توصیه وزیر نیرو برای مصرف بهینه آب و برق

سیاسی
توصیه وزیر نیرو برای مصرف بهینه آب و برق

تسنیم نوشت: وزیر نیرو گفت: موضوع مصرف در جامعه، آب و انرژی و منابع زیست محیطی از عرصه‌هایی است که در کشور نیازمند توجه همه جانبه است.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارتخانه‌های نیرو و آموزش و پرورش اظهار داشت: باید هر چه زودتر از طریق میانروهایی، فاصله قابل توجهی که بین توانمندی‌ها در دیگر عرصه‌ها و عرصه چگونگی مصرف وجود دارد را کم کرده و از این طریق جامعه‌ای تاب‌آور و رو به جلو داشته باشیم.

وی با بیان این که اصلی‌ترین راهکار، بازگشت ما به مبانی و چارچوب‌های اخلاقی است، افزود: هیچ عرصه‌ای در زندگی بشر و کشور وجود ندارد که بدون نیاز به تقید و پایبندی بیشتر به موازین اخلاقی آینده روشنی در اختیار داشته باشد.

اردکانیان با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری میان دو وزارتخانه نیرو و آموزش و پرورش گفت: دولت با چنین چارچوب‌ها و کارگروه‌های مشترکی تعریف می‌شود؛ ماموریت‌هایی که به ثمر رسیدن آنها مستلزم کار نزدیک و به‌هم پیوسته دو یا چند دستگاه دولتی و تابع هدفی است که حل و فصل آن کاری در تراز دولت می‌شود.

وی گفت: علت اصلی ناکامی‌ها در هر عرصه و یا محقق نشدن هدف‌های طراحی‌شده، بی‌تردید در فاصله گرفتن از اصول اخلاقی حاکم بر آن عرصه است.

اردکانیان افزود: هر حرفه‌ای،‌ صنفی و عرصه فعالیتی چارچوب‌های اخلاقی خود را دارد و پایبندی به این چارچوب‌ها پیش‌شرط و پیش نیاز اصلی در توفیق است و جامعه‌ای که پایبند به این موازین باشد، جامعه‌ای توسعه یافته‌تر است.

وی اظهار داشت: امضای تفاهم‌نامه بین وزارت نیرو به عنوان دستگاه مسئول آب و برق در کشور و وزارت آموزش و پرورش به عنوان نهاد متولی آموزش و پرورش سرمایه‌های جامعه که ارتباط مستقیم و تاثیرگذار با همه خانواده‌های ایرانی دارد، کاری بسیار مهم است که نه صرفا در جهت صرفه‌جویی در مصرف آب و برق بلکه در جهت ترویج استفاده مناسب از منابع و داشته‌ها به عنوان یک امر اخلاقی مطرح است.

وی گفت: صرفِ محدودیت منابع انگیزه برای مصرف صحیح نیست، بلکه یک نص اخلاقی است که ما را مکلف به یک عادت صحیح در استفاده از نهاده‌ها و منابع می‌کند.

اردکانیان افزود: هدف اصلی ما ارتقای سواد آب و انرژی و آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی در این زمینه است. می‌خواهیم همه امکانات موجود در صنعت آب و برق را به نحو تاثیرگذاری خارج از بروکراسی‌های موجود در اختیار تعلیم و تربیت فرزندان این کشور قرار دهیم.

وزیر نیرو ادامه داد: به دنبال این هستیم که با فراهم کردن شرایطی، دانش‌آموزان با هر آنچه که به لحاظ نظری در کتاب‌ها می‌خوانند به طور عملی آشنا شوند و مهارت‌آموزی و یادگیری روش‌های عملی را به شکل جدی‌تری وارد عرصه آموزش و پرورش کنیم و از این طریق به شکل برنامه‌ریزی شده‌ای تمامی تاسیسات و تجهیزات، آزمایشگاه‌ها، سازه‌های آبی و تاسیسات مربوط به برق می‌تواند برای افزایش آگاهی‌های معلمان و مدرسان و دانش‌آموزان در اختیار قرار گیرد تا در زندگی آینده خود و نقشی که در زندگی اجتماعی ایفا می‌کنند با سواد عملی بیشتری وارد این عرصه شوند.

وی افزود: تلاش داریم بویژه از طریق افزایش سواد آب و انرژی میان دانش‌آموزان بتوانیم از طریق آنها تاثیرگذاری خود را روی گروه اصلی هدف که خانواده‌هاست بگذاریم. چشم‌انداز ما تشکیل گروه‌های همیاران آب و انرژی است که بتوانند در خانواده‌ها این پیام را منتقل کنند و خود در عمل در مصرف صحیح آب و انرژی سهم و نقش داشته باشند.

وی میزان گاز دریافتی را یک هفتم مجموع مصرف بخش‌های خانگی و تجاری عنوان کرد و گفت: اگر این روند اصلاح نشود در آینده نزدیک حتی ممکن است ناچار به واردات گاز برای تامین مصرف شویم.

اردکانیان با مهم خواندن توجه به این مسئله اظهار داشت: برنامه‌ریزی در این زمینه کاری بلندت مدت است که یکی از گام‌های اصولی آن سازمان‌دهی همکاری با وزارت آموزش و پرورش است.

وزیر نیرو گفت: با توجه به جایگاه مهم آموزش و پرورش در شکل‌دهی منابع انسانی به عنوان اصلی‌ترین عنصر حفظ حیات و توسعه کشور همه باید کمک کنند و ما هم در این راستا سهم و نقش داریم.

وی با بیان اینکه پرداخت قبوض مدارس نباید یکی از دغدغه‌های آموزش و پرورش باشد و این زیبنده نیست، گفت: به جای رفع و رجوع این دغدغه، باید به کارهای مهم‌تری پرداخته و تلاش می‌کنیم این دغدغه رفع شود. بخشی، از طریق قانونی است که همه به آن عمل می‌کنیم و حاضریم به صورت هدف‌دار و با توجیه اقتصادی هزینه متعارف آب و برق مدارس را بپردازیم و از این طریق به مصرف صحیح کمک کنیم.

اردکانیان با بیان این که حدود ۸۸۰ میلیون کیلووات ساعت مصرف برق مدارس ماست و تعداد مدارس دولتی ما بیش از ۱۲۳ هزار باب است، گفت: این آمادگی را داریم که رقم ثابتی برای اصلاح الگوی مصرف در مدارس در نظر گرفته شود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: اصلاح مصرف چالش اصلی ما در جامعه است و همه در این پروژه مشترک نقش و سهم داریم و رسانه‌ها در این زمینه نقش حائز اهمیتی دارند.

بازدید اپلیکیشن 2 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

یک بام و دو هوای غربی‌ها در ماجرای هسته‌ای یک بام و دو هوای غربی‌ها در ماجرای هسته‌ای
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح، مهسا مژدهی | جلسه دوشنبه ‌شب شورای حکام یک سورپرایز عجیب داشت. سه کشور اروپایی به همراهی ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه ایران را منتشر کرده و به دست ۳۵ کشور عضو شورا سپردند که در آن ابراز نگرانی شدیدی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران شده بود. این…...
بازرسی‌های آژانس حدود۳۰درصد کاهش می‌یابد بازرسی‌های آژانس حدود۳۰درصد کاهش می‌یابد
سیاسی
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست ها مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه فوق العاده این کمیسیون برای پیگیری اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها گفت که طبق توضیحات آقای کمالوندی ، حدود ۷۰ درصد بازرسی ها از برنامه هسته ای ایران مبتنی بر معاهده پادمان بوده…...
شریعتمداری: موضوع سفر قالیباف، انتقال پیام رهبر نبود شریعتمداری: موضوع سفر قالیباف، انتقال پیام رهبر نبود
سیاسی
حسین شریعتمداری در گفت و گو با ثابتی مجری برنامه جهان آرا با صراحت و با بیان اینکه با اطلاع این نکته را می گوید، تاکید کرد که سفر قالیباف به مسکو برای رساندن پیام رهبری نبوده است. این سفر از قبل برنامه ریزی شده بوده و بعدا موضوع نامه…...

پاسخ دهید