رئیسی منتقد نحوه مدیریت کرونا

سیاسی
رئیسی منتقد نحوه مدیریت کرونا

دومین انتقاد رئیس قوه‌قضائیه از عدم قرنطینه و تعطیلی ظرف یک هفته.سخنان دیروز رئیس قوه‌قضائیه در جلسه مسئولان عالی قوه‌قضائیه، به نظر دومین انتقاد او از دولت بابت نحوه مدیریت بحران کرونا در یک هفته اخیر است.

* یک: او دیروز در جلسه شورای عالی قوه‌قضائیه حق سلامت را از حقوق مسلّم مردم دانست و تأکید کرد: نظام و دستگاه‎های اداری باید از سلامت مردم در همه زمینه‎‌ها، از سلامت جسم و جان تا سلامت روح و سلامت اقتصاد و کسب‎وکار آن‌‌ها صیانت کنند. رئیس قوه‌قضائیه با بیان این ‎که امروز جان مردم در خطر تهدید ابتلا به ویروس کرونا قرار دارد، متذکر شد:

در میان انواع سلامت، سلامت جسم و جان مردم اولویت دارد و در تزاحم بین انواع سلامت‌‎ها، باید تدبیر و مدیریت ما مبتنی بر تأمین سلامت جانی مردم باشد. آیت‌‎الله رئیسی خاطرنشان کرد: همه بخش‎‌ها باید برای پیشگیری از شیوع هرچه‎ بیشتر کرونا و تأمین بهداشت و درمان آحاد مردم بسیج شوند و تمام تدابیر و اقدامات باید در جهت کاهش آسیب‎ها و خسارات جانی باشد. این سخنان به نظر دفاعیه‌ای بود برای تعطیلی و قرنطینه بیشتر در برابر رویکردی که دولت برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای تولیدی به راه انداخته است.

* دو: نکته قابل توجه این است که در تیتر تنظیم شده خبرگزاری میزان برای این خبر، دو جمله صریح به چشم می‌خورد که ظاهرا از متن خبر حذف شده است: «اقتضای تدبیر این است که در تزاحم بین سلامت مردم و گشایش برخی از کسب‎ و کار‌ها حفظ جان مردم در اولویت قرارگیرد» و «نباید در اخبار منتشره از تصمیمات اجرایی تناقض باشد تا مردم دچار سردرگمی نشوند»

* سه: در پاسخ به این سخنان دیروز علی ربیعی، سخنگوی دولت در ابتدای کنفرانس خبری خود گفته است: به عنوان سخنگوی دولت اعلام می کنم این استراتژی (فاصله گذاری) تعطیل بردار نیست؛ حفظ سلامت مردم اصل و اساس است حتی از لفظ اولویت استفاده نمی‌کنم، حفظ سلامت مردم اصل و اساس همه تلاش‌های ماست…هر تصمیمی که مختل جان انسان‌ها و سلامت جامعه شود، شاخص ارزیابی ما خواهد بود و تصمیم اصلاحی و رو به جلو اتخاذ خواهیم کرد.

مدل ما اساس بودن سلامت به اضافه حفظ معیشت و زندگی مردم یعنی زیست اجتماعی و اقتصادی با رعایت فاصله‌گذاری است…کانون سیاستگذاری ما سلامت و حفظ جان مردم و در کنار آن جاری کردن زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم با رعایت پروتکل‌ و توصیه‌های بهداشت محور است. تناقض بین سلامت و تصمیمات نداریم، اساس تصمیمات بحث سلامت است و لذا دوگانه‌ای در این تصمیمات وجود ندارد.

* چهار: سید ابراهیم رئیسی هفته پیش و در نخستین جلسه شورای عالی قوه‌قضائیه هم نسبت به تأخیر در اجرای طرح قرنطینه و محدودیت تردد بر اساس پیشنهاد وزارت بهداشت، گلایه کرده و گفته بود: «مردم با دیدن اراده جدی مسئولان، همکاری خوبی برای اجرای طرح قرنطینه خانگی داشتند و نکات مورد تأکید پزشکان و متخصصان و وزیر بهداشت و همکاران ایشان باید از قبل از عید مورد توجه قرار می‎گرفت و این فاصله‎گذاری از همان زمان اجرا می‎شد، اما دیر شد. متخصصان می‎گویند در این مسئله عنصر زمان تعیین‎کننده است و شاید اگر این کار خیلی زودتر انجام می‎شد، الآن نتایج بهتری برای کنترل کرونا می‎گرفتیم.»

بازدید اپلیکیشن 55 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

‌تکلیف‌مان با ویروس مرموز چیست؟ ‌تکلیف‌مان با ویروس مرموز چیست؟
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
روزنامه هفت صبح | «کرونا خیلی ویروس ناشناخته و مرموزی است»؛ این جمله‌ای است که بارها از زبان متخصصان و مسئولان مختلف شنیده‌ایم، شاید به همین دلیل هم هر روز اطلاعات و خبرهای متناقضی در مورد باید و نبایدهای مقابله و برخورد با آن می‌شنویم. چند مورد معروف این تناقض‌ها…...
عصر جدید مغلوب کرونا می‌شود؟ عصر جدید مغلوب کرونا می‌شود؟
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، مرجان فاطمی | ‌بعد از ضبط قسمت‌های اول تا چهارم از مرحله دوم مسابقه «عصرجدید»، شنبه ۲۲تیرماه اعلام شد که ضبط برنامه متوقف شده و استودیوی «عصرجدید» فعلا تا اطلاع ثانوی تعطیل است. این تعطیلی به‌دلایل مختلفی صورت گرفته اما آنطور که شنیده می‌شود، طولانی‌مدت نیست و…...
آلمان چگونه ‌کرونا را مهار‌ کرد؟ آلمان چگونه ‌کرونا را مهار‌ کرد؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، شهروز چرکچی | نام کشور آلمان هم در بین کشورهایی که ویروس کرونا در آنها همه‌گیر شد، از هفته‌های آغازین همه‌گیری این ویروس قرار گرفت. شدت پیشرفت کووید ۱۹ در آلمان به شکلی بود که در همان هفته‌های آغازین، آمار مبتلایان در این کشور به حدود ۱۰۰…...

پاسخ دهید