سوزاندن کتاب مرجع پزشکی توسط مدعی طب اسلامی

اجتماعی
سوزاندن کتاب مرجع پزشکی توسط مدعی طب اسلامی

ویدئوی آتش زدن کتاب پزشکی هاریسون توسط یک مدعی طب اسلامی موجب بروز واکنش‌هایی شده است.

عباس تبریزیان روحانی است و در سال‌های گذشته هم ویدئویی درباره ادعاهای عجیب و غریبش منتشر شده بود. فیلمی از او موجود است که در آن می‌گوید بزرگترین دانشگاه‌های انگلیسی دنبالش هستند تا تجربیاتش درباره مبارزه با سرطان را به‌انها انتقال دهد. ویدئوی جدید اما بیشتر سروصدا کرده چون در آن تبریزیان پس از آتش زدن کتاب پزشکی داخلی هاریسون که یکی از کتاب‌های مرجع پزشکی به‌حساب می‌آید خود را پدرطب اسلامی می‌نامد.

رسول جعفریان، روحانی و پژوهشگر تاریخ ایران که استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران، رئیس کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران است درباره این فرد روحانی و حرکت عجیبش به عصر ایران می‌گوید:

متاسفانه این شخص، سالهاست با استفاده از باور‌های عامیانه در میان مردم، تلاش در ترویج بافته‌های خود به اسم طب دینی دارد و برای تقدیس آنها، از روایاتی که بار‌ها محدثان آن‌ها را نقد کرده اند، استفاده می‌کند. این رفتار وی، در حوزه قم، مورد تأیید هیچ کس، جز شماری از هواداران ساده لوح او که مانند آن‌ها همه جای دنیا هستند، نیست.

روشن است که طب سنتی، به عنوان یک شاخه علمی، در مراکز دانشگاهی می‌تواند مطرح و توصیه‌های آن پس از بررسی‌های علمی، و تأیید مراکز رسمی، مورد استفاده قرار گیرد، اما نامبرده نه از نظر تحصیلات علمی و نه حوزوی، در مقامی نیست که بخواهد چنین ادعایی را بکند. طبعا در قم یا مشهد، هیچ نوع شاخه درسی وجود ندارد که او به استناد تحصیل در آن، چنین ادعایی را داشته باشد.

اما اقدام به کتابسوزی، این عمل مشمئز کننده، باید گفت، این اقدام، همیشه کار افراد جاهل و افراطی بوده است، کسانی که هیچ گاه، در هیچ مدلی، چه از نوع کسروی با آتش زدن آثار ادبی، و این شخص، با آتش زدن یک کتاب علمی، در پیشگاه ملت فرهیخته ایران، جایی نداشته و ندارند.

خوشحالیم که این شخص، پس از یک دوره تلاش در قم، از این مرکز دینی طرد شده و به دلیل اقدامات ناصوابش، در محاکم مربوط، محکوم هم شده است. مسلما، وظیفه حاکمیت، دفاع از حریم علم و دانش و مبارزه با جاهلانی است که با اقدمات ناصواب خود، زمینه آسیب زدن به دین و سلامت مردم را دنبال می‌کنند.

در باره دادن لقب آیت الله به ایشان، باید عرض کنم، در قم، مع الاسف زمینه‌ای وجود دارد که کسانی از سوی خود یا نزدیکانشان، لقب آیت الله را به خود اختصاص دهند. مسلم است که دادن چنین لقبی، هیچ رسمیتی نداشته و نشان دهنده هیچ مقام و منصب علمی و غیر علمی نیست.

باید عرض کنم، یکی از افتخارات ایران در چند دهه اخیر، در مراکز علمی و پزشکی، توسعه پزشکی مدرن است، امری که سبب شده ست تا ایران در منطقه خاورمیانه، یک قطب مهم پزشکی باشد. این راهی است که دولت‌های پس از انقلاب، بشدت از آن حمایت کرده و ایران اسلامی از این زاویه، کشوری سرافزار است.

بنابراین، نباید این قبیل رفتار‌های زشت و شرم آور را در مقابل آن همه تلاش و گسترش علم پزشکی نوین قرار داد، هرچند، نهاد‌های مربوطه، در تمام سطوح، می‌باید با اقدامات دقیق نظارتی خود، شائبه اعتنای به این قبیل رفتار‌های نادرست را از میان ببرند، کاری که جز با توسعه مراکز علمی و ترویج دانش میان مردم، امکان نخواهد داشت.

همچنین پس از انتشار ویدئوی آتش زدن کتاب، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام انزجاز از این حرکت آن را محکوم کرده. متن بیانیه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حوزه‌های علمیه و بزرگان آن با تأکید بر جایگاه علم و اندیشه و نقد عالمانه، حرکت ناپسند و جاهلانه اخیر در تعرّض به یکی از متون مهم علم پزشکی را که در فضای مجازی انتشار یافته است ناروا می‌دانند و حوزه‌های علمیه و بزرگان آن و شورای عالی و مدیریت حوزه‌های علمیه آن را محکوم می‌کنند، آشکار است که اینگونه تفکرات و اقدامات در حوزه علمیه جایگاهی نداشته و انتسابی به حوزه و روحانیت ندارد.

اسلام عزیز، روحانیت معظم، حوزه علمیه و بزرگان آن در طول تاریخ همواره پرچم‌دار و مشوق رشد و شکوفایی علمی در همه قلمروها و در بسیاری از این زمینه‌ها به ویژه در زمینه بهداشت و پزشکی پیشگام بوده‌اند و این سنت دیرپا همچنان ادامه دارد.

انتظار می‌رود دستگاه‌های ذی‌ربط در این زمینه اقدام لازم به عمل آوردند.

امید است پیشرفت‌های علمی ایران و رشد مراکز علمی و دانشگاه‌ها،که در پرتو انقلاب اسلامی رشد چشمگیر داشته است، استمرار و ارتقاء یابد.

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، علیرضا اعرافی

بازدید اپلیکیشن 213 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

روایت خواهر و برادری که در «قوچ ‌حصار» طعمه سگ‌ها شدند روایت خواهر و برادری که در «قوچ ‌حصار» طعمه سگ‌ها شدند
اجتماعی
روستا در جنوب پایتخت است و تقریبا سه کیلومتر از تهران دور. از تهران بیرون می‌رویم. از یک خیابان اصلی وارد یک جاده فرعی خاکی در دشتِ منتهی به روستا می‌شویم. تا آنجا که چشم کار می‌کند دشت است و دود و آلودگی. امروز به این روستا آمده‌ام تا از…...
افت ۱۵درجه‌ای دمای هوا و احتمال بارش ۱۳۰سانت برف افت ۱۵درجه‌ای دمای هوا و احتمال بارش ۱۳۰سانت برف
اجتماعی
سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور از بعدازظهر امروز از آغاز بارش برف، باران و کاهش ۸ تا ۱۵ درجه ای دما خبر داد. بر اساس پیش بینی نقشه های همدیدی آینده نگری سازمان هواشناسی امروز روند افزایش نسبی دما در اکثر مناق کشور و وز…...
اخاذی از زن جوان با عکس خصوصی اخاذی از زن جوان با عکس خصوصی
اجتماعی
ایسنا نوشت: رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ از دستگیری مردی که به بهانه ازدواج به تصاویر خصوصی زنی جوان دست یافته و با تهدید انتشار آن اقدام به اخاذی از این زن کرده بود، خبر داد. سرهنگ تورج کاظمی دراین‌باره گفت:‌ حدود دو ماه پیش زنی…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید