سول، روح سرگردان کیا در ایران

دانش و فناوری
سول، روح سرگردان کیا در ایران

هفت صبح | کیا سول نام یک خودرو جعبه‌ای عجیب و محبوب کره‌ای است که نه کراس اوور است، نه هاچ‌بک و نه میکرو ون اما برخی کاربردهای هر سه اتاق را دارد.

نام خودرو متفاوت شرکت کیاموتورز به معنی روح است که از سال ۲۰۰۸ پای به بازارهای جهانی گذاشته و پس از یک فیس‌لیفت نرم، هم‌اینک در نسل سوم خود راهی نمایندگی های فروش این شرکت کره‌ای شده است. سول که به واسطه طراحی خاص اتاقش از متفاوت‌ترین خودروهای موجود در بازار ایران به حساب می‌آید، از اواسط سال ۱۳۹۳ پای به بازار کشور گذاشته و به ندرت خرید و فروش می‌شود. این یعنی انتخاب سول مساوی لزوم نگهداری از این جعبه زمخت کره‌ای در پارکینگ منزل است!
سول که در نسل اول و دوم خود توانست طی یک دهه حدود ۱٫۳ میلیون دستگاه فروش عاید کیا نماید، در بدو ورود به بازار ایران قیمتی ۱۲۳ میلیون تومانی داشت و با امکاناتی نظیر سیستم ورود بدون کلید،کروز کنترل، صندلی‌های گرمکن‌دار چرمی، استارت دکمه‌ای به همراه کی‌لس، جعبه دنده شش سرعته خودکار، سانروف و شش ایربگ به مشتریان تحویل گشت. امکانات و فضای خودرو البته مناسب بود اما هرچه زمان گذشت استقبال از این خودرو کم و کمتر شد تا اینکه به فاصله کوتاهی از سبد محصولات واردکننده خودروهای کیا خارج شد.
خودرو ابعادی معادل ۴٫۱۲ و۱٫۷۸ متر در طول و عرض دارد ولی ارتفاعش با ۱٫۶۱ متر مهمترین نکته‌ای است که در بدو دیدن و یا نشستن در خودرو متوجه خواهید شد. این یعنی ارتفاع سول از تمام کراس اوورهای کامپکت بازار ایران و حتی از سانگ‌یانگ تیوولی هم بلندتر است و خب باعث تلقین حسی ناخوشایند به بیننده‌ای می‌شود که در اولین برخورد شیفته تناسب طراحی یک محصول می‌شود و در کیا سول تنها یک هاچ‌بک شهری می‌بیند.
موتور ۱٫۶ لیتری و ۴سیلندر خودرو با نام گاما هم که ۱۲۲ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد از دیگر دلایل عدم استقبال بازار از این محصول ۱۲۰۰کیلویی بود. البته بسیاری از منتقدان کیا در ایران همچنان معتقدند که دلیل اصلی شکست سول، اتاق و طراحی عجیب بدنه است که به هیچ رده‌ای منتسب نیست! خب ظاهرا برخلاف همیشه خریداران اصالت را در انتخاب خودرو لحاظ کرده‌اند و اولین قربانی این روند هم روح سرگردانی است که کیا در ایران آن را به امان خدا رها کرده است. این خودرو در اندک نمونه‌های خود در بازار ایران دارای قیمتی ۲۷۵ میلیونی برای مدل‌های ۲۰۱۴ است و خریداران زیادی ندارد.

بازدید اپلیکیشن 131 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

سیر پیشرفت کیا در یک عکس! سیر پیشرفت کیا در یک عکس!
دانش و فناوری
هفت صبح| تصویر جالبی است. یک سوی ماجرا خودرو پرفروش پراید است که هرچقدر در ژاپن، کره و آمریکا طرفدار نداشت پس از مونتاژ در ایران گوی سبقت را در همه رقبا ربود و تاکنون به شکلی معجزه‌آسا در سه دهه متوالی با کمترین تغییرات تولیدش ادامه یافته است و…...
چرا این پانامرا در خرمشهر خاک می‌خورد؟ چرا این پانامرا در خرمشهر خاک می‌خورد؟
دانش و فناوری
هفت صبح| اینجا خرمشهر است، جایی که به عنوان یکی از مناطق آزاد تجاری کشور قرار شده برای انجام فعالیت‌های اقتصادی تجار و صنعتگران کمتر سخت‌گیری کند. این تصویر اما گویای همه چیز است. خودرویی که وارد کشور شده و هزینه بسیاری بابت آن پرداخت شده ولی صرفا به علت…...
خطر آتش‌سوزی در کمین مالکان ایرانی کیا هیوندای خطر آتش‌سوزی در کمین مالکان ایرانی کیا هیوندای
دانش و فناوری
هفت صبح| کیا و هیوندای دوباره با مشکلات بزرگی مواجه شده‌اند و به دلیل نقص فنی موتور، در چندین دادگاه مختلف با شکایت های مختلف روبرو شد‌ه‌اند. این شکایت‌ها اغلب‌ به خاطر ایجاد آتش‌سوزی‌هایی در پیشرانه‌های محصولات کیا و هیوندای و همین‌طور عدم انجام اقدامی مناسب توسط این دو شرکت…...

پاسخ دهید