دانلود اپلیکیشن هفت صبح

خودروهای قدیمی اوراقی یا جواهرات فرسوده شهر

دانش و فناوری
خودروهای قدیمی اوراقی یا جواهرات فرسوده شهر

هفت صبح| همه جای دنیا خودروهای کلاسیک بخش مهمی از پسا بازار خودرو به شمار می‌روند که گردشگران و محققان و دوستداران صنعت خودرو را به خود جذب می‌کنند. این رده جذاب از بازار اما در ایران مورد بی مهری قرار گرفته و در فقدان متصدیان شهری، هر روز شکل غم‌انگیزتری به خود گرفته و در بسیاری از مدل‌های خاص و کمیاب در حال فرسایش هستند. علاوه بر جنبه‌های نوستالژیک و تاریخی، این خودروها ارزش مادی و بعد مهندسی پررنگی داشته و توجه به اهمیت صنعت را یادآوری می‌کنند. اینجا می‌توانید توضیحات جالبی درباره شش خودرو کمیاب و مهم را که در تهران به امان خدا رها شده‌اند بخوانید. ارزش نگه‌داری بعضی از این مدل‌ها بسیار بالا است.

.
پونتیاک بونویل مدل ۱۹۶۵
نسل چهارم بونویل در ایران به شدت کمیاب است و با توجه به طراحی و آرایش فنی خاصی که دارد، اغلب با قیمت بالایی رد و بدل می‌شود. اما نگاه کنید این جواهر ارزشمند که در آمریکا بین ۱۸ تا ۳۵ هزار دلار قیمت دارد، چطور در گاراژی متروکه به امان خدا رها شده است.
.
پژو ۴۰۴ کوپه
یک فرانسوی به غایت کمیاب که در دهه ۴۰ خورشیدی به کشور وارد شده و علیرغم ۵۰ سال کار، هنوز هم بدنه سالمی دارد. این خودرو اسپورت که در دو نسخه کوپه و کابریو سال ۱۹۶۷ به بازار جهانی عرضه شد، در اروپا بین ۳۰ تا ۷۰ هزار یورو بسته به سطح سلامت قیمت دارد.
.
جگوار XJ -12
این نسخه خاص از نسل دوم جگوار که به شدت کمیاب و البته قدرتمند است، اقلا برای کلکسیونرهای خودرو چیزی بین ۱۷ تا ۴۰ هزار دلار قیمت داشته و جزو خاطره‌انگیزترین محصولات جگوار است. در این تصویر اما به خوبی حال فلاکت‌بار این پلنگپیر مشخص است.
.
چکر آئروباس ۱۹۶۹
یکی از خاص‌ترین خودروهای دهه ۴۰ خورشیدی همین استیشن ۹ در و ۱۲ نفره آمریکایی است که کمتر کسی اطلاعاتی دقیق درباره آن داشته و مشخص هم نیست چه کسی آنها را به ایران وارد کرده است. طبق بررسی های هفت صبح تنها ۴ دستگاه از حدود ۲۰۰ سری چکر وارد شده به کشور باقی مانده که همگی در حال خاک خوردن هستند. این مدل که به موتورهای هشت سیلندر ۵٫۲ تا ۵٫۷ لیتری کریسلر یا شورولت مجهز است، در آمریکا بین ۵ تا ۲۵ هزار دلار قیمت داشته و جزو اولین تاکسی‌های آمریکایی حاضر در ایران است. هنوز یک نسخه سفید رنگ و سالم از این خودرو در کشور موجود است که می‌تواند مبنای بازسازی نمونه‌های فرسوده قرار گیرد.
.
دایهاتسو شاراد ۱۹۷۸
این هاچ‌بک پرتیراژ ژاپنی قطعا قیمت زیادی در بازارهای جهانی به عنوان محصولی کلاسیک ندارد ولی تصور کنید اگر دایهاتسو می خواست به بازار ایران نفوذ کند، چقدر بابت این محصول به عنوان نمادی که نشان می‌دهد در ایران ریشه داشته، حاضر است بپردازد؟ در چنین شرایطی این خودرو چهل ساله، حداقل ۱۰۰ میلیون تومان ارزش دارد.
.
فولکس‌واگن SP2
همین حالا نمونه‌های سالم و روپای SP2 بهایی بالغ بر ۲۵۰ میلیون تومان دارند و در خارج از کشور هم بین ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار قیمت دارد. قبلا به تفصیل درباره این کوپه سبک وزن آلمانی که در برزیل طراحی و تولید شده نوشته‌ایم. از این خودرو تنها ۱۱ هزار دستگاه ساخته شده و در کل ایران کمتر از ۵دستگاه از آن وجود دارد.

بازدید اپلیکیشن 202 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید