جزئیات تغییر شرایط‌سنی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری

سیاسی
جزئیات تغییر شرایط‌سنی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور مجلس گفت: براساس مصوبه کمیسیون کسانی می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند که علاوه بر دارا بودن سایر شرایط بین ۴۰ تا ۷۰ سال سن داشته باشند. علی حدادی با اشاره به نشست عصر امروز یکشنبه، ۱۱ آبان ماه کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس که با حضور سردار رضایی جانشین نیروی انتظامی صورت گرفت، گفت: در این نشست گزارشی درباره وضعیت امنیتی و اجتماعی کشور ارائه شد. مقرر شد طرحی از سوی نمایندگان جهت حل مسائل امنیت داخلی و جلوگیری از سرقت ها تدوین شود تا خلاء قانونی برطرف شده و اصلاحات لازم درباره قوانین موجود انجام پذیرد.  جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری که کلیات آن در صحن علنی امروز به تصویب رسید، بررسی شد و موارد مد نظر مورد اصلاح قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بر این اساس شرایط سنی برای حضور در انتخابات از ۴۰ تا ۷۰ سال تعیین شد و میزان سوابق اداری از ۸ سال به ۶ سال تغییر کرد همچنین استانداران نیز امکان ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری را دارند. مخالفت دولت با اصلاحات قانون انتخابات ریاست جمهوری بدون پشتوانه کارشناسی و منطقی است، هدف مجلس اجرای اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است.

محمدصالح جوکار هم با اشاره به تصویب کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در صحن مجلس شورای اسلام، گفت: این طرح به صورت دوشوری بررسی خواهد شد لذا با وجود تصویب کلیات در صحن، مجدد به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ارجاع و اصلاحات انجام می‌گیرد سپس در دستور کار جلسه آینده مجلس در صحن قرار می‌گیرد. مخالفت دولت با کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری پشتوانه کارشناسی و منطقی ندارد. در جریان بررسی این طرح کارشناسان و نمایندگان دولت در کمیسیون حضور پیدا کردند و نظرات خود را مطرح کردند. علاوه بر این، نظرات دستگاه‌های مرتبط و مرکز پژوهش‌ها در این زمینه اخذ شده است. طرح جامعی تهیه شده است البته پیشنهادات جدیدی در این خصوص مطرح شده که در جریان بررسی جزئیات طرح در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

نمایندگان به دنبال موازی کاری با دولت نیستند

جوکار معتقد است: اصلاح قانون انتخابات مجلس برای دولت بار مالی ندارد لذا دولت نمی‌تواند در این خصوص نگرانی داشته باشد. از سوی دیگر موازی کاری با بررسی لایحه جامع انتخابات نخواهد داشت زیرا این اصلاحات باید برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ لحاظ شود و از این جهت نمی‌توانستیم این اصلاحات را با لایحه جامع انتخابات پیش ببریم.

پیشنهاد داشتن سن ۴۵ تا ۷۰ سال برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

نماینده مردم یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس یازدهم تاکید کرد: اصلاحات مورد نظر در طرح مذکور برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ عملیاتی خواهد شد. یکی از موارد مرتبط با اصلاح سن نامزدهای انتخابات است که حداقل سن ۴۵ سال و حداکثر سن ۷۰ سال هنگام ثبت نام در انتخابات در نظر گرفته شده است البته پیش از این حداقل سن ۴۰ سال پیشنهاد شده بود.

بازدید اپلیکیشن 26 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

چرا دونالد ترامپ آرزو دارد به ایران حمله نظامی کند؟ چرا دونالد ترامپ آرزو دارد به ایران حمله نظامی کند؟
سیاسی
علی علینقی‌پور در یادداشتی با عنوان رخدادهایی که حمله نظامی علیه ایران را تقویت می‌کند، به بررسی احتمال رویارویی نظامی ایران و آمریکا در روزهای پایانی حکومت دونالد ترامپ پرداخته. هفت‌صبح این نوشته را از سایت خبرآنلاین به‌امانت گرفته است اخیرا اتفاقات زیادی دال بر حمله نظامی به ایران رخ…...
دستور برخورد با حرمت‌شکنانِ تشییع آیت‌الله مصباح دستور برخورد با حرمت‌شکنانِ تشییع آیت‌الله مصباح
سیاسی
ایلنا: عده ای محدود در مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت الله مصباح یزدی، با ارائه درخواست های تفرقه افکنانه، ضمن جسارت دوباره به رئیس جمهور، به نوعی حرمت مراسم تشییع پیکر این استاد بزرگ و فقید حوزه را هم شکستند؛ اقداماتی که یک عضو شاخص جامعه مدرسین حوزه علمیه قم…...
وضعیت فرودگاه عدن را لحظاتی پس از انفجار ببینید وضعیت فرودگاه عدن را لحظاتی پس از انفجار ببینید
سیاسی
منابع خبری از شنیده شدن وقوع انفجار و صدای تیراندازی در فرودگاه بین المللی عدن به محض فرود هواپیمای حامل اعضای کابینه دولت انتقالی جنوب به این فرودگاه خبر دادند. شبکه خبری الجزیره قطر گزارش داد که سالن انتظار فرودگاه یمن به محض ورود اعضای کابینه جدید دولت انتقالی جنوب…...

پاسخ دهید