جزئیات تجارت خارجی ایران در پنج ماه کرونایی

اقتصادی
جزئیات تجارت خارجی ایران در پنج ماه کرونایی

جدیدترین آمارهای منتشر شده از سوی اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که تحت تاثیر کرونا، تجارت خارجی ایران به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

به گزارش خبرآنلاین، برآوردهای صورت گرفته، در پنج ماهه ابتدایی امسال، میزان کل صادرات و واردات ایران ۲۴.۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که این عدد در مقایسه با ۳۵.۶ میلیارد دلار سال گذشته، کاهش ۳۱ درصدی را نشان می‌دهد.

بر این اساس، ایران تا پایان مرداد۱۳۹۹ حدود ۱۱ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته که این عدد از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش ۳۹ درصدی را نشان می‌دهد. میزان واردات نیز به ۱۳.۷ میلیارد دلار رسیده که در قیاس با سال قبل، کاهش ۲۳ درصدی نشان می‌دهد.

به این ترتیب تراز تجاری ثبت شده در پنج ماهه امسال عدد منفی ۲.۸ میلیارد دلار را نشان می‌دهد که در مقایسه با سال قبل افت قابل توجهی داشته است. میزان وزنی صادرات و واردات ایران نیز به ترتیب ۳۷ و سه درصد کاهش یافته است.

بررسی روند ماهانه تجارت در سال ۱۳۹۹ نیز نشان می‌دهد که در تمامی این ماه‌ها، آماری که کمتر از مدت مشابه سال ۱۳۹۸ به ثبت رسیده است. در مرداد ماه، صادرات غیرنفتی ایران حدود ۷.۸ میلیون تن بوده که در قیاس با سال قبل کاهش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد. مقدار واردات مرداد نیز کاهشی هفت درصدی داشته است.

در ماه‌های گذشته، بالاترین آمار تجاری مربوط به تیر ماه بوده که در آن حدود ۳.۳ میلیارد دلار صادرات به ثبت رسیده اما این آمار با کاهشی جدی در مرداد مواجه شده است.

در مقاصد اصلی صادراتی ایران، همچنان چین بالاترین خرید را داشته است. هرچند چین نیز مقایسه با سال قبل واردات کمتری از ایران داشته اما سهم خود را از ۲۵ درصد ارتقا داده و به تنهایی ۲۸ درصد صادرات ایران را خریداری کرده است. پس از چین، عراق با ۲۲ درصد و امارات متحده عربی با ۱۴ درصد در رده‌های بعدی هستند و افغانستان با هشت درصد به رده چهارم رسیده است. ترکیه که در سال قبل خود را به عنوان یکی از شرکای تجاری ایران مطرح کرده بود، از ابتدایی کرونا تنها ۵۰۰ میلیون دلار واردات داشته و تنها پنج درصد از کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.

در میان اصلی‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران نیز چین با ۲۶ درصد صدرنشین است و پس از آن امارات متحده عربی با ۲۳ درصد قرار دارد. ترکیه با ۱۱، هند با هفت و آلمان با پنج درصد دیگر صادرکنندگان اصلی به ایران به شمار می‌روند که تغییری در جایگاه آنها نسبت به سال قبل رخ نداده است.

بازدید اپلیکیشن 8 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

بازیکن‌ها، ‌بازیگرها ‌را در‌گرفتن دستمزد جا ‌گذاشتند بازیکن‌ها، ‌بازیگرها ‌را در‌گرفتن دستمزد جا ‌گذاشتند
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، فاطمه‌ رجبی | داغ شدن فضای فوتبال و متعاقب آن قانون ممنوعیت ورود خارجی‌ها به تیم‌های فوتبال کاری کرد که در آستانه شروع لیگ جدید خبرهایی در مورد دستمزدهایی که بازیکن‌های فوتبال طلب می‌کنند برق از سر دنبال‌کننده‌های خبرهای فوتبالی بپراند. *** رقم‌هایی که احتمالا از آنها…...
هزینه‌ سالانه نگهداری خودرو شخصی چقدر است؟ هزینه‌ سالانه نگهداری خودرو شخصی چقدر است؟
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | ‌خرید ماشین کار ساده‌ای نیست، ولی احتمالا نگهداری از آن سخت‌تر باشد. محاسبات ما نشان می‌دهد یک پراید معمولی که این روزها قیمت آن در بازار بین ۱۰۰ تا ۱۱۰میلیون تومان است و انواع دست‌دوم آن بین ۶۰ تا ۹۰میلیون تومان قیمت دارد، ممکن…...
جزییات و شرایط فروش فوق‌العاده ۱۵۰هزار خودرو جزییات و شرایط فروش فوق‌العاده ۱۵۰هزار خودرو
اقتصادی
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با بیان اینکه دو خودروساز اصلی کشور ماهانه ۲۵ هزار دستگاه خودرو به منظور کاهش التهابات بازار به متقاضیان عرضه خواهند کرد، از برنامه فروش فوق‌العاده ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو با موعد تحویل حداکثر سه ماهه تا پایان سال جاری خبر داد و…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید