دانلود اپلیکیشن هفت صبح

خبرهای خوب درباره روند مذاکرات احیای برجام در وین

سیاسی
video
خبرهای خوب درباره روند مذاکرات احیای برجام در وین

مذاکرات وین به پایان رسید؛ در حالی که تروئیکای اروپایی یک بیانیه داده و علی باقری‌کنی هم از جانب طرف ایرانی با رسانه‌های گفتگو کرده. به‌طور کلی می‌توان جو مثبتی را ارزیابی کرد.

باقری‌کنی مذاکره کننده ارشد ایران گفته گفت‌وگوهای آتی می‌تواند دور آخر مذاکرات باشد. او همچنین اضافه می‌کند در پیش‌نویس تحریم‌ها طرف مقابل دیدگاه‌های ایران را به عنوان مبنای گفت‌وگو پذیرفت و سند جدیدی مبنا قرار گرفت که متفاوت از سندی است که در وین ۶ نهایی شده بود. درباره حوزه هسته‌ای طرف اروپایی مقاومت می‌کرد، ولی بعد از مذاکرات فشرده و سنگین، پذیرفت که در سند هسته‌ای هم دیدگاه ایران درج شود و مبنا قرار گیرد.

دیپلمات‌های تروئیکای اروپایی هم پس از  پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در روز جمعه اعلام کردند: طی ۲۴ گذشته برخی پیشرفت‌های فنی حاصل شده است اما این پیشرفت‌ها تنها ما را به آنجایی که مذاکرات در ماه ژوئیه قرار داشت می‌رساند. ما به همراه چین، روسیه و هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا انتظار داشتیم که مذاکرات ۲۹ نوامبر با لحاظ کردن متن به دست آمده در ماه ژوئیه به عنوان پایه ازسرگرفته شوند.

بر اساس گزارش خبرنگار وال استریت ژورنال، در بیانیه‌ای که به نقل از سه کشور اروپایی منتشر شده آمده که ما به تصمیم باقری کنی، مذاکره‌کننده اصلی ایران برای بازگشت به تهران جهت رایزنی استقبال می‌کنیم هرچند این مسئله وقفه‌ای مایوس‌کننده در مذاکرات می‌اندازد. ما به همراه شرکای چینی، روسی و آمریکایی‌مان آماده ادامه دادن مذاکرات بودیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما به همراه تیم‌های‌مان آمادگی کامل برای تعامل در مذاکرات در رابطه با تمامی جوانب بازگشت به برجام داریم.

تروئیکای اروپایی در ادامه بیان کردند: ما امیدواریم که ایران در موقعیتی باشد که مذاکرات را فورا از سربگیرد و تعامل سازنده‌ای داشته باشد تا مذاکرات با سرعت بیشتری پیشروی کنند.

در انتهای بیانیه تروئیکای اروپایی آمده است: ما با سرعت به انتهای جاده این مذاکرات نزدیک می‌شویم. برنامه هسته‌ای ایران از همیشه پیشرفته‌تر است. حیاتی است که ایران از اتخاذ اقدامات تنش‌آمیز بیشتر جلوگیری کند!

تا زمان انتشار این بیانیه هنوز گزارشی منتشر نشده که توقف چند روزه در مذاکرات به درخواست کدام یک از طرفین بوده است.

بازدید اپلیکیشن 82 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید