دستور جنگی ترامپ به جنرال موتورز

جهان
دستور جنگی ترامپ به جنرال موتورز

دونالد ترامپ با فعال کردن قانون “تولید در وضعیت جنگی” به جنرال موتورز، ابرگروه خودروسازی آمریکا و جهان، دستور داده هر چه سریع‌تر خط تولید دستگاه‌های کمک تنفسی را به بهره برداری برساند چرا که شهرهایی چون نیویورک هشدار داده‌اند با رشد تساعدی بیماران کووید-۱۹ نیاز فوری به هزاران دستگاه جدید دارند.
به نوشته بی بی سی ، روز جمعه، ۲۷ مارس، آقای ترامپ ابتدا در توییتر به مدیرعامل شرکت جنرال موتورز انتقاد کرد که به جای دست به کار شدن “به دنبال چانه زدن و امتیاز گرفتن” است و کمی بعد کاخ‌سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا با فعال کردن “قانون تولید در وضعیت جنگی” از اختیارات خود استفاده کرده تا بتواند تجهیزات مورد نیاز بیمارستان‌ها برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ را مهیا کند.
این قانون که در دهه ۵۰ میلادی و به هنگام جنگ آمریکا با کره مصوب شد به رئیس‌جمهوری این کشور اجازه می‌دهد بنا بر اقتضای وضعیت جنگی به کارخانجات آمریکایی دستور تولید ماشین آلات بدهد و آنها، با وجود غیردولتی بودن و تعلق به بخش خصوصی، موظف به اجرای دستورات کاخ‌سفید هستند.

در بیانیه‌ای که روز جمعه کاخ سفید به نقل از آقای ترامپ منتشر شده آمده: “امروز من حکم حکومتی را امضاء کردم که به موجب آن وزیر بهداشت و سلامت اجازه می‌یابد با استناد به “قانون تولید در وضعیت جنگی” از شرکت جنرال موتورز بخواهد که با الویت و فوریت دادن به ساخت دستگاه‌های کمک تنفسی به شرکت های اقماری خود دستور تولید فوری آنها را بدهد. مذاکرات ما با جنرال موتورز تاکنون سازنده بوده، اما نبرد ما در برابر ویروس کرونا به قدری فوری است که دیگر اجازه مذاکرات عادی و سبک و سنگین کردن سود و زیان را به کسی نمی‌دهد. جنرال موتورز در حال اتلاف وقت بود. اما حکم حکومتی امروز موجب خواهد شد که تولید دستگاه های کمک تنفسی که برای نجات جان آمریکاییان ضروری است، شتاب بگیرد.”
اگرچه آقای ترامپ در بیانیه خود تنها به شرکت جنرال موتورز اشاره کرده اما ساعتی پیش در توییتر به شرکت خودروسازی فورد هم اشاره کرد و با تشر زدن به این شرکت گفته که “فورد هم باید برای تولید دستگاه‌های کمک تنفسی بجنبد.”

چهار هفته پیش، اندرو جیکوب در نیویورک تایمز از تحقیقی در سال ۲۰۰۵ نوشت که پیش بینی کرده بود در صورت وقوع یک اپیدمی تنفسی و ریوی آمریکا به ۷۴۰ هزار دستگاه کمک تنفسی نیاز خواهد داشت. حال این که یک بررسی در سال ۲۰۱۰ نشان داده بود در آمریکا حدود ۶۲ هزار از این نوع دستگاه‌ها وجود دارد که معمولا هم در میانه فصل آنفلوآنزا همگی مشغولند.

در آن گزارش دکتر اریک تونر، متخصص مرکز امنیت سلامت دانشگاه جان هاپکینز آمریکا به نیویورک تایمز گفته بود: “همین حالا وقتی در میانه فصل آنفلوآنزا قرار می‌گیریم، تقریبا تمام اتاق‌های آی‌سی‌یو پر می‌شود از بیمارانی که نیاز به دستگاه‌های کمک-تنفسی دارند… من فقط دعا می‌کنم که پاندمی ویروس کرونا یک همه‌گیری متوسط باشد چرا که در غیر این صورت ما با دردسر بزرگی روبرو خواهیم بود.”
دعایی که اجابت نشد. اندرو کومو، فرماندار نیویورک که اکنون کانون کرونا در آمریکا شده چند روزی است که التماس می‌کند دست کم ۳۰ هزار دستگاه کم تنفسی جدید لازم دارد وگرنه بیماران ممکن است روی دست دکترها پرپر شوند

بازدید اپلیکیشن 27 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

وقتی ترامپ کار نازی‌ها را تکمیل می‌کند! وقتی ترامپ کار نازی‌ها را تکمیل می‌کند!
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، مهسا مژدهی | یک: هشتم ماه مه امسال، هفتاد و پنج سال از پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان نازی گذشت. امسال در کشورهایی که هر سال این روز را جشن می‌گیرند، مراسم بزرگداشت کشته‌شدگان جنگ و شکست نازی‌ها مانند هر سال نبود. رهبران جهان با…...
خانواده کارداشیان‌ها دیگر ‌میلیاردر ندارد! خانواده کارداشیان‌ها دیگر ‌میلیاردر ندارد!
جهان
روزنامه هفت صبح | کایلی جنر، کوچکترین عضو از خانواده کارداشیان است که از سال ۲۰۱۵ با فروش رژ لب‌های ۲۹ دلاری خود، به ثروتی افسانه‌ای رسید و در سال ۲۰۱۸ توانست به تشخیص موسسه فوربس، جوان‌ترین زن میلیاردر خودساخته جهان شود. البته این لقب خودساخته مورد انتقاداتی قرار گرفت…...
روسیه مانع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران می‌شود روسیه مانع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران می‌شود
جهان
روسیه اعلام کرده است که هر اقدامی برای جلوگیری از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به عمل خواهد آورد. مهر به نقل از اسپوتنیک: «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی گفته است که کشورش تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تمدید تحریم تسلیحاتی دوباره ایران دنبال…...

پاسخ دهید