دختر حاکم دوبی پدرش را به‌ گروگانگیری متهم‌ کرد

سیاسی
دختر حاکم دوبی پدرش را به‌ گروگانگیری متهم‌ کرد

دختر حاکم دبی که در سال ۲۰۱۸ تلاشی ناکام برای فرار از کشور داشت به صورت مخفیانه پیامی ویدیویی به دوستانش فرستاد و در حالیکه بیم جان خود را داشت پدرش را به گروگانگیری متهم کرد. شاهزاده لطیفه آل مکتوم با انتشار ویدئویی گفت کماندوها پس از دستگیری او که در حال فرار با قایق بوده ضمن استفاده از ماده‌ای مخدر وی را به زندان منتقل کردند اما اکنون و با متوقف شدن ارسال پیام‌های مخفیانه، دوستان نگران او خواستار مداخله سازمان ملل در این ماجرا شدند.

دبی و امارات پیش از این تاکید کرده بودند که لطیفه در صحت و سلامت و تحت حمایت خانواده قرار دارد اما مری رابینسون، نماینده سابق حقوق بشر سازمان ملل متحد، که پس از ملاقات با لطیفه او را «زن جوان آشفته» توصیف کرده بود گفت «فریب سختی» از خانواده‌ لطیفه خورده است زیرا وضعیت او را طور دیگری نمایش دادند.

کمیساریای عالی سابق حقوق بشر و رئیس جمهور ایرلند هر دو خواستار اقدامات بین‌المللی برای تعیین وضعیت فعلی و محل اقامت لطیفه شدند. او یکسال پس از دستگیری به طور مخفیانه به یک گوشی همراه دسترسی پیدا کرده بود و پیام‌های خود را در دستشویی ضبط می‌کرد؛ آن تنها دری بود که می‌توانست ببندد!

شیخ محمد آل مکتوم، حاکم دبی و نایب رئیس کشور امارات، یکی از ثروتمندترین سران کشورهای جهان است. او که در ساخت شهری مدرن و پیشرفته موفق بوده تحمل هیچ صدای مخالفی را ندارد؛ فعالان حقوقی می‌گویند سیستم قضایی دبی به راحتی می‌تواند علیه زنان تبعیض قائل شود.

انتقادات شدیدی به شیخ محمد در رابطه با شاهزاده لطیفه، دخترش، و شاهدخت هیا بنت حسین، یکی از همسرانش، وارد شده است. لطیفه که اکنون ۳۵ سال دارد، از ۱۶ سالگی قصد فرار داشته اما تنها در سال ۲۰۱۱ و پس از آشنایی با یک تاجر فرانسوی بود که فرار بلند مدت و برنامه‌ریزی شده‌ای را طراحی کرد.

او برای این کار یک مربی رزمی به نام جُهَینه استخدام کرد و در طی تمریناتش با یک قایق بادی به آب‌های آزاد وارد شد، جایی که آقای تاجر با یک قایق آمریکایی منتظر او بود. آنها پس از ورود به آب‌های هندوستان، توسط کوماندوهای اماراتی دستگیر شدند. دولت هند در مورد نقش خود در این ماجرا اظهار نظری نداشته است.

دبی وضعیت لطیفه را عادی جلوه میداد تا زمانی که فرار هیا و فرزندانش به انگلستان در سال ۲۰۱۹، پرده از تنش داخلی خانواده آل مکتوم برداشت. در پی این اتفاق دیوان عالی انگلستان با صدور احکامی در تلاش برای آشکار کردن حقیقت در امارت دبی، از دستورات اجباری شیخ محمد برای بازگرداندن لطیفه و شمسه (خواهر بزرگتر که او نیز قبلا تلاش ناموفقی برای فرار داشته) پرده برداشت.

دادگاه روشن کرد که شیخ محمد این دو زن جوان را از آزادی محروم کرده و اکنون با قطع ارتباط لطیفه نگرانی‌ها درباره وضعیت او شدت یافته است. تصمیم به انتشار پیام‌های لطیفه کار دشواری برای دوستانش بود اما آنها امیدوارند این اتفاق به روشن شدن وضعیت وی کمک کند.

بازدید اپلیکیشن 56 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

پیش‌بینی سخنگوی دولت از بازگشت آمریکا به برجام پیش‌بینی سخنگوی دولت از بازگشت آمریکا به برجام
سیاسی
علی ربیعی در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: با گذشت یک ماه از تغییر دولت در آمریکا سرانجام دولت بایدن با مشاهده مقاومت بی‌نظیر مردم ایران در نپذیرفتن زورگویی و تحمل شدیدترین جنگ اقتصادی که یک ملت در زمان صلح به خود دیده از یک طرف و از طرف دیگر…...
دو روایت متفاوت از لغو ملاقات قالیباف و پوتین دو روایت متفاوت از لغو ملاقات قالیباف و پوتین
سیاسی
روزنامه‌ها و سایت‌های خبری امروز هم روایت‌های متفاوتی از کنسل شدن ملاقات محمدباقر قالیباف و ولادیمیر پوتین منتشر کردند. *** روایت روزنامه شرق/ اشتباه استراتژیک رسانه‌ای طبق پروتکل‌های بین‌المللی، دعوت‌های دیپلماتیک یا از سوی میزبان انجام می‌شود یا به درخواست میهمان. اگر به درخواست میزبان باشد، باید نامه دعوت از…...
زهرا ارشادی؛ اولین زن سفیر‌ عازم به نیویورک زهرا ارشادی؛ اولین زن سفیر‌ عازم به نیویورک
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح | روز گذشته وزارت امور خارجه برای اولین‌بار یک زن را به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل معرفی کرد. با این انتخاب زهرا ارشادی اولین زنی خواهد بود که در این جایگاه به زودی عازم نیویورک می‌شود البته به شرط اینکه مشکلی در صدور ویزا برای…...

پاسخ دهید