سلطان قابوس این بار میزبان گفتگوهای محرمانه آمریکا و سوریه شد

جهان
سلطان قابوس این بار میزبان گفتگوهای محرمانه آمریکا و سوریه شد

یک رسانه عرب زبان از دعوت رسمی وزیر امور خارجه عمان از ولید معلم برای سفر به این کشور و احتمال دیدار سه‌جانبه وزیران خارجه عمان – سوریه و عربستان پرده برداشت همچنین نمایندگان آمریکایی در این مذاکرات حضور دارند.
به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار گزارش داد: که ولید المعلم وزیر خارجه سوریه، دعوت رسمی از همتای عمانی خود یوسف‌بن علوی برای سفر به مسقط را دریافت کرده است.
به نوشته این رسانه علاوه بر دیدار دو‌جانبه ولید المعلم با همتای عمانی مقدمات دیدار وزیر خارجه سوریه با عادل الجبیر همتای سعودی‌اش فراهم و نشست سه‌جانبه‌ای در جریان این سفر برگزار خواهد شد.
این در حالی است که قبلاً پایگاه خبری الاوسط اعلام کرده بود که احتمالاً وزرای خارجه سوریه و عربستان با میانجیگری روسیه در مسقط پایتخت عمان با هم دیدار کنند.

پایگاه خبری الاوسط در این باره گزارش داد که بعد از فراهم کردن مقدمات دیدار علی مملوک و محمدبن سلمان از سوی سرویس اطلاعاتی روسیه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور اقداماتی را برای مقدمه‌چینی جهت دیدار ولید معلم وزیر خارجه سوریه با عادل الجبیر همتای سعودی خود در عمان در دست اجرا دارد.
اخیراً مسکو اعلام کرده بود که بعید نیست که دیدارهایی بین دولت سوریه با مقامات آل سعود برگزار شود،‌ این در حالی است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اخیراً پیشنهاد تشکیل ائتلاف منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم با مشارکت دولت بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و دیگر دولت‌های منطقه از جمله عربستان و ترکیه را مطرح کرده بود که ولید معلم وزیر خارجه سوریه آن را شبیه یک معجزه خوانده بود.
روزنامه الاخبار پیش از این از دیدار سرتیپ علی المملوک رئیس دفتر امنیت ملی سوریه با شاهزاده محمد‌بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی در ریاض خبر داده بود.

مذاکرات محرمانه آمریکا و سوریه
در همین حال خبرگزاری ایسنا هم در گزارشی دیگر از الاخبار لبنان نوشت: در حالی گزارشات حاکی از مذاکرات محرمانه میان برخی مسوولان وزارت خارجه آمریکا و سوریه است، دولت عمان نیز تلاش می‌کند تا با ارائه طرح‌هایی موانع را از سر راه بحران سوریه بردارد و مقدمات را برای دیدار سه جانبه میان وزیر خارجه سوریه با همتایان عربستانی و عمانی‌اش جهت حل اختلافات فراهم آورد.
به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، پس از چند دوره مذاکرات غرب و آمریکا با ایران و رسیدن به توافق هسته‌ای و همچنین مذاکرات اخیر روسیه و عربستان درخصوص نظام منطقه‌ای جدید در خاورمیانه مذاکرات سوریه و آمریکا نیز به صورت محرمانه آغاز شده است. درست است که این مذاکرات در سطح پایینی است اما به یک مذاکرات سیاسی از سوی دیپلمات‌های وزارت خارجه آمریکا تبدیل شده است.
این مذاکرات به منزله این است که آمریکا به حقیقت اوضاع سوریه اعتراف کرده است؛ هیچ جایگزینی برای بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه نیست و به ناچار باید با وی مذاکره کرد نه درخصوص اوضاع سیاسی داخلی بلکه درخصوص هماهنگ کردن تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم، آینده کردها و مخالفان مسلح.
در حالی که جان کری، وزیر خارجه آمریکا همچنان از برکناری اسد سخن می‌گوید زیردستانش مذاکرات مفصلی را با همتایان سوری خود برگزار می‌کنند.
آمریکایی‌ها قبول کرده‌اند که دامنه حملات علیه گروه‌های تروریستی گسترش یابد و علاوه بر داعش شامل جبهه تروریستی النصره، شاخه القاعده در سوریه و هم‌پیمانانش باشد. این یک پیروزی سیاسی برای دمشق است که با خطر طرح بازسازی مجدد ساختار النصره به عنوان «مخالف میانه‌رو» مواجه است. در نتیجه ۸۰ درصد گروه‌هایی که علیه ارتش سوریه می‌جنگند در صورت تفاهم سوریه و آمریکا با خطر مواجه می‌شوند. دیگر نیروها در سوریه نیز باید راهکاری برای آنها یافته شود از جمله الحاق ارتش آزاد به ارتش سوریه یا نیروهای دفاع مردمی. واشنگتن در حال حاضر به دمشق نزدیک‌تر است تا به آنکارا، آنکارایی که همچنان با گروه‌هایی تروریستی در ارتباط است و از جنگ علیه تروریسم برای ضربه زدن به حزب کارگران کردستان این کشور (پ.ک.ک) استفاده می‌کند. در حالی که شاخه سوری آن هم‌پیمان سوری‌ها و آمریکایی‌هاست.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به زودی در مقابل دو گزینه قرار می‌گیرد یا اینکه به شکل جدی و عملی به ائتلاف ضدتروریسم بپیوندد یا اینکه پوشش سیاسی برای مقابله با پ.ک.ک را از دست بدهد و با سرنوشت خود در داخل ترکیه مواجه شود.
اعلام آمریکا برای تامین حمایت هوایی از «مخالفان میانه‌رو» به صورت عملی علیه النصره، داعش و ترکیه است نه علیه سوری‌ها.
هنوز مشخص نیست که آیا موافقت مبهم آمریکا با ایجاد منطقه امن در شمال سوریه واقعاً درست است و آیا این توافق به معنای یک اقدام میدانی و عملی است یا اینکه تنها این منطقه به اردوگاهی برای حل و فصل اوضاع تروریست‌هایی تبدیل می‌شود که عضو داعش، النصره و هم‌پیمانان آنها نیستند؟ در هر حال هرگونه اقدامی در این راستا تنها با موافقت سوریه صورت خواهد گرفت.
در همین راستا ولید معلم، وزیر خارجه سوریه دعوت رسمی را از یوسف بن علوی، همتای عمانی خود برای سفر به مسقط و انجام دیدارهای دو جانبه دریافت کرد که راه را برای دیدار وی با عادل جبیر، همتای عربستانی‌اش باز می‌کند. احتمالاً یک دیدار سه جانبه طی همان سفر ولید معلم به مسقط برگزار شود.
طرح عمان در راستای تحولات سریعی است که در روند راهکار ایجاد شده است و عناوین کلی آن در دیدار وزرای خارجه عربستان، روسیه و آمریکا در دوحه مشخص شد. این عناوین در واقع تکمیل‌کننده طرح ایران است که در دیدار سه جانبه مقامات ایران، روسیه و سوریه در تهران مطرح شد و شاید آغازی برای پایان جنگ در سوریه باشد.

منابع اعلام کرده‌اند که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و عادل جبیر همتای عربستانی‌اش نیز به مسقط خواهند رفت.
مرحله آتی دارای این عناوین است: مبارزه با تروریسم تکفیری و از بین بردن آن، حذف اخوان‌المسلمین، کاهش درگیری‌های ژئوسیاسی و مذهبی، رسیدن به حل و فصل پرونده‌های داغ منطقه، همکاری بین‌المللی و منطقه‌ای برای بازسازی در واقع شکست گزینه حذف ایران، سرنگونی سوریه و حزب‌الله و حوثی‌ها و جنبش بحرین موجب قبول توازن نظام منطقه‌ای جدید شده است طوری که نفوذ روسیه و منافع آن در منطقه به رسمیت شناخته شده و به ایران به عنوان قدرت منطقه‌ای اصلی نگریسته می‌شود و همچنین ارتش سوریه و حزب‌الله شریک اصلی در مبارزه با گروه‌های تروریستی و تامین امنیت منطقه به شمار می‌آیند.
عمان که تاکنون موضع روشنی نسبت به حل و فصل مساله هسته‌ای ایران نگرفته است احتمالاً چراغ سبز تحرک برای حل و فصل بحران‌ها را دریافت کرده باشد. دولت اردن نیز می‌تواند در زمینه‌های امنیتی، لجستیکی و تجاری به دمشق کمک کند و در مقابل به راهکاری برای مشکل آوارگان سوری در اردن دست یابد.

دیدگاهتان را بنویسید