دلار در هفته سوم مرداد به کدام سو می‌رود؟

اقتصادی
دلار در هفته سوم مرداد به کدام سو می‌رود؟

‌نرخ دلار که از اواخر اسفند سال گذشته روندی رو به‌ رشد را در پیش گرفت، در آخرین روز کاری هفته گذشته در صرافی‌های بانکی تا ۲۳هزار تومان پیش رفت. گزارش‌ها نشان می‌دهد در روز پایانی کاری سال ۹۸ دلار در صرافی‌های بانکی ۱۴هزار و ۹۰۰تومان قیمت خورد اما درحال حاضر ۲۳هزار تومان قیمت دارد و این یعنی افزایشی در حدود ۵۴.۳درصد.

به عبارتی، اگر تنها قیمت صرافی‌های بانکی را در نظر بگیریم و به بازار آزاد که نرخی بالاتر از ارز را به نمایش می‌گذارد، نگاهی نداشته باشیم، در این مدت حدود چهار‌ماه‌و‌نیم، ۵۴.۳درصد سود عاید سرمایه‌گذاران بازار ارز شده است.‌به‌گزارش خبرآنلاین، تغییر و تحولات نرخ‌ها در بازار ارز در ماه‌های اخیر به‌حدی بوده که برخی مکالمات و اظهارات، سمت و سویی از دلار ۳۰هزار تومانی را به مردم نشان می‌داد.

به‌خصوص در روزهایی که دلار روندی رو‌ به‌رشد را در پیش می‌گرفت، اتفاقی که در سال ۹۷ نیز رخ داد. روند رو به‌رشد نرخ دلار در شرایطی در ماه‌های گذشته رقم خورد که گروهی از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که انتقال نقدینگی از بورس به بازار ارز موجب گرانی دلار شده، اما گروهی دیگر اعتقاد دارند دولت خود از گرانی دلار نفع برده و به‌دنبال جبران کسری بودجه است.

در این میان، هستند کارشناسانی که ذخایر ارزی را ناکافی دانسته و معتقدند که دولت به‌دنبال افزایش تقاضای خرید دلار نیست. با این‌ حال، رئیس‌کل بانک مرکزی با حضور در برنامه بدون تعارف خبر ۲۰:۳۰ شبکه دو، پاسخ همه این ابهام‌ها را داد. عبدالناصر همتی حتی در اظهارات خود، به رونمایی از چهره تازه‌ نرخ دلار پرداخت و اعلام کرد که «نرخ ۲۴هزار تومان برای دلار واقعی نیست و در آینده‌ای نزدیک قیمت دلار را پایین می‌آوریم تا به مردم نشان دهیم که دولت به‌دنبال افزایش نرخ دلار برای پوشش کسری بودجه نیست.»‌

او با اشاره به‌ دلایل رشد نرخ دلار، گفت: «در سال ۹۸ اوضاع مدیریت شد، اما حوادث آبان و شیوع بیماری کرونا، کار دست سیستم تجاری کشور داد و نتوانستیم درآمد ارزی داشته باشیم. در ادامه به دلیل کرونا، مرزها بسته شد و تجار با مشکلات اساسی روبه‌رو شدند. در مدتی که شاهد نوسان بازار ارز هستیم، اقدامات زیادی انجام شده که در روزهای آینده نتایج آن را مشاهده می‌کنیم. به مردم می‌گویم که نرخ ارز، این چیزی که می‌بینید نیست و ارز ۲۴هزار تومانی واقعی نیست.

برخی‌ برای دریافت ارز خارج از نوبت و دریافت وام سهل‌الوصول با ما بسیار کلنجار رفتند، در حالی‌که تمام تلاش ما برای کاهش نرخ ارز است اما این مهم تنها به دست بانک مرکزی عملیاتی نمی‌شود. افرادی با نرخ‌های خارج از ایران، قصد برهم زدن بازار ارز را دارند و دستگاه‌های نظارتی قول داده‌اند که با اخلالگران بازار ارز برخورد جدی کنند و در این رابطه نیز اقداماتی جدی انجام شده است.»

‌در این میان، بازگشت ۲.۵میلیاد دلار ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما، خبری بود که رئیس‌جمهوری هشتم مرداد اعلام کرد. حسن روحانی در جلسه دوهفته قبل هیات دولت خبر داد: «براساس گزارشی که بانک مرکزی به من داده، در ۱۰روز گذشته صادرکنندگان خوب ما و شرکت‌های بسیار مقید که عمدتا فولاد و پتروشیمی هستند، دو و نیم‌میلیارد دلار ارز را در طول ۱۰روز گذشته عرضه کردند.

پس می‌بینیم که بسیاری از شرکت‌ها خوشبختانه ارز را به‌درستی به سامانه نیما برمی‌گردانند و در عرضه نیاز کشور قرار می‌دهند.»‌اهمیت این عدد زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم که پس از پایان ضرب‌الاجل بانک مرکزی برای صادرکنندگان متخلف، این آمار، امید بازگشت تعادل و آرامش به بازار ارز را بیش از پیش تقویت می‌کند.

بر همین اساس، برخی کارشناسان در توضیح وضعیت احتمالی بازار ارز در روزهای آینده اعتقاد دارند، از هیجان بازار ارز کم خواهد شد. شهروز شریعتی، فعال اقتصادی در یادداشتی اینستاگرامی می‌نویسد: «نرخ دلار تا ۲۰هزار تومان نزولی خواهد بود.»‌بهاءالدین حسینی‌ هاشمی، کارشناس اقتصادی نیز همین اعتقاد را دارد: «سال گذشته نرخ ارز ما ۱۲هزارتومان بود و اکنون با درنظر گرفتن تورم ۴۰درصدی، قیمت ۲۰هزار تومان برای آن طبیعی است؛ ۲۰هزار تومان بر مبنای نرخ تورم پول داخلی و خارجی عدد تعادلی است.

احتمالا از هیجان بازار ارز کم خواهد شد و قیمت آن می‌تواند به زیر ۲۰هزار تومان برسد. البته منوط به افزایش سود سپرده‌های بانکی تا حدود ۲۰ یا حتی ۲۵درصد است تا بتواند در کوتاه‌مدت مانع خروج سپرده و ورود آن به بازار ارز شود.»‌مرتضی عزتی، کارشناس اقتصادی نیز می‌گوید: «احتمالا بانک مرکزی اقدامات لازم را برای جلوگیری از رشد قیمت دلار انجام داده و خواهد داد و به نظر می‌رسد در یک سطح قیمت مشخصی، افزایش قیمت دلار متوقف شود و روند کاهشی شود.

بانک مرکزی این ظرفیت را دارد که با اجرای سیاست درست قیمت دلار را کاهش دهد. فشارهای خارجی به‌ویژه از سوی آمریکا، در جهت این است که قیمت دلار افزایش پیدا کند اما از سوی دیگر بانک مرکزی نیز این ظرفیت را دارد که اعمال قدرت کند و همراه با نهادهای دیگر حتی نهادهای خارج از دستگاه اجرایی، بتواند جلوی افزایش قیمت دلار را بگیرد.»

بازدید اپلیکیشن 30 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

با اخبار منتشر شده از وین، دلار عقب‌نشینی می‌کند؟ با اخبار منتشر شده از وین، دلار عقب‌نشینی می‌کند؟
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | ‌یک: ‌ادمین یکی از کانال‌های اعلام نرخ لحظه‌ای ارز در ساعت پنج و ۳۴دقیقه صبح روز یکشنبه پیامی کوتاه مخابره کرد: «هرات نصف شبی غوغاست». تجربه پیگیری مدام این کانال‌ها به ما در سرویس راهنمای بازار هفت‌صبح ثابت کرده اتفاقاتی در راه خواهد بود. عصر همان…...
عقب‌نشینی کند قیمت‌ها در بازار دلار و سکه عقب‌نشینی کند قیمت‌ها در بازار دلار و سکه
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | خبرگزاری‌ها در صفحات مربوط به طلا و سکه خود دیروز چنین تیترهایی انتخاب کرده‌اند: «سقوط آزاد تقاضا در بازار سکه و طلا»، « حباب سکه تخلیه شد» و «تشدید رکود در بازار». از همین حالا بهتر است بدانید بیشتر این کلمه‌ها را بر اساس اصل اغراق…...
عمر اپلیکیشن کلاب‌هاوس در ایران به پایان رسید؟ عمر اپلیکیشن کلاب‌هاوس در ایران به پایان رسید؟
کاربران ویژه - دانش و فناوری
روزنامه هفت صبح، نگین باقری | عمر کلاب‌هاوس به یک ماه کشید؟ نه؛ نکشید. این شبکه اجتماعی دیروز نیامده، با اختلال مواجه شد. مشخص نیست اتفاقی که برای کلاب‌هاوس افتاده چیست. نه حکم قضایی برایش آمده و نه مثل تلگرام بازپرس دادسرا دستور فیلترینگ آن را داده و نه اصلا…...

پاسخ دهید