دانلود اپلیکیشن هفت صبح

تکلیف پیاده‌روی اربعین امسال چه می‌شود؟

اجتماعی
تکلیف پیاده‌روی اربعین امسال چه می‌شود؟

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هنوز مجوزی برای سفر به اربعین از سوی دولت عراق صادر نشده است، گفت: از مردم درخواست می‌کنیم در هیچ حالتی پیاده به سمت مرزهای عراق حرکت نکنند.

حجت‌الاسلام “صحبت‌الله رحمانی” درباره سفر زائران به عراق و برگزاری راهپیمایی اربعین گفت: عراق هنوز هیچ پاسخی در این خصوص به ما نداده است. در صورتی که عراق با اعزام زائران موافقت کند ما آمادگی لازم برای اعزام زائران را داریم.

وی ادامه داد: ما آمادگی کامل برای ثبت نام از زائران و حمل و نقل جاده ای را داریم. همچنین نیروهای هلال احمر نیز آماده هستند تا در صورت اعلام در مرزها و در بین راه مستقر شوند. ستاد اربعین تمهیدات لازم را برای اعزام زائران اندیشیده است، اما هنوز از سوی طرف عراقی به ما نتیجه‌ای در خصوص اعزام زائران اعلام نشده است.

در صورت اعلام عراق آمادگی کامل برای اعزام زائران را داریم

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: در سال گذشته نیز عراق چند روز مانده به اربعین اعلام کرد که در تعداد بسیار محدودی زائر می پذیرد و دیگر این امکان برای ما وجود نداشت که بتوانیم همان دو الی سه هزار نفری را که عراق می خواست اعزام کنیم امسال نیز اگر قرار باشد سفر اربعین انجام شود باید از همین الان اعلام کنند، چرا که در حال حاضر نیز در زمان مناسب برای تزریق دو دز واکسن دیگر وجود ندارد اما اگر الان اعلام کنند می‌توانیم موضوعاتی مانند ثبت نام، بیمه و غیره را به سرعت انجام دهیم. ما همچنان منتظر هستیم تا ببینیم عراق در این زمینه دستورالعملی را صادر می‌کند اما در مجموع ما آمادگی داریم که با رعایت پروتکل های بهداشتی در صورت توافق عراق با هر تعدادی که آنها اعلام کنند، زائران را اعزام کنیم.

حجت الله رحمانی با بیان اینکه هر ساله ۱۵ روز قبل از اربعین موکب های عزاداری در مسیر مستقر می شدند اما امسال هنوز اعلامی از سوی کشور عراق نشده است، خاطرنشان کرد: ما برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه را انجام داده ایم ناوگان هوایی هم آمادگی کامل را دارد البته ناوگان هوایی سخت است، چرا که اربعین سفر زیارتی برای عموم مردم است و با توجه به قیمت‌های بالای بلیط هواپیما امکان سفر هوایی در اربعین شاید تنها برای قشر خاصی امکان پذیر شود البته هر ساله سفر هوایی در اربعین به صورت کلی نداشتیم اما اگر عراق مجوز سفر زمینی را بدهد باز هم ما در این زمینه مشکلی نداریم چرا که با توجه به محدودیت سفرها در داخل کشور می توانیم ناوگان حمل و نقل جاده‌ای را برای اعزام زائر در نظر بگیریم در بحث ثبت نام نیز ما سامانه سماح را فعال کرده ایم و اگر عراق اجازه ورود دهد، این سامانه با سامانه وزارت بهداشت لینک شده و می توانیم پرونده سلامت زائران را مدنظر قرار دهیم و اگر زائری دارای بیماری باشد یا واکسن دریافت نکرده باشد از طریق این سامانه اطلاع پیدا کنیم.

وی با تاکید براینکه اگر از سوی عراق مجوزی برای سفر صادر شود، ما در مدت کمتر از یک الی دو روز می‌توانیم هماهنگی های لازم را برای ثبت نام از زائران انجام دهیم، گفت: مواردی که در فضای مجازی در خصوص سفر به اربعین مطرح می‌شود شایعاتی بیش نیست تا جایی که ما با سفارت در عراق و دفتر نمایندگی حج و زیارت در عراق در ارتباط هستیم و پیگیری می کنیم تاکنون هیچ گونه اطلاعی در خصوص مجوز عراق برای سفر به اربعین نداشتیم.

حفظ جان مردم برای ستاد اربعین در اولویت است

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت تاکید کرد: آنچه که برای ما و ستاد اربعین مهم است جان و سلامت مردم است که باید به آن اهمیت داد در سال گذشته نیز مقام معظم رهبری فرمودند چاره ای نیست و مردم از منزل زیارت اربعین را بخوانند اگر این اتفاق امسال هم بیفتد مردم باید پایبند بوده و رعایت کنند و در صورتی که خدا بخواهد و مسیر باز شود ما امیدواریم با رعایت همه پروتکل ها و دستورالعمل ها بتوانیم مشتاقان را به زیارت اربعین ببریم و به سلامت برگردانیم اگرچه کار بسیار سختی است.

حجت الاسلام رحمانی با بیان اینکه از ابتدای کرونا نیز ویزای گروهی زائری برای سفر به عراق صادر نشده است، گفت: منتظر هستیم تا انشاءالله اگر دولت عراق پذیرفت و یا سهمیه اعلام کند بتوانیم با کمک سایر ارگان‌های عضو ستاد اربعین مدیریت کرده و زائران را برای سفر اربعین اعزام کنیم ما در این زمینه آمادگی کامل را داریم.

بازدید اپلیکیشن 11 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید