روزهای جهنمی زندانی شاخص زن در ریاض

جهان
روزهای جهنمی زندانی شاخص زن در ریاض

روزنامه ایندیپندنت چاپ انگلیس در گزارشی به نقل از لینا الهذلول، خواهر لجین الهذلول، فعال زن عربستانی نوشت، لجین در زندان عربستان در شرایط جهنمی زندگی می‌کند و مجبور به اعتصاب غذا شده است، شرایط جسمانی او نیز در نتیجه اعتصاب غذا رو به وخامت است.

لینا الهذلول در ادامه آزادی این زن را خواستار شد که به دلیل مطالبه حق زنان برای رانندگی شکنجه شده و در گذشته نیز به دلیل دفاع از زنان عربستانی زندانی شده بود، در حالی که ممنوعیت رانندگی برای زنان در عربستان برداشته شده اما لجین و تعداد دیگری از فعالان زن عربستان که خواستار بهبود شرایط زنان در این کشور شده بودند، در مه ۲۰۱۸ بازداشت شده و هنوز در زندان به سر می‌برند.

خواهر این فعال زن عربستانی که کاندیدای دریافت جایزه نوبل هم شده، گفت: پس از دو ماه که ملاقات با لجین ممنوع بود و این مسئله موجب نگرانی خانواده ما شده بود، پدر و مادرم موفق به ملاقات با او شدند و لجین در این ملاقات به پدر و مادرم اطلاع داد که نگهبانان به او اجازه تماس با آنها و ملاقات را به دلیل بحران کرونا نمی‌دهند.

او افزود: لجین در سلول انفرادی است، در ملاقاتی که پدر و مادرم ۳۱ آگوست با او داشتند، متوجه لاغری و ضعف او شدند، او برای اینکه مدیریت زندان را مجبور کند به او اجازه ملاقات با پدر و مادرش را بدهند، تصمیم گرفت اعتصاب غذا کند.لینا الهذلول در ادامه گفت: احساس انزجار، غم و عصبانیت می‌کنم زیرا لجین مجبور شده کار را به این مرحله برساند تا آنها را مجبور کند به او گوش دهند.

همچنین اینکه شخصی جان خود را به خطر بیاندازد تا حقوق اساسی‌اش را بگیرد، بسیار ناامیدکننده است. علاوه بر این مسئولان زندان تلاش کردند به او غذا بخورانند و حتی پزشکی را برای او آوردند تا او را مجبور به خوردن کند. زندگی در سلول انفرادی و اینکه امروز یا فردا چه اتفاقی رخ می‌دهد، عذاب‌آور است.خواهر لجین افزود: او هشت ماه در سلول انفرادی بوده است و نمی‌داند چه زمانی در مقابل دادگاهی عادل قرار خواهد گرفت و یا چه زمانی از آنجا خارج خواهد شد، در واقع او هر روز در جهنم به سر می‌برد.

این مسئله هر روز ما را می‌کُشد (عذاب می‌دهد) و این جنون بدتر و بدتر می‌شود، ابتدا ناپدید شد سپس دست از غذا کشید، آنها می‌خواهند او را تحقیر کرده و خاموش کنند، در نهایت آنها زمانی مجبور می‌شوند لجین را آزاد کنند اما نمی‌خواهند یک زن قدرتمند را آزاد کنند بلکه می‌خواهند یک زن ضعیف و بدون صدا را آزاد کنند، آنها زمانی که می‌بینند لجین پشت میله‌های زندان قوی است، از او می‌ترسند.

*** اعتراض برای حق رانندگی زندگی زن جوان را زیر و رو کرد
اکنون که به الهذلول اجازه ملاقات با خانواده‌اش پس از ۶۱ روز داده شده، نگرانی‌ها از شکنجه لجین در زندان افزایش یافته‌، آخرین باری که سال ۲۰۱۸ ربوده شد، شکنجه شده و تهدید به قتل شد.نهادهای حقوق بشری اعلام کردند، لجین از تعرض‌ها از جمله حملات برقی و تعرض جنسی آسیب دیده است.

لوسی رای، از سازمان گرنت لیبرتی از سران کشورهای گروه ۲۰ خواست نشست سرانی را که قرار است نوامبر در ریاض برگزار شود، تحریم کنند. لوسی رای گفت: این زن کار ساده‌ای انجام داده و آن اعتراض مسالمت‌آمیز نسبت به ممنوعیت رانندگی برای زنان است و هنوز در زندان به سر می‌برد و این به معنای تلاش برای خاموش کردن صدای او است.

این سازمان آزادی پژوهشگران و فعالان زن و مرد را خواستار شد و درباره عربستان گفت: عربستان محل بریدن سرها در میدان‌های عمومی است و مادران در زندان هستند چرا که فرزندان‌شان پناهنده شده‌اند و مادران در زندان شکنجه می‌شوند.لجین که سال ۲۰۱۸ در امارات ناپدید شد، اعلام کرده که شکنجه شده و روش موسوم به واتر بردینگ (ایجاد احساس خفگی در آب) علیه او انجام شده است.

پدر و مادرش نیز آثار سوختگی را بر پاهایش مشاهده کرده‌اند. برادرش ولید نیز پیش‌تر در مصاحبه‌ای گفته بود، یکی از بازپرسان در حالی که سیگار می‌کشیده، پاهایش را همانند کسی که پاهایش را روی میز می‌گذارد، بر روی پاهای لجین قرار داده و دود سیگار خود را به صورت لجین دمیده است.

بازدید اپلیکیشن 55 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

‌مقصد بعدی ماجراجویی‌های اردوغان کجاست؟ ‌مقصد بعدی ماجراجویی‌های اردوغان کجاست؟
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح | «تماس تلفنی پادشاه عربستان با رئیس‌جمهور ترکیه قبل از شروع نشست گروه۲۰ در ریاض و توافق دو طرف برای حل اختلافات از طریق مذاکره به نظر نمی‌رسد تنها با هدف مشارکت شخص رئیس‌جمهور ترکیه در نشست بوده باشد بلکه تلاشی برای کاهش خطرات نقش روزافزون ترکیه…...
عربستان و اردن ‌برای‌ ارتباط با اسرائیل شرط گذاشتند عربستان و اردن ‌برای‌ ارتباط با اسرائیل شرط گذاشتند
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح | پادشاه عربستان که روز یکشنبه به صورت تلفنی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگو می‌کرد گفت که کشورش مشتاق دستیابی به یک راه‌حل عادلانه و پایدار برای مسئله فلسطین است که به‌زعم وی نقطه آغاز آن می‌تواند طرح صلح عربی باشد که ریاض در سال…...
جان ولیعهد پیشین عربستان در خطر است! جان ولیعهد پیشین عربستان در خطر است!
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح | وکلای ولیعهد سابق سعودی که در بند بن‌سلمان به سر می‌برد درباره اوضاع جسمانی وی به شدت ابراز نگرانی کردند و گفتند که اطلاعاتی از مکان نگهداری بن‌نایف ندارند. روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز به نقل از تیم حقوقی بن‌نایف از شرایط دشواری که ولیعهد سابق در…...

پاسخ دهید