رونمایی از دستمال آغشته به خون ناصرالدین ‌شاه

فرهنگی
رونمایی از دستمال آغشته به خون ناصرالدین ‌شاه

ایسنا: مجموعه جهانی کاخ گلستان در مناسبت سالروز ترور ناصرالدین شاه، تصویری از دستمال آغشته به خون این شاه قاجاری را رونمایی کرد.

این دستمال با شماره اموال ۱۳۰۲ به ابعاد ۳۸ در ۲۸ سانتی‌متر هم‌اکنون در گنجینه کاخ گلستان نگهداری می‌شود که تصویری از آن به نمایش گذاشته شده است. روی دستمال نوشته شده: «دستمال شاه شهید است که در هفدهم ذیقعده روز جمعه برای بستن خون دهان زخم تپانچه که به زیر سینه چپ خورده از جیبش درآورده کنار آنرا پاره کرده به توی زخم داخل نموده که برای حرکت دادن جسد خون نیاید و این قسمت دیگر را بطور یادگار خون‌آلوده نگاه داشتم. بعدازظهر جمعه ۱۷ ذیقعده ۱۳۱۳/ دکتر شیخ محمد»

امضای زیر متن به دکتر شیخ محمد خان احیاء الملک اشاره دارد که در روز حادثه ترور ناصرالدین شاه قاجار در حرم عبدالعظیم حضور داشت.

درباره ترور ناصرالدین شاه در منابع تاریخی آمده است: صبح جمعه هجدهم ذیقعده ۱۳۱۳ قمری (برابر با دوازدهم اردیبهشت‌ماه ۱۲۷۵خورشیدی) ناصرالدین شاه قاجار به شکرانه پنجاهمین سالگرد سلطنت به زیارت حضرت عبدالعظیم در شهر ری رفت اما رویای جشن پنجاهمین سال سلطنت را واقعیت هولناک قتل او درهم شکست. میرزا رضا کرمانی، قاتل ناصرالدین شاه، در نقطه‌ای او را به گلوله بست که چندسالی پیش‌تر به دستور شاه قاجار، سیدجمال‌الدین اسدآبادی را بازداشت و خوار و خفیف کرده بودند و بدین ترتیب میرزا رضا در آن روز هم انتقام ستم‌کشی‌های خود از شاه گرفت و هم انتقام بدرفتاری‌ها با مرشد خود را…

میرزا رضای کرمانی بعد از ترور شاه دستگیر شد و او را به تهران آوردند. نخست در اتاق کوچکی در حیاط آبدارخانه زندانی‌اش کردند و زنجیر دانه‌درشتی به گردن او آویختند و به آن قفل زدند. با این‌که او را جسما و روحا شکنجه کردند، نام کسی جز مراد خویش سیدجمال‌الدین اسدآبادی را نبرد.

برخلاف تصور مردم که گمان می‌کردند میرزا رضا بعد از کشتن شاه چند روز بیشتر زنده نخواهد ماند او را نزدیک به چهار ماه در توقیف نگاه داشتند. در این مدت به طریق مختلف سعی کردند نام همدستان و شرکای جرم را از زبانش بیرون بکشند، ولی آخر مشخص شد علت محرک اصلی میرزا همان تعدیات و ستم‌هایی بود که کامران میرزا و وکیل‌الدوله درباره‌اش روا داشته بودند.

ناظم‌الاسلام کرمانی در تاریخ بیداری نوشته است: مظفرالدین شاه خیال کشتن میرزارضا و قصاص آن را نداشت و کراراً گفته بود قصاص و کشتن میرزا رضا تشفی قلب من نیست. من اگر بخواهم انتقام بکشم باید تمامی اهل کرمان را از دم تیغ و شمشیر انتقام بگذرانم. در نهایت مظفرالدین شاه اجازه اعدام میرزا رضا را داد و در نیمه‌شب سه‌شنبه (مردادماه ۱۲۷۵ خورشیدی) در میدان مشق داری برپا گردید و میرزا را سربازها دو ردیف تفنگ در دست به پای دار آوردند و او را به دار زدند و پس از چند روز جسد او را به گورستان حسن‌آباد که بعدها اداره آتش‌نشانی شد، بردند و دفن کردند.

بازدید اپلیکیشن 47 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

رئیس شبکه‌خبر مانع پخش‌زنده سخنرانی رئیس‌جمهور! رئیس شبکه‌خبر مانع پخش‌زنده سخنرانی رئیس‌جمهور!
سیاسی
علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهور، در یک توییت، از مخالفت رییس شبکه خبر با پخش سخنرانی دکتر روحانی در نشست های رمضان خبر داد. او نوشت: «علی‌رغم هماهنگی‌های لازم و موافقت رییس محترم سازمان صداوسیما برای پخش زنده‌ سخنرانی‌های رییس‌جمهور در نشست‌های رمضان سخنرانی امروز روحانی در…...
هفت نکته که باید درباره حمید معصومی‌نژاد بدانید هفت نکته که باید درباره حمید معصومی‌نژاد بدانید
فرهنگی
*** شماره یک | حمید معصومی‌نژاد خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که در رم کار می‌کند. او دانشجوی پزشکی بوده و در جنگ ایران و عراق هم شرکت داشته. در سال ۶۸ قصد داشت برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کند ولی به علت مشکل ویزا به…...
رصد‌خانه| اتفاق عجیب بچه مهندس و گروه جوانمردان‌ رصد‌خانه| اتفاق عجیب بچه مهندس و گروه جوانمردان‌
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح | بازار کار روز/ حضور گروه جوانمردان در آگهی‌های بازرگانی: یکی از فینالیست‌های فصل دوم «عصر جدید» گروه جوانمردان بود که در نهایت به مقام سوم این مسابقه رسیدند. این گروه شکلی تازه از ورزش باستانی را با حضوردر مسابقه «عصر جدید» در معرض دید مخاطبان قرار…...

پاسخ دهید