنند. تا وقتی آش همان آش و کاسه همان کاسه است، امیدی به بهبودی اوضاع نمی‌شود داشت.

متاسفانه ما جامعه پرسشگری نیستیم. ما عادت نکرده‌ایم از مدیران و مسؤولان خود سوال کنیم. مدیران و مسؤولان کجاست، ما حتی در امور شخصی خود هم به دنبال پاسخگویی نیستیم و به راحتی می‌گذریم.

الان که دوباره زنگ انتخابات خورده است، در کدام یک از شهرهای ما مردم از نمایندگان خود سوال می‌کنند در این ۴ سال در بهارستان چه کرده‌اید؟ متاسفانه دوباره با یک شام و یک پول مختصر داستان همان داستان است.

ما کار زیاد داریم اما مردم دیگر توان شنیدن و دیدن این همه خبر بد را ندارند. در همین یک هفته اخیر چند اَبر خبر را شنیده‌اند. هر کدام از این حوادث برای ۱۰ سال یک جامعه بس است اما ما همه آنها را در چند روز دیده‌ایم. آخرین آنهم سیل سیستان و بلوچستان.

از سوءمدریت‌ها به سادگی نگذریم و مدیران را بازخواست کنیم و پرسشگر باشیم و جعبه سیاه مدیریت را باز کنیم. در جوامع پیشرفت با معجزه کشور را ادره نمی‌کنند، آنها فقط قانون‌مند هستند و براساس اصول مدیریت، کار می‌کنند به همین سادگی.

مصطفی داننده- عصرایران

بازدید اپلیکیشن 49 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

درددل‌ صیادان ایرانی که اسیر دزدان دریایی شدند درددل‌ صیادان ایرانی که اسیر دزدان دریایی شدند
اجتماعی
صیادان آزاد شده از دست دزدان دریایی با حضور در برنامه «یه روز تازه» از شبکه پنج سیما از خاطرات تلخ زمان اسارت خود به بیان خاطراتی پرداختند. مهم ترین بخش این گفت و گو را با هم مرور می کنیم. ♦۴۵ روز روی آب بودیم که به طرف کابین…...
شگرد کارگر رستوران برای سرقت طلاهای دختر جوان شگرد کارگر رستوران برای سرقت طلاهای دختر جوان
اجتماعی
چندی قبل دختر جوانی به پلیس رفت و از سرقت ۴۰۰ میلیون تومانی طلاهایش به دست یک خواننده زیرزمینی شکایت کرد. او گفت: پدر و مادر ثروتمندی دارم و وضع مالی خانواده‌ام خیلی خوب است. از آنجا که علاقه زیادی به خوانندگی دارم در دانشگاه رشته موسیقی را انتخاب کردم…...
حمله مسلحانه به سرنشینان یک خودرو در اهواز حمله مسلحانه به سرنشینان یک خودرو در اهواز
اجتماعی
دو سرنشین یک دستگاه خودرو سواری پراید در یکی از مناطق شهرستان اهواز توسط دو راکب موتورسیکلت به صورت مسلحانه کشته شدند. در پی وقوع دو فقره قتل توسط راکبان موتورسیکلت در یکی از مناطق شهرستان اهواز، موضوع در دستور پلیس قرار گرفت. بر اساس این گزارش، ظهر امروز دو…...

پاسخ دهید