زوجی که پشت تولید واکسن کرونا هستند

دانش و فناوری
زوجی که پشت تولید واکسن کرونا هستند

جماران: پزشکان «اوگور شاهین» و «اوزلم توئرِسی» که علاقه وافری به تحقیقات پزشکی دارند، زن و شوهری در پس تولید واکسن کووید ۱۹ هستند که می تواند جهان را تغییر دهد.
شاهین، این پزشک «متواضع» ۵۵ ساله مدیر اجرایی «بیو ان تک» یک شرکت بیوتکنولوژی آلمان است و همسرش اوزلم توئرِسی ۵۳ ساله از اعضای هیئت مدیره است.
مسابقه جهانی برای تولید واکسن کرونا امروز به شکل سریعی پیش می رود. این درحالیست که شرکت های داروسازی «فایزر» و «بیو ان تک» ادعا کردند که واکسن آنها ۹۰ درصد موثر است.
پروفسور اوگور شاهین استاد ایمونولوژی در دانشگاه «ماینز» آلمان است او در سال ۱۹۶۵ در ترکیه متولد شد.
وی در بیمارستان های آموزشی کلن و هامبورگ کار می کرد؛ جایی که در اوایل کار آکادمیک خود با توئرسی ملاقات کرد. تحقیقات پزشکی و انکولوژی به یک علاقه مشترک میان این دو منتهی شد.
توئرسی دختر یک پزشک ترکیه ای که به آلمان مهاجرت کرده بود، یک بار در مصاحبه ای گفت که حتی در روز عروسی شان، زمانی را صرف کارهای آزمایشگاهی کردند.
این زوج در سال ۲۰۰۸ با هدف پیگیری طیف وسیع تری از ابزارهای ایمن درمانی سرطان، بیو ان تک را تاسیس کردند. بنیاد «بیل و ملیندا گیتس» ۵۵ میلیون دلار در این شرکت سرمایه گذاری کرده است.
همکاران شاهین او را مردی آرام و سنجیده توصیف می کنند که از بررسی ارزش سهام شرکت پرهیز می کند و علاقه بیشتری به خواندن مجلات علمی دارد.
شرکت آمریکایی و چند میلیتی فایزر و شرکت آلمانی «بیو ان تک» روز دوشنبه اعلام کردند که واکسن احتمالی توسعه داده شده توسط آنها در محافظت در برابر بیماری کووید ۱۹ بیش از ۹۰ درصد موثر بوده است.
براساس نتایج مقدماتی، در مرحله سوم آزمایش بالینی دو دوز از این واکسن احتمالی بر روی داوطلبان آزمایش شده است و این افراد هفت روز بعد از دریافت دوز دوم و ۲۸ روز بعد از تزریق دوز اول در برابر ویروس کرونا محافظت یافته اند.
«آلبرت بوورلا»، رئیس و مدیر اجرایی شرکت فایزر با انتشار یک اعلامیه گفت: «نخستین نتایج از مرحله سوم آزمایش واکسن کووید۱۹ شواهد اولیه را در مورد توانایی این واکسن در جلوگیری از ابتلا به کووید۱۹ فراهم می ‌سازد.»
رئیس این شرکت افزود: «ما برای دست یافتن به پیشرفت بسیار مورد نیاز مردم در سراسر جهان یک گام بسیار بزرگ نزدیک‌ تر شده ایم تا در پایان بخشیدن به این بحران جهانی کمک کنیم.»
بوورلا ادامه داد: «ما در زمانی به این نقطه عطف اساسی در برنامه توسعه واکسن می ‌رسیم که جهان به شدت به آن نیاز دارد.»
فایزر و «بیو ان تیک» نخستین شرکت ‌های داروسازی اند که اطلاعات گسترده ای در مورد مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن احتمالی کرونا منتشر کرده اند. این شرکت ‌ها گفته اند که نگرانی جدی ای در مورد مصون بودن این واکسن وجود ندارد و در تلاش اند که در ماه جاری در امریکا مجوز استفاده اضطراری این واکسن را دریافت کنند.
دو شرکت نامبرده گفته اند که براساس پیش ‌بینی ‌ها می ‌توانند در سال ۲۰۲۰ تا ۵۰ میلیون دوز از این واکسن را برای جهان تولید کنند و در سال ۲۰۲۱ نیز قادر به تولید ۱٫۳ میلیارد دوز دیگر خواهند بود.

بازدید اپلیکیشن 88 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

لذت سواری با ‌کپی‌های برابر با‌اصل ارزان‌قیمت لذت سواری با ‌کپی‌های برابر با‌اصل ارزان‌قیمت
کاربران ویژه - دانش و فناوری
روزنامه هفت صبح | از قدیم‌الایام گفته‌اند اعتمادی به جنس فیک نیست و بهتر است پول‌مان را بر سر خرید محصولات شبیه ‌ کالاهای اصیل هدر ندهیم‌ اما چه باید کرد زمانی که طراحی خودروهایی همچون آلفارومئو یا مرسدس بنز به قدری دلبرانه است که راهی جز دستیابی به یک…...
دورخیز النترا برای کسب جایگاه کورولا دورخیز النترا برای کسب جایگاه کورولا
کاربران ویژه - دانش و فناوری
روزنامه هفت صبح | اولین آشنایی ایرانیان با پرفروش‌ترین مدل هیوندای در سال ۲۰۱۸ به نسل سوم النترا برمی‌گردد که در سال ۲۰۰۰ معرفی شد و سه سال بعد هم به ایران آمد و روی خط مونتاژ کرمان‌موتور قرار گرفت. این سدان کره‌ای با طراحی محافظه‌کارانه‌اش کل‌کل داغی با مزدا…...
آیا باید با واتس‌اپ خداحافظی کنیم؟ آیا باید با واتس‌اپ خداحافظی کنیم؟
دانش و فناوری
تجارت نیوز: تصمیم واتس‌اپ برای اجبار کاربران به اشتراک‌گذاری داده‌های خود با فیسبوک، اعتراض‌هایی را ایجاد کرده اما نیما امیرشکاری، کارشناس فناوری اطلاعات معتقد است این موضوع برای کاربران ایرانی تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند. برخی از کاربران، پیام واتس‌اپ را دریافت کرده‌اند و به برخی دیگر هم در روزهای آینده…...

پاسخ دهید