دلیل اصرار روس‌‌ها بر ادامه اشغال جزیره مار

جهان
دلیل اصرار روس‌‌ها بر ادامه اشغال جزیره مار

از زمان تصرف جزیره مار در شمال غربی دریای سیاه در روز نخست جنگ توسط نیروی دریایی روسیه، این کشور به این نقطه به عنوان محلی برای عملیات آبی خاکی علیه بندر اودسا و سواحل جنوب غربی اوکراین نگاه می کرد اما با تغییر شرایط میدانی نبرد اوکراین از سه ماه پیش تا کنون بعید به نظر می رسید دیگر امکان حمله به اودسا وجود داشته باشد اما ارتش روسیه همچنان بر ادامه حضور در این جزیره کوچک که در فاصله ۴۰ کیلومتری ساحل اوکراین قرار دارد اصرار داشت.

قوای روسی حاضر در این جزیره چند بار توسط نیروی هوایی و توپخانه ارتش اوکراین هدف قرار گرفتند و ارسال سامانه های پدافندی نظیر Tor به این جزیره نیز بی فایده بوده و تنها منجر به نابودی خود این سامانه ها شد. چندین قایق گشتی و لجستیکی نیروی دریایی روسیه نیز در اطراف این جزیره هدف حملات موشک های ضد کشتی هارپون و پهپادهای رزمی بیرقدار قرار گرفتند، اما تصاویری که چندی پیش از این جزیره منتشر شد نشان می داد ارتش روسیه حجم تجهیزات نظامی خود در جزیره مار را چندین برابر کرده و سیستم های پدافندی دیگر از جمله Pantsir را نیز به دفاع جزیره افزوده است.

دو روز قبل منابع اوکراینی مدعی شدند توپخانه ارتش این کشور ده‌ها راکت را به سمت محل حضور نظامیان روسیه در جزیره مار شلیک کرده است؛ تصاویر ماهواره ای منتشر شده از این جزیره نشان می دهد حداقل سه نقطه در این محل مورد اصابت پرتابه های اوکراینی و آتش سوزی قرار گرفته است و احتمالا بخش دیگری از تجهیزات نظامی ارتش روسیه مجددا در این محل نابود شده باشد.

با توجه به مساحت بسیار کم جزیره (ابعاد ۴۰۰ در ۴۰۰ متر)، فاصله کم آن تا ساحل اوکراین و عدم امکان پشتیبانی نیروی دریایی روسیه از آن به دلیل خطر موشک‌های ضد کشتی اوکراینی، ادامه حضور نظامیان روسیه در این جزیره غیر قابل توجیه بوده و تنها موجب خسارات و تلفات بیهوده برای آنها می شود.

بازدید اپلیکیشن 28 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید