جزییات تغییر دامنه نوسان سود و زیان بورس از ۲۵بهمن

بورس
جزییات تغییر دامنه نوسان سود و زیان بورس از ۲۵بهمن

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار شب گذشته از تغییر دامنه نوسان سود و زیان خبر داد. به‌گفته محمدعلی دهقان دهنوی از ۲۵ بهمن‌ بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت شش درصد خواهد بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه در مورد تصمیمات دیگر شورای عالی بورس نیز اظهار کرد: بر اساس تصمیم شورای عالی بورس، تغییرات حجم مبنا در اختیار سازمان بورس قرار گرفت تا متناسب با شرایط بازار تغییراتی اعمال شود. همچنین این اختیار به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شد که انتشار اوراق اختیار فروش تبعی را به ناشران و سهامداران عمده الزام کند.

به گفته دهقان دهنوی، اعتبار خرید کارگزاری‌ها نیز به ۶۰ درصد تغییر پیدا کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان تاکید کرد: با توجه به این‌که متغیرهای اقتصادی تلاطم داشتند و همه بازارها را تحت تاثیر قرار دادند، تصمیمات مذکور نیز به‌دلیل نااطمینانی‌هایی که در بازار سرمایه احساس می‌شد، گرفته شد تا فرصت تحلیل به سهامداران و سرمایه‌گذاران داده شود.

خبرگزاری ایسنا در نقد تصمیم شورای بورس برای تغییر دامنه نوسان می‌نویسد: حدود دو هفته است که بازار سرمایه با روند نوسانی هم خداحافظی کرده و فقط بر مدار نزول در حرکت است، اتفاقی که سیاست گذاران را بر آن داشت تا برای بهبود حال این بازار، قوانین را تغییر دهند. در این راستا قرار است دامنه نوسان تغییر کند و از حالت متقارن خارج شود، اما باید دید آیا این تغییر منجر به بازگشت تعادل به بازار خواهد شد یا صرفا مسکنی کوتاه مدت برای جمع کردن صف‌های فروش است.

دامنه مجاز نوسان به حدود سقف و کف قیمتی گفته می‌شود که هر سهم در هر روز معاملاتی می‌تواند داشته باشد. درحال حاضر دامنه نوسان در بازار سرمایه ایران، مثبت و منفی پنج است و طبق اخرین تصمیمات شورای عالی بورس قرار است از ۲۵ بهمن ماه، دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت شش درصد شود.

درواقع درحال حاضر دامنه نوسان متقارن است ولی قرار است از شنبه هفته آینده به حالت نامتقارن تغییر پیدا کند. انتظار می رود این تصمیم در انگیزه فروش تاثیرگذار باشد و باعث کاهش سرعت افت بازار شود. زیرا به جای اینکه ارزش سهم ها روزی پنج درصد کاهش یابد، روزی دو درصد کاهش خواهند یافت و از طرف دیگر به جای رشد پنج درصدی در روز، شش درصد رشد خواهند کرد.

باید توجه کرد که تغییر دامنه نوسان به تنهایی نمی تواند عامل رشد بازار باشد و شاید بتواند باعث شود ترمز ریزش بازار کمی کشیده شود. درواقع رشد بازار به چند عامل بسیار اساسی و کلان از جمله وضعیت بودجه، قیمت دلار و مذاکره بین ایران و امریکا بستگی دارد. باید گفت ابهامات موجود در موارد ذکر شده به وضعیت ریزشی بورس دامن زده است. بدیهی است که بازار سرمایه در شرایط ابهام منفی، واکنش منفی نشان می دهد. شاید تغییر دامنه نوسان و یا حتی تزریق نقدینگی از سوی دولت به این بازار باعث تغییر وضعیت نزولی به نوسانی یا کمی صعودی بورس شود اما تا ابهامات برطرف نشده و اعتماد به بازار برنگردد، نمی توان توقع تعادل و رشد چشم گیری را از بازار داشت

بازدید اپلیکیشن 30 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

بورس در هفته گذشته به‌کام که بود؟ بورس در هفته گذشته به‌کام که بود؟
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | شاخص بورس در روز شنبه طوری جهش کرد که حتی با وجود بازار قرمزرنگ در روزهای بعد، شاخص به جای اول خود برنگشت. برآیند هفته با رشد ۲۴هزار واحدی شاخص کل و خروج هزار و ۴۰۰میلیارد تومان از بورس همراه بود. * یک: روز…...
آیا خرید و فروش‌ سهام حق همه است؟ آیا خرید و فروش‌ سهام حق همه است؟
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح، آرش پورابراهیمی | دو هفته پیش؛ یعنی زمانی که سهام شرکت گیم‌استاپ به اوج رسیده بود، در همین ستون نوشتیم که «چیز خاصی درباره شرکت گیم‌استاپ تغییر نکرده و در نتیجه سهام آن بالاخره به همان‌جایی باز‌می‌گردد که بازتاب‌دهنده واقعیت‌های بنیادین شرکت باشد» و همچنین نوشتیم که…...
۱۰۰میلیارد تومان برای تاسیس هلدینگ‌ بورسی ۱۰۰میلیارد تومان برای تاسیس هلدینگ‌ بورسی
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح، احمدرضا نجفی |‌ اگر ۱۰۰میلیارد تومان پول داشته باشید،می‌توانید یک هلدینگ کامل بورسی راه بیندازید.از این رقم حدود ۳۰میلیارد تومان برای خرید مجوز یک کارگزاری خرج می‌شود، ۲۶میلیارد تومان خرج تاسیس یک شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری است،۲۴میلیارد تومان برای تاسیس یک شرکت پردازش اطلاعات مالی بودجه لازم است…...

پاسخ دهید