رئیس سامسونگ، ثروتمندترین شهروند کره درگذشت

جهان
رئیس سامسونگ، ثروتمندترین شهروند کره درگذشت

لی کون-هی که سال‌ها ریاست گروه سامسونگ را به عهده داشت و آن را به یکی بزرگترین امپراتوری‌های تجاری جهان بدل کرد، در ۷۸ سالگی درگذشت. داستان سامسونگ به شدت با تاریخ کشور زادگاهش در هم آمیخته ست و برای همین گاهی به این شرکت «جمهوری سامسونگ» می‌گفتند. لی که پسر بنیانگذار سامسونگ، لی بیونگ-چول بود، در اواخر دهه ۱۹۸۰ درست همان زمانی که کره جنوبی در حال گذر دیکتتاتوری نظامی به دموکراسی بود، ریاست این شرکت را به عهده گرفت.

سامسونگ در دوران مدیریت او فعالیت‌هایش در زمینه‌های گوناگون الکترونیک گسترش داد، از جمله نیمه‌رسانه‌ها، تراشه‌های حافظه، صفحه‌های الکترونیکی نمایش و سایر اجزایی که اساس وسائل دیجیتال امروزی هستند.

لی این شرکت را از میانه بحران‌هایی سخت در دهه ۱۹۹۰ به سلامت عبورد داد،  از جمله بحران مالی ۱۹۹۸ در آسیا که تقریبا باعث فروپاشی اقتصادی کره جنوبی و سایر کشورهایی شد که به اصطلاح «ببرهای آسیا» نامیده می‌شدند و نیز حباب دات‌کام (Dot,Com)  که باعث سقوط سهام‌ شرکت‌های اینترنتی در سطح جهانی شد.

لی پس از این سال‌های سخت به سرمایه‌گذاری در حوره‌هیا گوناگون پرداخت و از جمله خط تولید تلفن‌های هوشمند مصرفی گلکسی را بنیاد نهاد که سامسونگ را از یک شرکت صنعتی به یک برند مصرفی جهانی بدل کرد. «سامسونگ الکترونیکز» فقط یکی از شبکه‌ای عنکبوتی از شرکت‌های سامسونگ است که امروز ارزشی حدود ۳۵۰ میلیار دلار دارند و یکی از ارزشمندترین شرکت‌ها در جهان است.

گرچه مهارت کسب‌وگار و بینش‌های راهبردی لی در مدیریت سامسونگ مورد تحسین قرار گرفته است، او در سال‌های اخیر با مشکلاتی هم مواجه شد. او در اواخر دهه ۲۰۰۰ به خاطر فرار مالیاتی مجرم شناخته شد، اما در نهایت بوسیله رئیس‌جمهور لی میونگ-باک عفو شد. لی که ثروتمندترین شهروند کره جنوبی است، ثروتی حدود ۲۰ میلیارد دلاری از خود به جای می‌گذارد. لی و همسرش چهار فرزند دارند.

بازدید اپلیکیشن 70 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

کشف دو هزار رای‌ شمارش ‌نشده در ایالت جورجیا کشف دو هزار رای‌ شمارش ‌نشده در ایالت جورجیا
جهان
بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ رای شمارش‌نشده در یکی از بخش‌های ایالت جورجیای آمریکا کشف شده است، اما مقام‌های انتخاباتی می‌گویند این اتفاق لزوما به معنای تقلب نیست ضمن اینکه تغییری در نتیجه کلی انتخابات ایجاد نمی‌کند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تقریبا ۵ میلیون رای در انتخابات ریاست جمهوری…...
ملکه انگلیس برای اولین بار با ماسک دیده شد ملکه انگلیس برای اولین بار با ماسک دیده شد
جهان
همشهری آنلاین: ملکه الیزابت دوم برای اولین بار در طول پاندمی کرونا در مجامع عمومی ماسک زد. ملکه ۹۴ ساله انگلستان در یک مراسم یادبود در لندن یک ماسک سیاه با حاشیه سفید زده بود. در ماه اکتبر گذشته ملکه الیزابت دوم در یک مراسم سلطنتی شرکت کرده بود و…...
کاهش مرگ کرونایی‌ها در جهان و افزایش در ایران کاهش مرگ کرونایی‌ها در جهان و افزایش در ایران
جهان
نمودارها در ۲۴ساعت گذشته نشان می دهد که ایران بازهم تلفات بیشتری نسبت به کشورهای دیگر داشته است. به گزارش خبرآنلاین،توئیت پرس نوشت: کاهش آمار رسمی مرگ کرونایی در جهان { البته به دلیل تعطیل بودن روز یکشنبه} و افزایش آن در ایران طبق آمار ثبت شده روز یکشنبه اول…...

پاسخ دهید