زیباکلام: حکومت نظامیان از چاله به چاه افتادن است

سیاسی
زیباکلام: حکومت نظامیان از چاله به چاه افتادن است

بخشهای مهم صحبتهای صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در مناظره ای با عنوان’ نقش نظامیان در حکومت‌ها’ را از قول سایت برترین‌ها برایتان نقل می‌کنیم:

* حکومت نظامیان برای پیشرفت اقتصادی،توسعه سیاسی و پیشرفت اجتماعی به هیچ وجه مطلوب نیست و از چاله به چاه افتادن است.

* وقتی نظامیان بر سر قدرت می آیند، باعث نجات نمی شوند. اگر حکومت واقعا نظامی باشد تمام اصل و اساسی دموکراسی را زیر پا می‌گذارد و در حکومت‌های نظامی قانون، فرع بر اراده حاکمان نظامی می‌شود.

* اگر یک فرد نظامی هم رئیس جمهور شود نمی تواند معجزه کند چون عصای موسی ندارد و سخت در اشتباه هستیم که چنین شخصی بتواند کاری انجام دهد. اگر یک فرد نظامی هم بر سر کار بیاید در چارچوب نهادهای انتخابی خواهد بود و مشخص نیست با نهادهای انتصابی چه کاری انجام می‌دهد.

* ناکارآمدی دولت، علت ایجاد و احساس نیاز به یک فرد نظامی در راس دولت است چون مردم احساس می‌کنند صندوق رای، خروجی مورد نظر آنها را نداشته و هیچ سیاستی تغییر نکرده است.

* یکی از تاسف آور ترین تحولاتی که ظرف چند سال اخیر رخ داده سلب اعتماد از صندوق رای وزارت کشور بوده است که تندروها موجب آن شدند.

* ناکارآمد نشان دادن دولت و مجلس شورای اسلامی باعث سلب اعتماد کامل از بخش انتخاباتی نظام شده است. این کار باعث شده است که حرف سلطنت طلب ها و خارج نشینان مورد تایید قرار بگیرد که جمهوری اسلامی ناکارآمد است.

بازدید اپلیکیشن 89 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

درباره رابطه پیچیده‌ مردم ‌و‌ زیباکلام درباره رابطه پیچیده‌ مردم ‌و‌ زیباکلام
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح | بررسی آخرین پژوهش دانشگاه مریلند درباره گرایش‌های سیاسی جامعه ایران. توئیت روز چهارشنبه صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران که مواضع عموما سرسختانه‌ای دارد، بسیاری را شگفت‌زده کرد. او در توئیتر خود نوشته بود: «بر اساس یافته‌های دانشگاه مریلند آمریکا؛ ۹۲ درصدایرانیان معتقدند توسعه برنامه‌های…...
چرا زیباکلام از تتلو می‌ترسد؟ چرا زیباکلام از تتلو می‌ترسد؟
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح | صادق زیبا‌کلام در کانال تلگرامی خود نوشت: نخستین بار«تتلو»‌ها را پنج سال پیش دیدم. مراسم تشییع‌جنازه «مرتضی پاشایی» بود. صدها هزار دهه شصتی و هفتادی آرام و در سکوت جنازه را تشییع می‌کردند. در چشمانشان آمیزه‌ای از بغض و کینه، گره‌خورده با عصیان موج می‌زد... آن…...
یکسال زندان برای صادق زیباکلام یکسال زندان برای صادق زیباکلام
سیاسی
عضو هیات علمی دانشگاه تهران از محکومیت خود به یکسال حبس به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از سوی دادگاه ویژه روحانیت خبر داد. "صادق زیباکلام" روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با بیان اینکه با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیک قضایی (ثنا) متوجه…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید