در جلسه دوم دادگاه شبنم نعمت‌زاده چه گذشت؟

اجتماعی
در جلسه دوم دادگاه شبنم نعمت‌زاده چه گذشت؟

روز گذشته دومین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، احمد لشگری‌پور و شرکت توسعه دارویی رسا در دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد. در جلسه قبلی شبنم نعمت‌زاده از خود دفاع کرده بود و در این جلسه وکلای او و همینطور خود لشگری‌پور دفاع کردند. در ادامه بخش‌هایی از آنچه در این جلسه دادگاه گذشت را با استناد به گزارش خبرگزاری میزان مرور می‌کنیم.

*** نقل قول وکیل از وزیر سابق صنعت
وکیل شبنم نعمت‌زاده دفاعیاتش را اینطور شروع کرد که محمدرضا نعمت‌زاده وزیر سابق صنعت و پدر متهم به او گفته حاضر است تمام ضرر و زیان‌های وارده به شرکت‌های دارویی را جبران کنند. او در ادامه توضیح داد: «آقای نعمت زاده فرمودند لیست اموال خود را چه قبل از مسئولیت و چه بعد از آن به ریاست قوه قضائیه تقدیم کردم که شفاف است من نیز لیست اموال وی را گرفتم تا در صورت لزوم به دادگاه بدهم و اگر صلاح دیدید در اختیار رسانه‌ها نیز قرار دهم… به برخی از مراکزی که طرف معامله با این شرکت بودند به صورت محسوس و نامحسوس مراجعه کردیم و سرنخ‌هایی از وجود جریانی در این شرکت محرز شد.»

*** دستگاه پوز مشکوک
وکیل شبنم نعمت‌زاده هم مثل آنچه خود او در جلسه قبل گفته بود مقصر مشکلات پیش آمده برای شرکت را احمد لشگری‌پور دانست و توضیح داد: «تمام آورده‌ها متعلق به نعمت‌زاده بود. ۱۵ درصد سهام را به نام آقای لشگری‌پور زدند تا شرکت پخش را راه‌اندازی کند. بر این اساس از صفر تا صد کار‌های این شرکت را لشگری‌پور انجام می‌داد و نعمت‌زاده نیز سهامدار ۸۵ درصدی بود و فقط توضیحات مربوط به پخش دارو به وی منتقل می‌شد.

در موارد ضروری، مصوبه هیات مدیره نیز از وی اخذ می‌شد. بعد از مدتی نعمت‌زاده متوجه برخی مشکلات از جمله برگشت خوردن چک‌های شرکت می‌شود و بعد از آنکه شروع به تحقیق می‌کند ارتباط او با آقای لشگری‌پور دچار مشکل شده که در نهایت بعد از این اختلافات لشگری‌پور را از شرکت بیرون می‌کند. زمانی که وکالت این پرونده را بر عهده گرفتم متوجه شدیم نزدیک به ۱۹۰ میلیارد تومان پول وجود ندارد و در رسانه‌ها و صحبت‌های آقای لشگری‌پور عنوان شد خانم نعمت‌زاده این پول را خرج ویلای لواسان کرده است لذا درخواست کردیم لیست‌های شرکت منظم شود و در نهایت لیستی به‌وجود آمد که بسیار عجیب بود.»

وکیل متهم ادامه داد: «به عنوان مثال در لیست مذکور مشخص شد که برای جمعیت هلال احمر بیرجند نزدیک به ۱۷ میلیارد تومان فاکتور صادر شده، اما وصولی و تطبیق حساب با این شرکت حدود ۴ میلیارد تومان بوده و در واقع نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان اصلا وجود ندارد. طبق بررسی‌ها متوجه شدیم این شرکت از دو جبهه و از دو حفره بزرگ منجر به حیف و میل اموال شده است، یکی از محل تخفیف‌های بسیار نامتعارف و دیگری از فاکتور‌های صوری. این اشخاص در هماهنگی با آقای لشگری‌پور با دو دستگاه پوز به وی مراجعه می‌کردند و این تخفیف‌های میلیاردی دارو در پوز دوم، به حساب افرادی که با آن‌ها همراه بوده‌اند بر می‌گشت.»

*** ملک قیطریه به چه کسی رسید؟
بعد قاضی مسعودی مقام از متهم لشگری‌پور خواست که برای پاسخ دادن به سوالات در جایگاه حاضر شود. او عنوان کرد که اتهاماتش را قبول ندارد و توضیح داد: «برای همکاری خانم نعمت‌زاده به من پیشنهاد همکاری داد و من پذیرفتم که این اشتباه من بود ۱۰ درصد سهام مدیریتی را داده‌اند و بابت سهام هیچ پولی پرداخت نکردم.

ملکی را در قیطریه به من اجاره دادند من هم قبول کردم، چون مستاجر بودم قرار شد با شرایطی آن خانه را بخرم… خانم نعمت‌زاده اعتقاد داشت دفتر کارش نزدیک به پدرش باشد و تجهیزات دفتر را خودش انجام می‌داد و هزینه می‌کرد. هنوز مجوز شرکت پخش آماده نشده بود که خانم نعمت‌زاده به فکر تاسیس آزمایشگاه افتاد ما گفتیم این کار هزینه بر است، اما او می‌گفت نگران هزینه‌ها نباشید.» او اعلام کرد که تخفیف‌هایی که داده شده و محل بحث است هم با دستور خود شبنم نعمت‌زاده داده شده.

*** ویلای لواسان چطور خریداری شد
یکی از مسائلی که در جلسه قبل مطرح شد این بود که شبنم نعمت‌زاده چقدر از شرکت برداشت کرده؟ خود او گفته بود که ۶ میلیارد تومان در مجموع از شرکت دریافت کرده اما متهم لشگری‌پور روایت دیگری داشت: «خانم نعمت‌زاده در یک فقره ۵ میلیارد تومان و در یک فقره دیگر نیز ۲.۵ میلیارد تومان پول گرفته است که این ۲.۵ میلیارد تومان بابت زمین لواسان بوده است. ضمن آنکه در یک جا ۱.۵ میلیارد تومان در جای دیگر نیز ۲ میلیارد تومان پول گرفت که سرجمع این‌ها بیش از ۶ میلیاردی است که وی گفته‌ است.

خانم نعمت‌زاده درباره خرید زمین لواسان ادعا کرد که وام گرفته‌اند در حالی که این حرف دروغ است، زیرا او یک بار ۴۵۰ میلیون تومان و بار دیگر ۲ تا یک میلیارد تومان پول گرفت.» او ادامه داد: «خانم نعمت‌زاده در سال ۹۵ با من تماس گرفت و گفت ملکی در لواسان پیدا کرده‌اند و اکنون در بنگاه نشستند تا آن را معامله کنند؛ گفت مالک به من گفته ۴۵۰ میلیون تومان بدهید تا معامله صورت گیرد، من با تصمیم خانم نعمت‌زاده مخالفت کردم و گفتم حداقل یک هفته به من فرصت دهید، اما قبول نکرد و یک نفر را فرستاد تا این چک را از من بگیرد. بعد از خرید ویلا به خانم نعمت‌زاده گفتم حداقل در شرکت و بین کارکنان این موضوع پخش نشود، اما بعد از مدتی متوجه شدم همه از این خرید ویلا اطلاع دارند و زمانی که از خانم نعمت‌زاده پرسیدم که چرا این موضوع را پخش کردی وی گفت مال من است و اختیارش را دارم.»

*** نعمت زاده در جریان سود و زیان بود؟
متهم لشگری‌پور در ادامه گفت: «حقوق را هر طوری که شد و با مخالفت‌های خانم نعمت‌زاده تک دفتره کردیم و تمامی دریافتی پرسنل قابل رصد بود، اما وی به شدت مخالف بود و می‌گفت برای چه باید ۲۰۰ میلیون تومان پول بابت بیمه و مالیات بدهیم. خانم نعمت‌زاده گفت که وی را به دفترم راه نمی‌دادم قبول دارم که در آن روز این اتفاق افتاد، اما وی هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب در شرکت بود و روزی سه بار حداقل ۴۵ دقیقه در اتاق من بود.

خانم نعمت‌زاده در اتاق من صبحانه می‌خورد و بعد از ناهار نیز می‌آمد و در مورد مسائل مالی شرکت صحبت می‌کرد. از طرفی شرکت اتوماسیون داشت و هر روز گزارش نقدینگی شرکت و موجودی آن برای وی اتوماسیون می‌شد و در کارتابل وی پرینت می‌گرفتیم. همچنین هر ۱۵ روز گزارش منابع و مصارف شرکت را نیز به وی می‌دادیم در جلسات هیات مدیره و در پایان هر ماه تراز و صورت سود و زیان شرکت را به وی نشان می‌دادیم و هر شب عدد فروش شرکت را شخصا برای وی اس ام اس می‌کردم لذا اینکه می‌گویند از مسائل مالی شرکت بی‌خبر بودند درست نیست.»

*** دعوتنامه اسپانیا و آیفون ۱۰
متهم لشگری‌پور در ادامه گفت: «در مهرماه سال ۹۶ و در بحبوحه چک‌های برگشتی برای من و خانواده‌ام دعوتنامه اسپانیا گرفت، من تعجب کردم چرا که حقوق پرسنل را نداده بودیم. به وی گفتم این موضوع سبب واکنش پرسنل خواهد شد که وی گفت زندگی خصوصی ما به خودمان مربوط است. برای من وقت سفارت گرفت و خودشان نیز آمد و مدارک ما را درست کرد. همه کار‌ها را انجام داد حتی بلیت تقلبی و وچر هتل جعلی برای ما درست کرد و به ما ویزا داد، اما ما نرفتیم تا بعد‌ها فهمیدیم که به یکسری از شرکت‌ها گفته است من به اسپانیا رفته‌ام و برای خود ویلا خریدم. اگر رفته بودم چطور می‌توانستم این موضوع را ثابت کنم. آذرماه سال ۹۶ خانم نعمت زاده برای من در شرکت تولد گرفت و آیفون ۱۰ به عنوان هدیه خرید. درست در زمانی که حقوق پرسنل را نداشتیم که گوشی را به وی پس دادم و همه این اتفاقات در شرکت ما رخ داد.»

*** متهم: سر من معامله کردند
لشگری‌پور ادامه داد: «خانم نعمت زاده می‌گوید من خلافی مرتکب نشده‌ام در حالی که او مستقیما به داروخانه دارو می‌فروخت و من به آنها گفتم این خلاف است شما با دکتر دیناروند رئیس وقت سازمان غذا و دارو سلام علیک دارید این کار را نکنید او می‌گفت من پول لازم دارم باید این کار را انجام بدهم.

خانم نعمت‌زاده پخش را دور می‌زد و خودش مستقیم به داروخانه‌ها دارو می‌فروخت که این خلاف قانون بود. در شرکت اسوه با هم تبانی کردند و من را دستگیر کردند، چون من در این جامعه هیچ زوری نداشتم سر من معامله کردند. اینکه می‌گویند خانم نعمت زاده در کیفرخواست گفته من مالباخته‌ام در حالی که سوال من این است که آیا او مالباخته است. شرکتی که با ۴ میلیارد شروع کرده چگونه مالباخته است. او بالای ۲۰ میلیارد تومان از شرکت پول خارج کرد. چرا اینگونه می‌گوید.»

بازدید اپلیکیشن 109 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید