رقابت‌ فرامرز قریبیان ‌‌و پیمان معادی

فرهنگی
رقابت‌ فرامرز قریبیان ‌‌و پیمان معادی

روزنامه هفت صبح، کمال بردبار | یک ارزیابی شتابزده از جشنوراه فجر (قسمت دوم). جشنواره از نیمه خود گذشت و به نظر می‌رسد رقابت اصلی بین ۴ فیلم باشد. خروج از ابراهیم حاتمی‌کیا‌، روز صفر از سعید ملکان‌،‌ شنای پروانه از محمد کارت و درخت گردو از محمد‌حسین مهدویان. تنها فیلمی که این شانس را دارد که به این چرخه وارد شود فیلم خورشید از مجید مجیدی است که درباره‌اش حرف زیاد است اما کسی آن را ندیده است. به هرحال مجیدی مثل حاتمی‌کیا تبحر ویژه‌ای در شکار سیمرغ‌ها دارد. (نفر سوم این مثلث رضا میرکریمی است که امسال فیلمی ندارد )

اما آبادان یازده ۶۰‌،‌ روزبلوا و مغز استخوان هم در حلقه دوم قرار دارند. به‌خصوص روز بلوا که ترکیب داورها شانس فیلم شعیبی را افزایش می‌دهد. در مورد خون شد هنوز ایده خاصی نداریم. باید این فیلم کیمیایی را ببینیم‌. بزرگ مرد سینمای ایران در ۷۸ سالگی سی‌امین فیلم خود را ساخته است.

در میان بازیگران مرد اگر علی نصیریان فیلم خورشید را ندیده مد نظر قرار دهیم‌، ‌رقابت بین فرامرز قریبیان فیلم خروج و پیمان معادی درخت گردو است. در مرحله دوم جواد عزتی در شنای پروانه و بابک حمیدیان برای روزبلوا و تا مغز استخوان می‌توانند خود را در فهرست نامزدها ببینند. و البته امیر جدیدی که شانسش بستگی به سیاستی است که جشنواره در مقابل این فیلم مهم اتخاذ می‌کند.

در میان بازیگرهای زن امسال بازی فوق‌العاده‌ای ندیده‌ایم. پریناز ایزدیار چیزی فراتر از سطح توقعات ما ایفا نکرده است‌. نه در سه کام حبس و نه در مغزاستخوان. فاطمه معتمد‌آریا در عامه پسند خوب است اما در همان استانداردهای خاص و ویژه خانم معتمد آریا. مینا ساداتی در درخت گردو را نمی‌توان نقش یک درنظر گرفت.

یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌ها در خارج از سودای سیمرغ حضور دارد. هانیه توسلی در فیلم بی‌صدا حلزون اولین ساخته بهرنگ دزفولی‌زاده. هانیه توسلی در این فیلم کار سختی در تقلید گویش کم شنوایان انجام داده است که می‌توانست او را به شانس مهم سیمرغ بلورین امسال بدل کند‌. اما افسوس. بازی‌های باران کوثری در عامه‌پسند و طناز طباطبایی در شنای پروانه از شانس‌های نقش مکمل هستند.
و یک سوال: ‌چرا لباس شخصی از چرخه سودای سیمرغ کنار گذاشته شد؟‌

بازدید اپلیکیشن 78 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

۱۰+۲ نشانه زیبا از سینما‌؛ بهترین فیلم‌های دهه‌۹۰ ۱۰+۲ نشانه زیبا از سینما‌؛ بهترین فیلم‌های دهه‌۹۰
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، آرش خوشخو | فهرست بهترین فیلم‌های خودم از دهه ۹۰ را هفته پیش برایتان ردیف کردم. این هفته با الک کردن آنها سعی کردم خط ربطی بینشان ایجاد کنم. فیلم‌هایی که از سبک سینمایی درخشانی سود برده‌اند و امتیازات خود را از سبد قابل دسترس و مشترک…...
تراژدی خانواده ایران‌نژاد در کانال مانش تراژدی خانواده ایران‌نژاد در کانال مانش
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح، نگین باقری| صبح سه‌شنبه، بیست‌ونهم مهرماه، قایق قاچاقچیان از فرانسه به سمت انگلیس حرکت کرد. یک قایق ماهیگیری شش نفره که در آن بیشتر از ۲۰ نفر سوار شده بودند؛ ۲۰پناهجو از جمله خانواده پنج‌نفره ایران‌نژاد. قایق کوچک آنها دو کیلومتر از فرانسه دور شده بود که…...
ارزیابی عملکرد کارگردان‌های شاخص‌ ‌دهه‌۹۰ ارزیابی عملکرد کارگردان‌های شاخص‌ ‌دهه‌۹۰
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، احمد رنجبر | در دهه ۹۰ نسل تازه‌ای از کارگردان‌ها ظهور کردند که نگاه تازه‌ای به این هنر داشتند و از زاویه‌ای متفاوت قصه‌ها را روایت می‌کردند. محمدحسین مهدویان، سعید روستایی، نرگس آبیار، هومن سیدی و بهروز شعیبی به همراه وحید جلیلوند، رضا درمیشیان، نیما جاویدی، پیمان…...

پاسخ دهید