خبر فوری : اعلام شرایط جدید بازگشایی برخی اصناف از شنبه

توضیحات مترجم خبرساز والیبال: قضیه فان بود!

ورزشی
video
توضیحات مترجم خبرساز والیبال: قضیه فان بود!

انتشار مصاحبه ای از بازیکن برزیلی تیم والیبال شهداب یزد و ترجمه عجیب هم تیمی او به سوژه ای در فضای مجازی تبدیل شده است.

در این مصاحبه تلویزیونی یکی از بازیکنان تیم والیبال شهداب به نام اصغر میرحسینی در کنار “ویکتور آرائوجو” مدافع ۲۰۲ سانتی متری و برزیلی این تیم ایستاده تا به عنوان مترجم نقش ایفا کند. در حالی که گزارشگر این برنامه تلویزیونی کاملا جدی سوالات خود را مطرح می کند، بازیکن تیم شهداب به شکل عجیبی سعی در ترجمه این صحبت ها برای آرائوجو دارد. او نه تنها نمی تواند به درستی ترجمه را انجام دهد، بلکه از کلمات عجیب و غریبی استفاده می کند. با این حال بازیکن برزیلی تیم شهداب بدون توجه به سوالات هم تیمی خود و در حالی که کمی متعجب به نظر می رسد صحبت های خود را درباره این تیم یزدی انجام می دهد.

از سوی دیگر بازهم میرحسینی که در نقش مترجم کنار بازیکن برزیلی شهداب ایستاده، در حالی صحبت های او را مقابل دوربین بازگو می کند که اصلا ترجمه درستی ندارد و بیشتر آنچه که به ذهنش می رسد را از سوی آرائوجو می گوید.

این نوع ترجمه که چند باری در طول یکی، دو دهه اخیر در زمان حضور مربیان و بازیکنان خارجی در فوتبال ایران هم رخ داده؛ حسابی مورد توجه قرار گرفته و به سوژه ای برای کاربران مجازی تبدیل شده است.

ورزش سه برای پیگیری این ماجرا با اصغر میرحسینی، بازیکن تیم شهداب تماس گرفته تا دلیل این اتفاق را از او جویا شود. میرحسینی در این باره به “ورزش سه” می گوید: «دوربین برنامه ۵+۱ چند بار هم از من قبلا خواسته بود که برای بخش فان این برنامه چنین کاری را کنم. به نوعی خبرنگار این برنامه با من آشنا شده بود و از من چنین درخواستی کرد. من هم گفتم اگر این بخش از برنامه شما حالت فان و سرگرمی دارد، ما هستیم. به خاطر همین با یک زبان من درآوردی با بازیکن برزیلی صحبت کردم که باعث خنده بینندگان شود. این کار را یک بار هم وقتی در تیم پیشگامان بودم، می خواستم در رختکن آمل انجام دهم که آن موقع بازیکن برزیلی ما همراهی نکرد، این بار بازیکن برزیلی تیممان مرا برای این کار همراهی کرد.»

او درباره اینکه به نظر می رسد این مصاحبه کاملا در شرایط عادی ضبط شده و گزارشگر سوالات جدی می پرسد، افزود: «اگر جدی بود که خود خبرنگار هم می فهمید من درست ترجمه نمی کنم. دیگر هر کسی باشد، چنین مساله را متوجه می شود. من فکر می کردم این دوربین برای هیات والیبال تهران است و اصلا فکر نمی کردم برای این برنامه باشد. من اصلا برنامه ۵+۱ را نمی بینم و فقط شنیده بودم که از شبکه شما پخش می شود. به من گفتند این دوربین بخش های فان را ضبط می کند و در برنامه پخش خواهد کرد. فکر می کنم برنامه فوتبال ۱۲۰ هم چنین بخشی داشته باشد. اگر اینطور نبود که بازیکن برزیلی ما هم حاضر نمی شد بایستد و مصاحبه کند. قبل از مصاحبه با او نیز هماهنگ کردیم که چه اتفاقی قرار است بیفتد.»

میرحسینی در پاسخ به این سوال که به زبان انگلیسی مسلط است یا خیر، گفت: «من اصلا انگلیسی بلد نیستم. البته در فرانسوی و آلمانی سر رشته دارم(باخنده)! اکثر بازیکنان والیبال برعکس من به انگلیسی مسلط هستند و به همین خاطر این بازیکن برزیلی هم مترجم ندارد.»

بازیکن شهداب یزد درباره اینکه ویدیوی این مصاحبه به سوژه فضای مجازی تبدیل شده، عنوان کرد: «من امروز فهمیدم که ماجرای مصاحبه جدی شده. از صبح هم اینترنت نداشتم و وقتی نت گوشی را روشن کردم، دیدم که کلی پیام آمده و زیر این مصاحبه هم کامنت های زیادی نوشته شده است. فکر می کنم با این وضعیت مجبورم بروم انگلیسی هم یاد بگیرم.»

بعد از ادعای بازیکن تیم شهداب یزد مبنی بر اینکه این مصاحبه به عنوان یک بخش فان ضبط شده، با مسئولان برنامه تلویزیونی ۵+۱ تماس گرفتیم. صادقی، تهیه کننده این برنامه در این باره به “ورزش سه” گفت: این مصاحبه در شرایط عادی ضبط شده بود، اما ما وقتی متوجه اشتباهات ترجمه شدیم، آن را در بخش فان برنامه پخش کردیم و ترجمه درست صحبت های بازیکن برزیلی را هم به صورت زیرنویس نشان دادیم.»

بازدید اپلیکیشن 223 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

اعلام ترکیب اصلی استقلال و الشرطه برای بازی امشب اعلام ترکیب اصلی استقلال و الشرطه برای بازی امشب
ورزشی
فرهاد مجیدی ۱۱ بازیکن تیم فوتبال استقلال برای دیدار با الشرطه عراق را به شرح زیر اعلام کرد: رشید مظاهری، محمد حسین مرادمند، عارف غلامی، مسعود ریگی، شیخ دیاباته، مهدی مهدی پور، مهدی قائدی، داریوش شجاعیان، ووریا غفوری، میلیچ و آرش رضاوند. ۱۱ بازیکن تیم فوتبال الشرطه عراق هم برای…...
ببینید | هم‌تیمی سردار با لباس ددپول مدال گرفت! ببینید | هم‌تیمی سردار با لباس ددپول مدال گرفت!
ورزشی
آرتم زیوبا هم تیمی سردار آزمون با پوشیدن لباس شخصیت سینمایی ددپول، مدال قهرمانی خود در لیگ روسیه را دریافت کرد....
یورولیگ؛ پیروزی قاطع منچستر، شکست خفیف آرسنال یورولیگ؛ پیروزی قاطع منچستر، شکست خفیف آرسنال
ورزشی
دور رفت مرحله نیمه نهایی یورولیگ امشب با برگزاری دو دیدار به پایان رسید. در شهر منچستر، شیاطین سرخ با نتیجه پرگل و عجیب ۶-۲ آ اس رم را شکست دادند تا با این نتیجه، تا حدود زیادی صعودشان به فینال را تضمین کنند. در اسپانیا هم ویا رئال با…...

پاسخ دهید