حرکت جنجالی رئیس‌جمهور چین در ازبکستان

جهان
حرکت جنجالی رئیس‌جمهور چین در ازبکستان

ایسنا نوشت: یک منبع خبری در دولت ازبکستان به خبرگزاری رویترز گفت، شی جینپینگ، رئیس جمهور چین، در جریان سفر به منظور شرکت در اجلاس سران “سازمان همکاری شانگهای” به ازبکستان، به سبب سیاستهای مراقبتی چینی‌ها علیه ویروس کووید-۱۹ از حضور در ضیافت شام با سران ۱۱ کشور شرکت کننده در اجلاس خودداری کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شی جینپینگ، رئیس جمهور چین، که سفرش به ازبکستان اولین سفر خارجی او از زمان شروع همه‌گیری محسوب می‌شود، در اجلاس سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای در شهر سمرقند ازبکستان شرکت کرد؛ سازمانی که از سوی چین و روسیه رهبری می‌شود.

با این حال در تصاویری که اواخر روز پنجشنبه از زمان شرکت رهبران این سازمان شامل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ضیافت شام مشترک در شهر سمرقند منتشر شد، رئیس جمهور چین دیده نشد.

یک منبع خبری وابسته به دولت ازبکستان به رویترز غیب شی جینپینگ در این ضیافت شام را تایید کرده و گفت، هیات کشور چین دلیل این غیبت را سیاستهای مراقبتی علیه ویروس کووید-۱۹ ذکر کرد.

به نوشته رویترز، وزارت امور خارجه چین در شهر پکن پاسخ فوری به درخواست برای اظهار نظر درباره این اتفاق نداد.

شی جینپینگ ۶۹ ساله قرار است در جریان کنگره بزرگ حزب کمونیست چین که از ماه آینده میلادی برگزار می‌شود، در اتفاقی تاریخی به سومین دور رهبری خود بر کشورش برسد.

دیدگاهتان را بنویسید