دانلود اپلیکیشن هفت صبح

جزییات طرح مجلس برای ازسرگیری واردات خودرو خارجی

اقتصادی
جزییات طرح مجلس برای ازسرگیری واردات خودرو خارجی

طرح نمایندگان برای آزادسازی واردات خودرو چند مرتبه بین مجلس و شورای نگهبان دست به‌دست شده است. با اینکه بعضی‌ها با تکیه بر مصاحبه وزیر صنعت، می‌گویند قضیه منتفی شده اما نمایندگانی که طرح را پیشنهاد داده‌اند اصرار دارند هرطور شده ایرادات شورای نگهبان را رفع کنند و باعث شوند دوباره شاهد واردات خودرو خارجی باشیم. علی جدی نایب‌رئیس کمیسیون صنایع مجلس و از مدافعان طرح امروز در گفتگو با خبرگزاری مهر جزییات تازه‌ای از اصلاح طرح پیشنهادی، مزایای آن و تلاش نمایندگان برای تحقق رویای آزادسازی دوباره واردات خود را بیان کرده

شماره یک | یکی از ایراداتی که شورای نگهبان به مصوبه مجلس مبنی بر واردات خودرو در ماده ۴ وارد می‌دانست، مربوط به ارز بدون منشا بود که گفتند ابهام دارد و باید توضیح داده شود که قطعاً در کمیسیون مطرح شده و شفاف خواهد شد. منظور ما از ارز بدون منشا، ارزهایی است که به بانک مرکزی تعهدی ندارند یا اینکه شخص صادراتی داشته که بخشی از این ارزها را تعهد داده و بخشی از ارزها بدون تعهد و شخصی بوده است؛ همچنین یک ایرانی مقیم خارج از کشور ارز دارد و با این ارزها می‌خواهد واردات انجام دهد. همچنین از محل صادرات قطعه و خودرو تجهیزات مربوطه نیز می‌توان واردات انجام داد. در حال حاضر برخی از قطعه سازان ما به کشورهای اروپایی قطعه صادر می‌کنند.

شماره دو | مورد دیگر این بود که طبق طرح مقررات اجرای این طرح به وزارت صمت سپرده شده بود که گفتند حد این مقررات مشخص نیست و باید شفاف‌تر شود؛ منظور ما از این بند این بود که وزارت صمت آیین نامه‌ای برای اجرای این قانون تهیه کند.

شماره سه | ایراد سوم هم این بود که گفتند این مصوبه با سیاست‌های عالی نظام مغایرت دارد و باید در این مورد توضیح داده شود که ما توضیح لازم را در پاسخ به این نامه خواهیم داد.

شماره چهار | در اولین جلسه هفته آینده کمیسیون صنایع و معادن این پاسخ‌ها را تهیه می‌کنیم که به محض تهیه آن در اولین جلسه صحن در دستور قرار می‌گیرد اگر یکشنبه بتوانیم در کمیسیون به جمع‌بندی برسیم تا سه‌شنبه هفته بعد می‌تواند در صحن مطرح شود و این فرآیند حداکثر دو هفته طول می‌کشد. ما ایرادات شورای نگهبان را قطعاً رفع ابهام می‌کنیم، چون جایگاه شورای نگهبان طوری نیست که بتوان با آن تعامل کرد بلکه آنها موضوع را با قانون آن را می‌سنجند و باید شفاف باشد. اما در مورد هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام باید با آنها ارتباط بگیریم و با تعامل و دفاع از مصوبه، مشکل را حل کنیم.

شماره پنج | ما با این طرح تلاش می‌کنیم انحصار در واردات را می‌شکنیم زیرا مشخص کرده‌ایم که «هر فرد حقیقی و حقوقی» با ارزهای بدون منشا می‌تواند خودرو وارد کند در حالی که پیش از این انحصار واردات در دست نمایندگی‌ها بود.

شماره شش | در حال حاضر به دلیل ممنوعیت واردات قیمت‌های بازار غیرواقعی شده است. خودروهای خارجی تا هفت برابر قیمت اصلی خود به فروش می‌رسند، به عنوان نمونه خودرویی که یک میلیارد تومان قیمت دارد در بازار هفت میلیارد تومان فروخته می‌شود. همچنین خودروهای داخلی نیز بین ۲۰ تا ۳۰ درصد ریزش قیمت خواهند داشت. البته قیمت در کارخانه شاید کمتر نشود اما بازار قطعاً کاهش قیمت را تجربه خواهد کرد.

شماره هفت |  قطعا واردات خودرو به نفع خودروسازان نیست اما آنها موافق واردات هستند چراکه ما قرار نیست در این طرح تولید داخل را زمین بزنیم. مقرر شده به اندازه نیاز بازار واردات انجام شود، به عنوان مثال نیاز بازار اگر ۲ میلیون خودرو باشد و تولیدکننده ۱.۵ میلیون خودرو تولید کند، واردکنندگان مجاز به واردات ۵۰۰ هزار خودرو هستند تا بین عرضه و تقاضا تعادلی ایجاد شود.

بازدید اپلیکیشن 67 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید