دانلود اپلیکیشن هفت صبح

خطر بزرگ برای ایران؛ اسرائیل میزبان جام جهانی ۲۰۳۰ می‌شود؟

ورزشی
خطر بزرگ برای ایران؛ اسرائیل میزبان جام جهانی ۲۰۳۰ می‌شود؟

تیم ملی فوتبال ایران این روز‌ها درگیر رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است و فعلا بدون شکست و بالاتر از کره جنوبی در صدر گروه اول رقابت‌های انتخابی در منطقه آسیا قرار گرفته است. ایران در آخرین دیدار برابر کره در ورزشگاه آزادی به تساوی رسیده و ۱۰ امتیازی شده است. با وجود پاره‌شدن نوار پیروزی‌های شاگردان اسکوچیچ در این مرحله از بازی‌ها، اما بعید به نظر می‌رسد این تیم با فرم ایدئالی که به دست آورده مشکلی برای رسیدن به قطر داشته باشد. با توجه به اینکه قرار شده برای جام جهانی ۲۰۲۶ آمریکا – کانادا و مکزیک تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی افزایش پیدا کند و به ۴۸ تیم برسد، باز‌هم بعید است ایران که یکی از قدرت‌های فوتبال در آسیاست، مشکلی برای رسیدن به جام جهانی داشته باشد.

بااین‌حال آیا می‌توان امیدوار بود که ایران برای جام جهانی ۲۰۳۰ هم خاطرجمع باشد؟ فعلا نمی‌توان با قطعیت درباره‌اش حرف زد، چون با خواب و خیالی که فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، برای میزبانی آن جام دارد، به نظر می‌رسد خطر بزرگی فوتبال ایران را تهدید می‌کند. ماجرا مربوط به اخباری است که رسانه‌های اسرائیلی روز گذشته نوشته و از این خبر داده‌اند که قرار است فیفا میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ فوتبال را به اسرائیل بدهد!

ناگفته پیداست که اگر چنین موضوعی نهایی شود، بزر‌گ‌ترین ضربه تاریخ به ورزش فوتبال ایران می‌خورد. ایران، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و حتی ورزشکاران ایرانی اجازه رقابت‌کردن با ورزشکاران اسرائیلی در رقابت‌ها را هم ندارند، چه برسد به اینکه بخواهند به آنجا سفر هم کنند. این مسئله در شرایطی ورزش ایران را تهدید می‌کند که این روز‌ها فدراسیون جودو به‌دلیل سرباززدن ورزشکارانش از رقابت‌کردن با ورزشکاران اسرائیلی با محرومیت سنگینی از سوی فدراسیون جهانی جودو روبه‌رو شده است.

به غیر از این مورد، در یکی، دو مورد نادری که فوتبالیست‌های ایرانی برابر تیم‌هایی از اسرائیل به میدان رفته‌اند، باز هم از سفر به اسرائیل خودداری کرده‌اند. مهرداد میناوند، مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی در زمره فوتبالیست‌های ایرانی هستند که پیش‌تر برابر رقبایی از اسرائیل به‌اجبار در رقابت‌های اروپایی بازی کرده‌اند، ولی آن بازی در شرایطی بوده که تیمِ بازیکنان ایرانی میزبان بوده‌اند. البته که حتی همان بازی‌های بیرون از اسرائیل هم به غیر از مرحوم مهرداد میناوند، شرایط را برای مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی سخت کرد و برایشان دردسر‌های زیادی را در پی داشت. با همین مقدمه کوتاه پرواضح است که اگر فیفا میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ را به اسرائیل بدهد، فوتبال ایران که با ۴۸ تیمی‌شدن جام جهانی، بعید است دیگر هرگز دغدغه‌ای برای رسیدن به این رقابت‌ها داشته باشد، لطمه جبران‌ناپذیری خواهد خورد.

منبع: شرق

بازدید اپلیکیشن 23 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید