رئیسی منتقد نحوه مدیریت کرونا

سیاسی
رئیسی منتقد نحوه مدیریت کرونا

دومین انتقاد رئیس قوه‌قضائیه از عدم قرنطینه و تعطیلی ظرف یک هفته.سخنان دیروز رئیس قوه‌قضائیه در جلسه مسئولان عالی قوه‌قضائیه، به نظر دومین انتقاد او از دولت بابت نحوه مدیریت بحران کرونا در یک هفته اخیر است.

* یک: او دیروز در جلسه شورای عالی قوه‌قضائیه حق سلامت را از حقوق مسلّم مردم دانست و تأکید کرد: نظام و دستگاه‎های اداری باید از سلامت مردم در همه زمینه‎‌ها، از سلامت جسم و جان تا سلامت روح و سلامت اقتصاد و کسب‎وکار آن‌‌ها صیانت کنند. رئیس قوه‌قضائیه با بیان این ‎که امروز جان مردم در خطر تهدید ابتلا به ویروس کرونا قرار دارد، متذکر شد:

در میان انواع سلامت، سلامت جسم و جان مردم اولویت دارد و در تزاحم بین انواع سلامت‌‎ها، باید تدبیر و مدیریت ما مبتنی بر تأمین سلامت جانی مردم باشد. آیت‌‎الله رئیسی خاطرنشان کرد: همه بخش‎‌ها باید برای پیشگیری از شیوع هرچه‎ بیشتر کرونا و تأمین بهداشت و درمان آحاد مردم بسیج شوند و تمام تدابیر و اقدامات باید در جهت کاهش آسیب‎ها و خسارات جانی باشد. این سخنان به نظر دفاعیه‌ای بود برای تعطیلی و قرنطینه بیشتر در برابر رویکردی که دولت برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای تولیدی به راه انداخته است.

* دو: نکته قابل توجه این است که در تیتر تنظیم شده خبرگزاری میزان برای این خبر، دو جمله صریح به چشم می‌خورد که ظاهرا از متن خبر حذف شده است: «اقتضای تدبیر این است که در تزاحم بین سلامت مردم و گشایش برخی از کسب‎ و کار‌ها حفظ جان مردم در اولویت قرارگیرد» و «نباید در اخبار منتشره از تصمیمات اجرایی تناقض باشد تا مردم دچار سردرگمی نشوند»

* سه: در پاسخ به این سخنان دیروز علی ربیعی، سخنگوی دولت در ابتدای کنفرانس خبری خود گفته است: به عنوان سخنگوی دولت اعلام می کنم این استراتژی (فاصله گذاری) تعطیل بردار نیست؛ حفظ سلامت مردم اصل و اساس است حتی از لفظ اولویت استفاده نمی‌کنم، حفظ سلامت مردم اصل و اساس همه تلاش‌های ماست…هر تصمیمی که مختل جان انسان‌ها و سلامت جامعه شود، شاخص ارزیابی ما خواهد بود و تصمیم اصلاحی و رو به جلو اتخاذ خواهیم کرد.

مدل ما اساس بودن سلامت به اضافه حفظ معیشت و زندگی مردم یعنی زیست اجتماعی و اقتصادی با رعایت فاصله‌گذاری است…کانون سیاستگذاری ما سلامت و حفظ جان مردم و در کنار آن جاری کردن زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم با رعایت پروتکل‌ و توصیه‌های بهداشت محور است. تناقض بین سلامت و تصمیمات نداریم، اساس تصمیمات بحث سلامت است و لذا دوگانه‌ای در این تصمیمات وجود ندارد.

* چهار: سید ابراهیم رئیسی هفته پیش و در نخستین جلسه شورای عالی قوه‌قضائیه هم نسبت به تأخیر در اجرای طرح قرنطینه و محدودیت تردد بر اساس پیشنهاد وزارت بهداشت، گلایه کرده و گفته بود: «مردم با دیدن اراده جدی مسئولان، همکاری خوبی برای اجرای طرح قرنطینه خانگی داشتند و نکات مورد تأکید پزشکان و متخصصان و وزیر بهداشت و همکاران ایشان باید از قبل از عید مورد توجه قرار می‎گرفت و این فاصله‎گذاری از همان زمان اجرا می‎شد، اما دیر شد. متخصصان می‎گویند در این مسئله عنصر زمان تعیین‎کننده است و شاید اگر این کار خیلی زودتر انجام می‎شد، الآن نتایج بهتری برای کنترل کرونا می‎گرفتیم.»

بازدید اپلیکیشن 55 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

داستان شایستگی‌ خانم سینماگر و کژفهمی‌ ما داستان شایستگی‌ خانم سینماگر و کژفهمی‌ ما
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح | یک: حضور نرگس آبیار در آکادمی اسکار برای خودش جنجالی به پا کرده است اما به نظرم سیری کاملا طبیعی رخ داده است. همان دو سال پیش که فیلم شبی که ماه کامل شد اکران شد نوشتم که این فیلم در اجرا،‌فیلمنامه،‌کارگردانی و بازیگری در سطح…...
پنج کشور موفق در کنترل‌ ویروس کرونا پنج کشور موفق در کنترل‌ ویروس کرونا
سلامت و زندگی
با وجود اینکه مشکلات ناشی از ویروس کرونا در نقاط مختلف دنیا مشابه است، هر کشور روش برخورد متفاوتی با آن در پیش گرفت. خبرآنلاین واکنش‌های موفقیت‌آمیز برخی از کشورها را که منجر به کنترل کووید۱۹ شد، مرور کرده است. *** کشورهای موفق پنج کشور اسلوونی، اردن، ایسلند، یونان و…...
بالاخره کنکور برگزار می‌شود یا نه؟ بالاخره کنکور برگزار می‌شود یا نه؟
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح | کمتر از ۲۰ روز دیگر به آغاز اولین کنکورهای سراسری (دکترا و ارشد) مانده و حدود ۴۰ روز دیگر نیز قرار است کنکور سراسری برگزار شود. این آزمون‌ها تا به حال چند بار به تعویق افتاده و مسئولان مصمم هستند این بار سر موعد برگزار شود.…...

پاسخ دهید