رونمایی از نام واحد جدید پول ایران

اقتصادی
رونمایی از نام واحد جدید پول ایران

جماران نوشت: رئیس جمهور لایحه «حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ملی» را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد. طبق این لایحه هر تومان جدید برابر ۱۰۰۰۰ ریال فعلی و ۱۰۰ ریال پارسه است. بنابراین پارسه واحد پول خرد جدید قلمداد می شود.

با اجرای طرح اصلاح نظام پولی در قالب حذف چهار صفر از پول ملی و بازنگری در اقطاع اسکناس و سکه، نقش این ابزار در نظام­‌های پرداخت کشور، می‌یابد. در این راستا، دکتر حسن روحانی، لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را که در جلسه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ هیئت وزیران به پیشنهاد بانک مرکزی به تصویب رسید، برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال کرد.

براساس این لایحه واحد پول ایران به تومان تغییر می یابد و هر تومان برابر ۱۰۰۰۰ ریال جاری و معادل یکصد ریال پارسه است.

برابری پول­‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب نظام ارزی حاکم و با رعایت ذخایر ارزی و عنداللزوم تعهدات کشور در مقابل صندوق بین­‌المللی پول، محاسبه و تعیین می­‌شود.

دوره گردش موازی و اعتبار همزمان “تومان” و “ریال” که در این قانون “دوره­‌گذار” نامیده می‌­شود، حداکثر دو سال خواهد بود. طریقه جمع‌­آوری و شرایط خروج اسکناس­‌ها و سکه‌­های ریال از جریان، بر طبق قانون پولی و بانکی کشور حسب مورد، تعیین یا اجرا می­‌شود.

پس از پایان دوره­‌گذار، تعهداتی که پیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود.

بازدید اپلیکیشن 201 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

اگر می‌خواهید با «بورس» پولدار شوید‌، بخوانید اگر می‌خواهید با «بورس» پولدار شوید‌، بخوانید
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، رضا شایگان | هفت‌ پرده از زندگی‌ کسی که می‌خواهد با بورس پولدار شود. بورس بهترین عملکرد را در بین بازارهای مختلف دارد. این موضوع در کنار خبرهای صعود پیاپی شاخص کل، بازدهی ۱۷۰درصدی از اول سال تا حالا و داستان‌های انگیزشی پول‌دار شدن در بورس ممکن…...
گام‌های امیدوار‌کننده بانک مرکزی گام‌های امیدوار‌کننده بانک مرکزی
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، آرش پورابراهیمی | در میان اخبار ناخوشایند چند هفته اخیر، آغاز عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی احتمالا یکی از معدود گام‌های امیدوار کننده‌ای است که باید آن را قدر نهاد؛ به خصوص که این اقدام رو به جلو توسط نهادی صورت می‌پذیرد که به طور شدیدی…...
مروارید سیاه ایرانی زیر ضرب چینی‌ها مروارید سیاه ایرانی زیر ضرب چینی‌ها
اقتصادی
چین حالا رتبه اول تولید خاویار در جهان را در دست دارد و یک سوم خاویار دنیا را تامین می‌کند. رتبه‌ای که پیش از این در دست ایران بود. اما چرا و چگونه؟ به نوشته خبرآنلاین، چطور در کمتر از یک دهه ، ایران از رتبه نخست صادر کننده انواع…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید