خانمی با 20سال سابقه‌ام؛ ‌می‌توانم بازنشست شوم؟

اجتماعی
خانمی با 20سال سابقه‌ام؛ ‌می‌توانم بازنشست شوم؟

روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی| این هفته به سه سوال مطرح شده توسط مخاطبان سایت دادراه پاسخ خواهیم داد:
سوال یک: زن سرپرست خانواده به علت طلاق هستم. با بیست سال سابقه می‌توانم بازنشست شوم و در این صورت چند روز حقوق می‌گیرم؟

پاسخ: در صورتی که حداقل 42 سال سن داشته باشید، با حقوق 20 روزه، بازنشست خواهید شد اما در صورتی که 55 سال سن داشته باشید؛ یک ماه حقوق کامل دریافت خواهید کرد.

سوال دو: امسال به عنوان موجر یا صاحب‌خانه نمی‌خواستم تمدید قرارداد کنم. مستاجر 10 روز زودتر خانه را خالی کرد. من هم فقط 5 میلیون برای تحویل خانه نگه داشتم. متاسفانه مستاجر خسارت‌های پرهزینه‌ای به خانه زده بود و زیر بار نمی‌رفت، کلید هم حتی در قفل نمی‌‎چرخید. قرار شد قفل را درست کند و کلید را تحویل بدهد و پولش را تحویل بگیرد. بعد از آن تاریخ، مستاجر با کلید متواری شد و فقط پیامکی فشار می‌آورد که من اول پولش را کامل تسویه کنم و بعد می‌آید املاک.

خودش بابت 5 میلیون شکایت کرد و با ارائه لایحه حتی در شورای حل اختلاف هم حاضر نشد و طی تماس تلفنی شورا هم شرط تسویه کامل را برای ارائه کلید مطرح کرد و من در صورتجلسه نوشتم این پول با تحویل کلید تسویه می‌شود و پرونده باز ماند. همسایه‌ها موتوری که مربوط به آشنایانش بوده را در پارکینگ دیدند و هنوز به خانه رفت‌و‌آمد دارد. عکسش را هم برای من فرستادند ولی حاضر به شهادت نیستند. تا چند روز برای کلید منتظر بمانم؟ و کلا حتی بعد از تحویل کلید، چه اقداماتی می‌توانم بابت اجرا و … انجام بدهم؟

پاسخ: کافی است که شما کلید این خانه را عوض کنید. در این صورت، ورود او به آن منزل مصداق ورود به ملک غیر است. در عین حال اگر هنوز اموالی در خانه دارد، دادخواست دستور تخلیه بدهید و بعد از صدور آن، 5 میلیون تومان به حساب دادگستری واریز کنید و بعد از آن دادخواست مطالبه ضرر و زیان را در دادگاه ارایه کنید.

سوال سه: یک سال و نیم پیش قرارداد اجاره با مستاجر بسته شد ولی قرارداد بدون کولر بود. کولر دو تیکه بوده. موتور کولر در پشت بام واقع شده و قرار بوده موجر بیاید و کولر را ببرد ولی این اتفاق نمی‌افتد با اینکه مستاجر چند بار از موجر درخواست می‌کند که بیاید کولر را ببرد ولی باز این اتفاق نمی‌افتد. در طول این مدت نیز چون یک جایگاه برای کولر در نظر گرفته شده و امکان قرار دادن کولر مستاجر وجود نداشته مستاجر به ناچار از کولر استفاده می‌کند. در حال حاضر موتور کولر دزدیده شده. این خسارت به عهده چه کسی است؟

پاسخ: با توجه به فرض سوال، قصور و تقصیری متوجه مستاجر نیست و موجر باید این هزینه را بدهد.

دوشنبه هر هفته ‌ به پرسش‌های حقوقی شهروندان پاسخ می‌دهیم. شما هم می‌توانید سوالات خود را به دو نشانی الکترونیکی زیر یا پیامک 09202001707 ارسال کنید:
PR@7Sobh.com – mo.masjedi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید