دخالت خجولانه دولت در بورس

اسلایدر
دخالت خجولانه دولت در بورس

روزنامه هفت صبح |‌ رئیس دفتر رئیس‌جمهور درخصوص برنامه‌های دولت برای حمایت از بازار سرمایه با تاکید براینکه نباید با بورس هیجانی برخورد کرد، گفت: ماندن مردم در بورس، سودآوری و عدم ریزش سهام برای دولت اهمیت اساسی دارد.دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه دولت در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درخصوص ادعای دخالت دولت در بازار بورس تصریح کرد:

دولت دخالت مستقیم ندارد و براساس قانون حتی رئیس سازمان بورس اوراق بهار هم نمی‌تواند در مسائل این بازار سرمایه دخالت کند بلکه تنها شورای عالی بورس که از همه حوزه‌های مختلف و بخش خصوصی در آن حضور دارند، در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند.

دکتر واعظی با اشاره به اینکه حتی زمانی که مقام معظم رهبری سهام عدالت را آزاد کردند، این اجازه را به شورای عالی بورس دادند، افزود: دولت تنها از سرمایه مردم صیانت و مراقبت کرده و به اجرایی شدن سیاست‌های شورای عالی بورس کمک می‌کند.رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ کشوری در دنیا نمی‌تواند مدعی شود که بازار بورس آن همیشه مثبت است، اظهار داشت: طبیعت بورس منفی و مثبت شدن در زمان‌های مختلف است و مهم مثبت شدن جمع نموداری این منحنی است.

دکتر واعظی افزود: رسانه‌ها و صداوسیما باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند چراکه در تمام دنیا بورس به عنوان بازار کوتاه‌مدت عمل نمی‌کند و نگاه به بورس آینده نگری نسبت به شرکت‌ها است و سرمایه‌گذاران در بورس همانند مالک در آن شرکت شریک می‌شوند و پس از صبر شش ماهه تا یک ساله، سود خوب و مناسبی خواهند داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: حرکت به سمت خرید یک سهم خاص که از حدی رشد کند و یک حباب و رشد کاذب به‌وجود آید یا اینکه در یک دوره براساس تبلیغات منفی و برخی سخنان سیاسی در داخل همه در صف فروش آن قرار گیرند، اشکال دارد.وی ادامه داد: اگر در فروش و خرید هیجانی برخورد نکنیم، قطعا همه سود می‌برند و تجربه در دنیا و داخل ثابت کرده که بازار سرمایه باید مشارکت خرد و کلان را داشته باشد و در میان‌مدت و بلندمدت سودآور باشد.

این در حالی است که چهارشنبه رئیس جمهور در جلسه هیات دولت درباره بورس گفته است: «فضای بورس را برای حضور مردم آماده کردیم، البته بورس ویژگی‌های خودش را دارد، بورس فراز و نشیب دارد و هر کس وارد بورس می‌شود نباید کوتاه‌مدت نگاه کند، باید بلندمدت و میان‌مدت فکر کند.

تاکید بنده البته به همه مسئولین بورس و همه شورای بورس و دیگران این است که از سرمایه مردم مراقبت کنند، نگذارند افرادی در تبلیغات شیطنت کنند، از همه خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها، صداوسیما و همه تریبون‌دارها می‌خواهم مردم را یاری کنند. نگذاریم یک فضایی اگر به وجود آمده، آن فضا دچار سختی و مشکل شود.»به این ترتیب به نظر می‌رسد که دولت اگرچه در بورس دخالت دارد اما به نوعی قصد ندارد بر این ماجرا تصریح کند و گویی از بیان این ماجرا خجالت می‌کشد. اینطور نیست؟

بازدید اپلیکیشن 25 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

معرفی ۱۰‌شرکت‌ زیان‌ده بورس در ‌یک سال گذشته معرفی ۱۰‌شرکت‌ زیان‌ده بورس در ‌یک سال گذشته
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح، احمدرضا نجفی | خرید سهام بنیادی از زبان کارشناسان بورس نمی‌افتد. هرجا بروند به سهامداران توصیه می‌کنند سهام بنیادی بخرید. منظورشان این است که سراغ شرکت‌هایی بروید که دست‌کم عملکرد مثبتی از خود به‌جا گذاشته باشند. شاید پیدا کردن سهام بنیادی کار سختی باشد، اما به راحتی…...
شش راز درباره معاملات دیروز بورس شش راز درباره معاملات دیروز بورس
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح | بورس هفته را با یک روز پرنوسان آغاز کرد. در ابتدای معاملات شاهد رشد ۲۴هزار واحدی شاخص کل بودیم و اغلب نمادهای شاخص‌ساز در یک قدمی تشکیل صف خرید و رسیدن به حداکثر قیمت مجاز بودند اما انتشار یک خبر ورق را در بازار برگرداند و…...
پنج اتفاق شگفت‌انگیز بورس در یک هفته پراسترس پنج اتفاق شگفت‌انگیز بورس در یک هفته پراسترس
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح، احمدرضا نجفی | ‌بورس شرایط عجیبی را پشت‌سر می‌گذارد. گوشه‌وکنار تالار شیشه‌ای می‌توان کلی اتفاق شگفت‌انگیز پیدا کرد که هرکدامشان دهانمان را از تعجب باز می‌گذارند. مثلا چطور ممکن است مشارکت در عرضه اولیه آنقدری کاهش پیدا کند که سهم روی دست فروشنده بماند و حتی کسانی…...

پاسخ دهید