سلاحی که می‌تواند شهرهای ساحلی را غرق کند

دانش و فناوری
سلاحی که می‌تواند شهرهای ساحلی را غرق کند

“سونامی‌های رادیواکتیوی” می‌توانند سلاح کشتار جمعی بعدی ساخته دست بشر باشند که به نظر می‌رسد روسیه در حال ساخت آن است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، روسیه در حال توسعه حضور نظامی در قطب شمال است؛ جایی که در حال آزمایش سلاح جدیدی در منطقه‌ای است که به تازگی بر اثر بحران آب و هوایی از یخ تشکیل شده است. هدف روسیه از این کار، تأمین امنیت سواحل شمالی خود و گشودن یک مسیر حیاتی از آسیا به اروپا است.

اما یکی از سلاح‌هایی که روسیه در حال توسعه آن است، سلاحی است که می‌تواند “سونامی‌های رادیواکتیو” در شهرهای ساحلی به وجود آورد. این سلاح جدید روسی می‌تواند شهرهای ساحلی را با سونامی‌های هسته‌ای غرق کند.

کارشناسان اسلحه و مقامات غربی در رابطه با این ابر سلاح خاص روسیه موسوم به “اژدر پوزئیدون ۲M39” ابراز نگرانی کرده‌اند. پوزئیدون نام خدای دریا در روم باستان است.

بنابر گزارش سی‌ان‌ان، این سلاح در حال حاضر تحت نظارت “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور روسیه به سرعت در دست توسعه است که از “سرگئی شویگو” وزیر دفاع روسیه خواستار به‌روزرسانی “مرحله اصلی” این اژدر در ماه فوریه همراه با آزمایش‌های بیشتر برای اواخر سال جاری شده است.

این اژدر مخفی، سلاحی بدون سرنشین است که دارای یک راکتور هسته‌ای است. هدف این اژدر این است که در امتداد کف دریا از خط دفاعی ساحلی دشمن عبور کند. مقامات روسی ادعا می کنند که این اژدر می‌تواند کلاهکی چند مگاتنی را با خود حمل کند که می‌تواند امواج رادیواکتیوی ایجاد کند که قادر به ایجاد سونامی و مرگبار کردن مناطق وسیعی از یک خط ساحلی برای انسان‌ها به مدت چندین دهه باشد.

در حالی که در گذشته تصور می‌شد این سلاح تنها یک بلوف از طرف روسیه باشد، اما اکنون به نظر می‌رسد که واقعی است و به سرعت در حال تکمیل است.

شرکت فناوری فضایی “ماکسار” تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده است که پایگاه‌های نظامی و سخت افزاری روسیه را در امتداد خط ساحلی قطب شمال همراه با انبارهای زیرزمینی که قرار است پوزئیدون و سایر سلاح‌های پیشرفته جدید را در خود جای دهند، نشان می‌دهد.

طبق گزارش سی‌ان‌ان، ساخت این اژدر روسی اولین بار در سال ۲۰۱۵ اعلام شد، اما در آن زمان تنها یک بلوف تلقی می‌شد و کارشناسان و مقامات فکر می‌کردند که هدف روسیه فقط ترساندن ارتش آمریکا است و عملی نخواهد شد.

کارشناسان می‌گویند، این اژدر سونامی هسته‌ای همچنین می‌تواند از نظر اکولوژیکی ویرانگر باشد.

در کل به نظر می‌رسد دنیا با آزمایش اژدرهای هسته‌ای و دیگر سلاح‌های جدید مانند موشک‌های مافوق صوت وارد عرصه جدیدی از سلاح‌های نظامی شده است.

گفته می‌شود به غیر از تلفات اولیه و ویرانی‌های اقتصادی، چنین سلاحی همچنین می‌تواند تخریب شدید محیط زیست را در پی داشته باشد که تا سالیان سال پابرجا بماند.

بازدید اپلیکیشن 47 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

گوگل چه بلایی سر کاربران ایرانی آورده است؟ گوگل چه بلایی سر کاربران ایرانی آورده است؟
دانش و فناوری
داستان تحریم‌های گوگل و شرکت‌های آمریکایی علیه ایران داستان جدید نیست، با وجود این، این روزها بار دیگر خبری از مسدود شدن برخی از سرویس‌های گوگل برای کاربران ایرانی شنیده می‌شود که به نظر می‌رسد از نتایج تحریم‌های قبلی آمریکا علیه ایران باشد، هرچند زوایای آن هنوز مشخص نیست. در…...
فولکس‌واگن گل؛ هاچ‌بک‌ پرطرفدار ‌در آمریکای لاتین فولکس‌واگن گل؛ هاچ‌بک‌ پرطرفدار ‌در آمریکای لاتین
کاربران ویژه - دانش و فناوری
روزنامه هفت صبح، سیدمحمدرضا دادگستر | اگر در اینترنت جست‌و‌جو کنید تعداد صفحات اسپانیایی‌زبان مربوط به فولکس‌واگن گل از تعداد صفحات انگلیسی یا حتی آلمانی بیشتر است! اهالی آمریکای لاتین به همان اندازه که خود آلمانی‌ها فولکس‌واگن گلف را دوست دارند، به این دست‌پخت شعبه برزیلی فولکس‌واگن عشق می‌ورزند. به…...
افراد بالای ۵۰سال حتما این چهار مکمل را مصرف کنند افراد بالای ۵۰سال حتما این چهار مکمل را مصرف کنند
دانش و فناوری
با شروع روند پیری در افراد، مصرف مکمل‌های غذایی بسیار ضروری است. افراد کهنسال به دلیل کاهش توان جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی، نسبت به جوانان به توجه بیشتری در داشتن رژیم غذایی غنی نیازمند هستند. ویتامین‌ها و مواد معدنی نقش انکارناپذیری در تضمین سلامتی بدن دارند. متخصصان می‌گویند افراد…...

پاسخ دهید