ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور

فرهنگی
ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور

فارس:سیدعباس صالحی با بیان این مطلب افزود: ادیان توحیدی در ایران دارای جایگاه با اهمیتی است و دین زرتشت نیز به دلیل اینکه در این کشور متولد شده از جایگاه ویژه‌تری نیز برخوردار است.

وی با اشاره به پیگیری شورای فرهنگ عمومی برای ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور ادامه داد: این موضوع در شورای فرهنگ عمومی مطرح و تصویب شده و در حال پیگیری و بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وی در عین حال تصریح کرد: تقویم رسمی کشور از لحاظ عناوین تورم پیدا کرده و به سختی هر عنوانی در آن به تصویب می رسد ولی در بین بسیاری از عناوین مطرح شده وقتی بررسی ثبت زادروز زرتشت مورد قبول قرار می‌گیرد نشان دهنده این است که می‌توان از ظرفیت فرهنگ ادیان استفاده برد و فرهنگ اقوام و ادیان را حفظ کرد.

صالحی با اشاره به بررسی کتب مربوط به دین زرتشت هم گفت: در هیئت نظارت بر چاپ کتاب تلاش شده تا بر ادیان توحیدی و مقدسات و اشخاص آن‌ها بی احترامی نشود.

وی تاکید کرد: انتصاب‌هایی که خلاف واقعیت نیز بر مقدسات ادیان توحیدی نسبت داده می‌شود نیز تلاش می شود پیگیری و بررسی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزاری جشن هایی زرتشت هم گفت: برخی از جشن‌ها مانند عید نوروز و شب یلدا به عنوان جشن ملی به شمار می‌آید و مردم آن را برگزار می کنند و لازم است برخی دیگر از این گونه جشن ها که ادامه دهنده میراث ایرانیان است به صورت ملی برگزار شود.

در بخشی از این دیدار افشین نمیرانیان رئیس انجمن زرتشتیان استان تهران گفت: مردم ایران علاقه دارند تا در جشن‌های زرتشتی شرکت کنند ولی به دلیل اینکه ما امکانات لازم را نداریم لازم است نهاد یا سازمانی مانند شهرداری متولی برگزاری این گونه جشن‌ها شود.

وی افزود: امیدواریم جشن‌ها و آیین های ایران باستان در تقویم رسمی کشور ثبت شود و در کتاب‌های درسی هم به آن پرداخته شود.

نمیرانیان ادامه داد: توجه به مقدسات و موضوعات مربوط به دین زرتشت در کتاب‌هایی که مجوز می‌گیرند ضروری است و لازم است از متخصصان این حوزه بیش از پیش بهره برد.

وی در ادامه گفت: انجمن زرتشتیان در حال پیگیری راه اندازی موزه زرتشتیان، خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان و … است.

در این دیدار محسن جوادی معاون امور فرهنگی و علی غیاثی مدیرکل استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

بازدید اپلیکیشن 22 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

مهران غفوریان در‌نقش استیو هاروی در اعجوبه‌ها‌؟ مهران غفوریان در‌نقش استیو هاروی در اعجوبه‌ها‌؟
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، مرجان فاطمی | «اعجوبه‌ها» در نقطه شروع به خاطر شباهت‌ با «Little Big Shots» با اعتراض‌هایی روبه‌رو شد. آیا این برنامه، یک نسخه الگوبرداری شده موفق است؟به محض پخش اولین قسمت از برنامه استعدادسنجی «اعجوبه‌ها»، همانطور که انتظار می‌رفت عده‌ای دست به قیاس زدند و گفتند «اعجوبه‌ها»…...
پویش تحریم مداحان میلیونی جدی شد پویش تحریم مداحان میلیونی جدی شد
فرهنگی
برترین‌ها به نقل از فارس نوشت مدیر هیأت انصارالمحسن قم که چندی پیش در فضای مجازی از راه‌اندازی کمپین تحریم مداحان میلیونی گفت، معتقد است، نبود نظارت در حوزه مداحی موجب بروز انحرافات بسیاری در این حوزه مانند تبلیغ ساعت و تعیین رقم‌های آن‌چنانی شده است. چندی است، کلیپی از…...
آیا مدارس یکدست خواهند شد؟ آیا مدارس یکدست خواهند شد؟
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح | جزئیاتی از طرحی تصویب شده در پارلمان که می‌خواهد فقط دو نوع مدرسه در کشور باشد: دولتی و غیردولتی. جنجال بر سر طرح جدید مجلس برای حذف تنوع مدارس بالا گرفته است. دیروز نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات گفته بود: افزایش شمار مدارس خاص در…...

پاسخ دهید