دانلود اپلیکیشن هفت صبح

خرج خورد و خوراک یک روز گاو و گوسفند چقدر می‌شود؟

اقتصادی
خرج خورد و خوراک یک روز گاو و گوسفند چقدر می‌شود؟

درددل یک دامدار در شبکه های اجتماعی بازتاب زیادی داشته است؛ او با یک حساب و کتاب ساده خرج خوراک یک روز گاو و گوسفند را محاسبه کرده:

به طور متوسط هر گاو در روز ۴۴ کیلو علوفه مصرف می کند که از اجزای مختلفی مثل کاه، یونجه، ذرت سیلو و کنسانتره تشکیل می شود. با توجه به حجم هر کدام از اقلام گفته شده در جیره غذایی یک روز گاو، قیمت های زیر به دست می آید.

یک کیلو کاه: چهار هزار تومان

شش کیلو یونجه: ۳۰ هزار تومان

۲۴ کیلو ذرت سیلو: ۴۸ هزار تومان

۱۳ کیلو کنسانتره دامی: ۵۰ هزار تومان

هرچند در کنار این مبالغ باید هزینه های آب، برق، نیروی انسانی و خدمات درمانی را هم در نظر بگیریم اما بدون این هزینه ها روزانه هر گاو ۱۳۲ هزار تومان فقط غذا می خورد.

هزینه خوراک یک روزه گوسفند

برخلاف گاو که به دلیل شیردهی و وزن بالایش خوراک زیادی دارد، هر گوسفند پرواری در روز بین ۱٫۵ تا ۲ کیلو علوفه می خورد که شامل یونجه و کنسانتره می شود. در جیره غذایی گوسفندان پرواری روزانه حدود ۴۰۰ گرم یونجه و ۱۶۰۰ گرم کنسانتره دامی وجود دارد.

۴۰۰ گرم یونجه: دو هزار تومان

۱۶۰۰ گرم کنسانتره دامی: هفت هزار تومان

درباره گوسفندان هم هزینه هر روز خوراک بدون احتساب آب، برق، نیروی انسانی و خدمات درمانی حدود ۹ هزار تومان تمام می شود

منبع: روزنامه خراسان

بازدید اپلیکیشن 44 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید