روایت جدید تاجگردون از پشت پرده حوادث آبان ۹۸

سیاسی
روایت جدید تاجگردون از پشت پرده حوادث آبان ۹۸

غلامرضا تاجگردون، عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی درباره افزایش قیمت بنزین و حوادث آبان ۹۸ گفت: در جلسه شورا  تصمیم گرفته شد که وقتی شرایط امنیتی از یک سو و شرایط اقتصادی و تورمی کشور از سوی دیگر مناسب شد، بروند و افزایش قیمت بنزین را اجرا کنند اما عده ای این اطمینان خاطر را به رئیس‌جمهوری دادند که اتفاقی نمی‌افتد و گفتند فقط ۲ یا ۳ نقطه شلوغ می‌شود که جمعش می‌کنیم. بخشی از گفت و گوی او با ویژه نامه اعتماد را در ادامه بخوانید.

 

شما عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی بودید آن هم در دوره‌ای که حکم به افزایش قیمت بنزین داده شد. این تصمیم درست بود؟

ما گاهی دو رویی را در دو جریان سیاسی کشور شاهد هستیم که یکی از مصادیقش در ماجرای بنزین بود. من رئیس کمیسیون تلفیق بودم. تقریبا تمام آنان که با افزایش قیمت بنزین مخالفت کرده بودند در کمیسیون تلفیق پیشنهاد افزایش قیمت بنزین را داده بودند. از راست مثل امیرآبادی فراهانی و پژمانفر گرفته تا چپ چپش مثل آقای مطهری و وکیلی. همه این مطالبه را داشتند فقط تفاوت در روش‌ها بود و البته قیمت‌ها. تنها ۲۰ یا ۳۰ درصد با این مساله مخالف بودند. این‌ها نتوانستند به توافق برسند ولی جای دیگر به توافق رسید.

 

مساله همان نهاد است. قانونا تنها مرجعی که می‌توانست حکم به افزایش قیمت بنزین دهد، مجلس بود.

آن نهاد با دستور رهبری شکل گرفته و سه نهاد حاکمیتی در آن نشستند و تصمیم گرفتند. اینکه آنجا چه‌ها گذشت هم مفصل است فقط نمی‌دانم بگویم یا نگویم فقط در همین حد بگویم که استارت ردصلاحیت من از همان جلسه زده شد.

 

چه اتفاقی در آن جلسه افتاد؟

ببینید در آن جلسه من و آقای لاریجانی نظرات خاص خودمان را داشتیم و آن را هم بیان کردیم. در جلسه تصمیم گرفته شد که وقتی شرایط امنیتی از یک سو و شرایط اقتصادی و تورمی کشور از سوی دیگر مناسب شد، بروند و افزایش قیمت بنزین را اجرا کنند. این تصمیمی بود که ما گرفتیم ولی به یک‌باره شب دیدیم که صدا و سیما افزایش قیمت بنزین را اعلام کرد.

 

قبول دارید که این اتفاق و آن حکم رهبری باعث سرخوردگی مجلس شد؟ خاطرتان هست که امیدی‌ها دیگر نمی‌دانستند باید چه اقدامی انجام دهند و به فکر استعفا افتادند.

بله؛ ما طرحی نوشته بودیم که این تصمیم را متوقف کنیم. من خودم به رئیس‌جمهوری گفتم تحت هر شرایطی فردا این طرح در مجلس متوقف خواهد شد. اگر این اتفاق می‌افتاد دیگر این همه آدم کشته نمی‌شد.

به نظرم یک روزی یک گروهی باید پاسخگوی اتفاقات رخ داده در این ماجرا و تصمیم باشند. چه آنان که این اطمینان خاطر را به رئیس‌جمهوری دادند که اتفاقی نمی‌افتد و گفتند فقط ۲ یا ۳ نقطه شلوغ می‌شود که جمعش می‌کنیم و چه سایر افراد. این افراد باید پاسخگو باشند. البته بگویم که ساختار انرژی حکم می‌کرد که قیمت بنزین افزایش پیدا کند ولی تدبیر حکومت در شیوه اجرای آن است. بقیه‌اش که فرمول اقتصادی است. تدبیر در اتخاذ تصمیم درست است. از کسی باید ایراد گرفت که گزارش داد همه‌ چیز امن است و خبری نیست. بعد هم که می‌بینند خبری هست، بروند و بگویند رهبری هم بیانیه دهد. این ظلم به رهبری است اما باید ببینید چه کسی ریشه این اتفاقات را فراهم کرد که آن همه جوان کشته شدند و خانواده‌های بسیاری داغدار شدند. اینها بالاخره مشخص خواهد شد.

بازدید اپلیکیشن 73 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

گزارشی از شب جنجالی فائزه هاشمی در کلاب‌هاوس گزارشی از شب جنجالی فائزه هاشمی در کلاب‌هاوس
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح، نگین باقری | می‌توانید تصور کنید که ۲۴ هزار نفر یعنی چقدر آدم؟ می‌شود اندازه دو سالن سرپوشیده ورزشگاه آزادی. این تعداد آدم سه‌شنبه مخاطب برنامه هشت‌ساعته فائزه هاشمی در کلاب‌هاوس بودند. روم‌ها کیپ تا کیپ پر شده بود. گنجایش روم اولی سریع تمام شد و روم‌های…...
خطابه‌‌های آتشین از محمود احمدی‌نژاد و عفت مرعشی خطابه‌‌های آتشین از محمود احمدی‌نژاد و عفت مرعشی
سیاسی
نزدیک شدن به انتخابات یعنی بالا رفتن هیجان سیاسی در کشور. امروز محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری سابق کشورمان و عفت مرعشی همسر مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی این وظیفه را برعهده داشته‌اند. احمدی‌نژاد در ملاقات با جمعی از مردم کرمان گفته: به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض…...
‌مطهری حرف‌های اخیرش در کلاب‌هاوس ‌را تکرار کرد ‌مطهری حرف‌های اخیرش در کلاب‌هاوس ‌را تکرار کرد
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح | حضور علی مطهری در یک گروه کلاب‌هاوسی و زدن حرف‌هایی درباره حجاب و سطح تحریک‌پذیری مردان سالم برای چند روز خوراک شبکه‌های اجتماعی شد.حالا او در گفت‌وگوی تازه‌ای که با «خبرفوری» داشته در مورد حرف‌هایش توضیح داده است.بعضی از رسانه‌ها این توضیح ویدئویی را به عنوان…...

پاسخ دهید