سوئد عقب‌نشینی کرد، ایران به مراسم جایزه نوبل برگشت

جهان
سوئد عقب‌نشینی کرد، ایران به مراسم جایزه نوبل برگشت

بنیاد نوبل مستقر در سوئد برخلاف سال گذشته، از ایران، روسیه و بلاروس برای شرکت در مراسم نوبل امسال دعوت به‌عمل آورده است.

بنیاد نوبل، پارسال در واکنش به وقایع داخلی ایران و در جهت حمایت از اعتراضات داخلی به بهانه فوت مهسا امینی، از سفیر ایران برای شرکت در مراسم اعطای جوایز نوبل 2022 در استکهلم دعوت به عمل نیاورد. این بنیاد همچنین پارسال به بهانه جنگ اوکراین از دو کشور روسیه و بلاروس هم دعوت نکرده بود.

اما امسال در یک عقب نشینی، مدیر اجرایی بنیاد نوبل گفته که به دلیل جلوگیری از قطبی شدن بیشتر فضای جهانی امسال از سفرای همه کشورهایی که در سوئد و نروژ حضور دیپلماتیک دارند، برای حضور در مراسم نوبل دعوت به عمل آورده است.

“ویدار هلگسن” مدیر اجرایی بنیاد نوبل درباره دعوت مجدد از این 3 کشور گفته:” جهان به طور فزاینده‌ای در حال تقسیم شدن به حوزه‌هایی است که گفت‌وگو بین افراد دارای دیدگاه‌های متفاوت را کاهش می‌دهند.

مدیر بنیاد نوبل گفت که این تصمیم پاسخی به “جهان دو قطبی فزاینده” و تمایل آن برای “انتقال پیام های مهم جایزه نوبل به همه” است.

بنیاد نوبل در بیانیه ای گفته امسال سفیران همه کشورهایی که در سوئد و نروژ دارای نمایندگی دیپلماتیک هستند، بدون استثنا به مراسم اهدای جایزه دعوت خواهند شد.

مراسم اعطای جوایز پنج گانه علمی و ادبیات نوبل همه ساله در 10 دسامبر در شهر استکهلم سوئد برگزار می شود.

مراسم اعطای جایزه نوبل صلح اما در شهر اسلو نروژ برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید