خیابان جمهوری خانه بخریم یا لس‌آنجلس؟

اقتصادی
خیابان جمهوری خانه بخریم یا لس‌آنجلس؟

مریم شکرانی | با پول آپارتمان قدیمی مرکز تهران، می‌شود یک آپارتمان نو در قلب لس‌آنجلس خرید و با پول سوئیتی در جنوبی‌ترین مناطق تهران، می‌شود یک آپارتمان جادار در مرکز شهر دیترویت آمریکا معامله کرد!

*** خانه‌های مجیدیه از خانه‌های شیکاگو گران‌تر است
‌بر اساس گزارش فاکس‌بیزینس متوسط قیمت هر فوت‌مربع مسکن در شیکاگو ۱۹۳ دلار، دالاس ۲۱۵ دلار و میامی ۳۱۳ دلار است. هر مترمربع مسکن تقریبا ۱۰.۷ برابر یک فوت‌مربع مساحت دارد.
با این حساب اگر دلار ۲۷ هزار تومانی ایران را در نظر بگیریم، میانگین قیمت یک مترمربع مسکن در شیکاگو تقریبا معادل ۵۰ میلیون تومان، در دالاس تقریبا معادل ۶۰ میلیون تومان و در میامی حدود ۸۷ میلیون تومان است.

با این حساب یک شهروند تهرانی با پول آپارتمانی ۱۸۰ متری در مجیدیه، می‌تواند یک آپارتمان بزرگتر در مرکز شیکاگو یا دالاس آمریکا داشته باشد. در حال حاضر یک آپارتمان نوساز ۱۸۳ در خیابان قندی مجیدیه، با قیمت ۱۲‌میلیارد و ۴۴۴ میلیون تومان آگهی شده است.با این مبلغ می‌توان یک آپارتمان ۲۴۰متری در مرکز شهر شیکاگو آمریکا یا یک آپارتمان ۲۰۰متری در مرکز شهر دالاس خرید.

*** بهای آپارتمان در امیرآباد معادل آپارتمان‌های ناف لس‌آنجلس
یک شهروند تهرانی با پول یک آپارتمان قدیمی در مرکز تهران می‌تواند یک آپارتمان متوسط در مرکز لس‌آنجلس داشته باشد. بهای یک فوت‌مربع مسکن در مرکز لس‌آنجلس ۶۴۶ دلار است که با دلار ۲۷‌هزار تومانی، بهای یک مترمربع مسکن در وسط شهر لس‌آنجلس حدود ۱۸۰میلیون تومان می‌شود.
در فایل بنگاه‌های مسکن تهران بهای یک آپارتمان ۲۱‌ساله ۱۸۰‌متری و بدون آسانسور در امیرآباد ۱۵میلیارد تومان است. با این مبلغ می‌شود یک آپارتمان ۸۳ متری در قلب لس‌آنجلس بخرید.

*** سوئیت جنوب تهران گران‌تر از آپارتمان ۱۲۰ متری دیترویت
با پولی که می‌توانید در جنوب شهر تهران یک سوئیت کوچک بخرید می‌توانید در مرکز شهر شیکاگو صاحب سوئیت شوید یا اینکه در وسط شهر دیترویت صاحب یک خانه جادار ۱۲۸متری باشید.متوسط بهای یک فوت‌مربع مسکن در ایالت دیترویت ۴۲‌دلار است که با دلار ۲۷هزار تومانی و برای یک مترمربع مسکن حدود ۱۱‌میلیون و ۷۰۰‌هزار تومان می‌شود. یک آپارتمان ۵۸‌متری ‌۳سال ساخت بدون پارکینگ و انباری در یکی از جنوبی‌ترین مناطق تهران یعنی بلوار ابوذر ۱.۵‌میلیارد تومان قیمت دارد.با این پول می‌شود یک سوئیت ۳۰ متری در مرکز شیکاگو خریداری کرد یا اینکه یک آپارتمان نسبتا جادار ۱۲۸‌متری در مرکز شهر دیترویت خرید.

*** بهای آپارتمان ۳۵۰ متری ولنجک معادل ویلای ۱۲۰۰ متری میامی
در گران‌قیمت‌ترین شهرهای آمریکا یعنی بوستون، نیویورک و سان‌فرانسیسکو متوسط قیمت هر فوت‌مربع مسکن به ترتیب ۱۱۶۰ دلار، ۱۱۰۶ دلار و ۱۰۰۴ دلار است. در واقع قیمت هر مترمربع مسکن با دلار ۲۷‌هزار تومانی در این ایالات به ترتیب حدود ۳۲.۴ ، ۳۰.۹ و ۲۸.۱ میلیون تومان است.

در شمال شهر تهران یک آپارتمان ۳۵۰‌متری نوساز در ولنجک، خیابان پنجم ۵۶ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. با این پول می‌شود یک آپارتمان ۱۷۲ متری در بوستون یا یک آپارتمان ۱۸۱‌متری در نیویورک و یا یک آپارتمان ۲۰۰ متری در سان‌فرانسیسکو خرید.در زعفرانیه هم یک خانه قدیمی ۷۰۰ متری ۱۱۲‌میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. با این پول می‌توان یک خانه با همین متراژ در لس‌آنجلس آمریکا خرید یا یک خانه ۱۲۰۰‌متری در ناف میامی خرید!

*** طبقه متوسط آمریکا حداکثر می‌تواند در پونک و جنت‌آباد خانه بخرد
نکته دیگر اینکه متوسط قیمت یک خانه در آمریکا حدود ۷.۲‌میلیارد تومان است. به عبارت دیگر اگر شهروندان طبقه متوسط آمریکا بخواهند در بازار مسکن ایران خانه بخرند حداکثر می‌توانند آپارتمانی ۱۲۰ تا ۱۸۰ متری در پونک، جنت‌آباد یا سعادت‌آباد تهران بخرند!

*** قیمت مسکن آمریکا ظرف دو دهه ۲ برابر و در تهران ۷۸ برابر شد
جالب است که بر اساس گزارش ویژوال کپیتالیست تقریبا ۲۰سال طول کشیده است که قیمت مسکن در آمریکا دو برابر شود. قیمت مسکن آمریکا در ابتدای سال ۲۰۲۰ به‌طور متوسط ۲۵۹ هزار دلار بوده که این رقم ۱۰۶ درصد بیشتر از متوسط ثبت شده برای سال ۲۰۰۰ است.بنابر این گزارش، از ۵۰۰ شهر بزرگ آمریکا، قیمت مسکن به‌طور متوسط در ۳۵۶ شهر کمتر از متوسط کل و در ۱۴۴ شهر نیز بیشتر از متوسط کل قیمت مسکن در این کشور بوده است.(تجارت نیوز)

بازدید اپلیکیشن 210 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ماجرای خانه‌ ۱۴۰۰میلیارد تومانی خیابان فرشته ماجرای خانه‌ ۱۴۰۰میلیارد تومانی خیابان فرشته
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، علی رستگار | یک: روز جمعه یکی از صفحه‌های اینستاگرامی مدعی شد که یک ملک در محله الهیه تهران به مساحت ۷۲۰۰مترمربع و با ۲۰۰۰مترمربع زیربنای مفید، به قیمت ۴۶میلیون یورو (حدود ۱۴۰۰میلیارد تومان) فروش رفته است. قیمت حیرت‌آور و موقعیت و مساحت این بنا باعث شد،…...
وزیر علیه بازگشت قیمت‌ها به‌سایت‌های خرید‌و‌فروش وزیر علیه بازگشت قیمت‌ها به‌سایت‌های خرید‌و‌فروش
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | اواخر هفته گذشته قیمت خودرو و اجاره مسکن به سایت‌های خرید و فروش آنلاین برگشت. دو روز پیش درج قیمت فروش مسکن آزاد شد؛ اتفاقی که با استقبال خیلی از کارشناس‌های اقتصادی و کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد، اما گویا وزیر راه و شهرسازی این اتفاق…...
گل سه امتیازی مجلس به تکنوفیل‌های دولت گل سه امتیازی مجلس به تکنوفیل‌های دولت
سیاسی
روزنامه هفت صبح | «با سیاست‌هایی نسنجیده چون حذف قیمت‌ مسکن از سایت‌های اینترنتی، شهروندان را مجبور می‌کنند در گرما و ترافیک و کرونا، از این سر شهر تا آن سر شهر را زیرپا بگذارند و از این مغازه‌ معاملات ملکی به آن یکی بروند و اغلب بدون امکان فاصله‌گذاری…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید