خاطرات جالب هاشمی رفسنجانی از سفر به کره شمالی

سیاسی
خاطرات جالب هاشمی رفسنجانی از سفر به کره شمالی

هاشمی رفسنجانی در کتاب عبور از بحران درباره سفرش به کره شمالی نوشته است: کاخ، خیلی مجلل و بزرگ است. چندبرابر کاخ نیاوران، تعجب از یک کشور کمونیستی است، خودشان ساخته‌اند. خیلی با ما گرم‌گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مرکز اسناد آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطره‌ای از در سال ۲۵ شهریور ۱۳۶۰ که به کره شمالی سفر کرده بود منتشر کرد در این خاطره که برگفته از کتاب عبور از بحران است نوشته شده است: هشت ونیم صبح، همراه با رئیس مجلس برای دیدن کارخانه تراکتورسازی رفتیم. سرهنگ[موسی]نامجو و آقای [محسن]رفیق دوست برای دیدن مراکز نظامی رفتند. کارخانه بزرگی است، روزی یک صد تراکتور تحویل می‌دهد. ۴۰ درصد کارکنان زن و ۶۰ درصد مردند. با دو کارگر زن و مرد صحبت کردم و چیزهای زیادی توضیح دادند. درباره ساعات کار و مبلغ‌حقوق و هزینه‌های زندگی و تعداد فرزند و ….

سپس، به مزرعه نمونه موردتوجه کیم ایل سونگ رفتیم. هزار و شش‌صد هکتار زمین داشت و از یک طرح جالب آبیاری دیدن کردیم. از رودخانه دو دونگ ۲۳ مترمکعب آب در ثانیه به ارتفاع شصت متر به دریاچه‌ای مصنوعی، پمپ می‌کنند و ازآنجا با کانال‌کشی، اراضی وسیعی در اطراف آبیاری می‌شود و توربین‌هایی کار گذاشته‌اند که برق تولید می‌کنند. گفتند دریاچه،۱۶۰۰ هکتار وسعت دارد. در ساعت‌های کم‌کاری شبکه برق پمپاژ می‌کنند و در ساعات پیک برق تولید می‌کنند.

ناهار را به شهر بندری نامپور، لب دریای زرد رفتیم. مهمان شهردار و شعبه حزب کارگر شهر بودیم. سپس از کارخانه ساخت ماشینهای سنگین، دیدن کردیم. خیلی از ماشین آلات رااز غرب وارد کرده‌اند. خودشان می‌گفتند ۵ درصد ولی ظاهراً بیشتر وارد کرده‌اند.

عصر، به ملاقات رهبرشان کیم‌ایل سونگ رفتیم. کاخ، خیلی مجلل و بزرگ است. چندبرابر کاخ نیاوران، تعجب از یک کشور کمونیستی است، خودشان ساخته‌اند. خیلی با ما گرم‌گرفت. یک ساعت و اندی مذاکره داشتیم. نقطه مشترک، ضدامپریالیسم بودن است. شام‌مفصلی تهیه کرده بودند، همه همراهان آمدند. ضمن صرف شام، بحثهای مفیدی داشتیم.تشریفات نامطلوب را حذف کرده بودند، مثل جام بلند کردن و …. توضیح خوبی در ماهیت‌آمریکایی تجاوز صدام به ایران دادم که سئوالش را جواب شد. عکس با خانواده من گرفت ودر روزنامه‌شان چاپ کردند. مصاحبه‌ای در همان کاخ کردم. درباره رواج فرهنگ غربی درلباس و رفتار خانمهای کره، تذکر دادم. انتظار داشتند مطابق معمول هدایای ارزنده‌ای برده‌باشیم، ولی ما فقط چند جلد کتاب و مجله داشتیم که روی میزی گذاشتند و فیلم تهیه کردند.

شب به مهمانسرا برگشتیم. برای اولین بار توانستیم، تلفنی با تهران تماس بگیریم. بااحمدآقا صحبت کردم، خبر مهمی در ایران نبود. در جنگ پیروزی هائی داشته‌ایم. نماز جمعه راآقای [موسوی]اردبیلی خوانده‌اند.

شب، قسمتی از فیلم‌هایی که از ایران آورده‌ایم، نمایش دادند. از تاریخ انقلاب، هشت حلقه فیلم آورده‌ایم. کیم ایل سونگ گفت، غربی ها خیلی از سفر شما می‌گویند. گفتم، می‌خواهند بگویند ما با مارکسیست ها هستیم.

بازدید اپلیکیشن 67 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

فرجام مبهم طرح‌های ‌جنجالی مجلس فرجام مبهم طرح‌های ‌جنجالی مجلس
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح، علی رستگار | بیش از صد روز از شروع فعالیت رسمی مجلس یازدهم گذشته و دیروز هم دور دوم انتخابات آن برای تکمیل ۱۰ کُرسی برگزار شد. مجلسی که در آن اصولگرایان با فاصله دست بالا را دارند و در این دور دوم انتخابات هم طبعا قرار…...
یک نابینا در تونس وزیر شد یک نابینا در تونس وزیر شد
سیاسی
برای اولین بار، یک نابینا (روشندل) در تونس، به سمت وزیر منصوب شد. "ولید الزیدی" به عنوان وزیر فرهنگ جدید تونس معرفی شده است.  او دارای مدرک دکتری ادبیات است. "ولید الزیدی" یکی از اعضای هیات وزیران دولت جدید تونس به ریاست هشام المشیشی (نخست وزیر) است که دیروز چهارشنبه…...
نصیحت روحانی به کاندیداهای ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نصیحت روحانی به کاندیداهای ریاست جمهوری ۱۴۰۰
سیاسی
رئیس جمهور با تأکید بر نقش مهم رسانه‌ها در آستانه انتخابات سال ۱۴۰۰ گفت: رسانه‌ها به عنوان قوه چهارم باید وارد عمل شده و نگذارند کاندیداهای انتخاباتی در آینده از اخلاق خارج شوند. به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز (سه‌شنبه) در بخشی از نشست…...

پاسخ دهید