تلاش ۵۸درصدِ ایرانی‌ها برای زنده‌ماندن نه زندگی!

اقتصادی
تلاش ۵۸درصدِ ایرانی‌ها برای زنده‌ماندن نه زندگی!

تسنیم: رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار گفت: چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳میلیون تومان زنده است؟

فرامرز توفیقی:

* (با بیان اینکه داشتن یک خانه کوچک و یک ماشین پراید برای کارگران آرزو شده است): با چنین شرایطی که حداقل ها برای کارگران آرزو هست, ثروتمندانی هستند که با پول های کلان سرمایه گذاری می کنند و زندگی لوکس دارند. یعنی شکاف بین غنی و فقیر بسیار زیاد است. کارگران به دنبال سیاه نمایی نیستند, واقعیت های جامعه را بیان می کنند. واقعاً‌ مسئولان می توانند با حقوقی که کارگران دارند زندگی کنند؟

* سبد خوراکی ها در بازه زمانی ۹ ماهه حدود ۲۰۰ درصد گران شده است؛ هزینه مسکن در بازه زمانی ۲ ساله هم در قیمت مسکن و هم اجاره بها ۵ برابر شده است، در حال حاضر ۱۴ میلیون و ۴۹۴ هزار کارگر بیمه شده داریم که با خانوارهایشان بیش از ۴۹میلیون نفر می شوند که حدود ۵۸ درصد جامعه را تشکیل می دهند. چگونه می توانند با این حجم از گرانی ها با حداکثر ۳ میلیون تومان زندگی کنند. کارگران برای زنده ماندن تلاش می کنند نه زندگی کردن.

* از بهمن ماه سال ۹۸ که کمیته دستمزد, حداقل رقم سبد معیشت را ۴میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین کرد, تا کنون مطابق آمار رسمی مرکز آمار, تورم خوراکی ها ۱۹٫۷ درصد بود، اما امروز تورم خوراکی ها در آذر ۹۹ تورم خوراکی ۵۷٫۹ درصد اعلام شده است. یعنی در این مدت تورم خوراکی ها سه برابر شده است. از سوی دیگر فاصله تورم دهک ها، که نشان دهنده فاصله بین غنی و فقیر است, از بهمن ۹۸ تا آذر ۹۹ از ۲٫۶ واحد به ۹٫۳ واحد رسیده است. یعنی شکاف عمیقی بین دهک های اول و تا دهک دهم ایجاد شده است. این شکاف خودش را در ضریب جینی نشان می دهد. این شکافی همانی است که کارگران لمس و درک می کنند.

بازدید اپلیکیشن 55 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

معرفی گوشی‌های ۵G با قیمت زیر ۱۰میلیون معرفی گوشی‌های ۵G با قیمت زیر ۱۰میلیون
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | بهمن به پایان رسیده و از این شماره قرار است هر هفته در روز پنجشنبه سری به بازار کالاهای دیجیتال بزنیم و ببینیم اوضاع چطور است. این هفته به حقایقی درباره قیمت پلی استیشن ۵ سونی در ایران پی برده‌ایم. با قیمت گوشی‌های تازه‌وارد…...
میزان افزایش حقوق‌های کمتر از ۱۰میلیون مشخص شد میزان افزایش حقوق‌های کمتر از ۱۰میلیون مشخص شد
اقتصادی
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ گفت: با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، حقوق‌های کمتر از ۱۰ میلیون تومان در سال آینده ۲۵ درصد افزایش می‌یابد اما حقوق‌های بالاتر از این رقم ۲.۵ میلیون تومان افزایش خواهد یافت. احمد امیرآبادی فراهانی عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس با اشاره…...
کجای تهران با ‌۵۰۰میلیون ‌صاحبخانه می‌شویم؟ کجای تهران با ‌۵۰۰میلیون ‌صاحبخانه می‌شویم؟
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | متوسط قیمت خانه در پایتخت به متری ۲۸.۳میلیون رسیده تا در محله‌های میانی و شمالی، کف قیمت واحدهای مسکونی حدود یک میلیارد تومان باشد اما هنوز می‌توان در محله‌های جنوبی با بودجه حدود ۵۰۰‌ تا ۶۰۰میلیون تومان خانه‌دار شد. بر اساس آگهی‌های ثبت شده در سامانه…...

نظرات کاربران

  1. من بعنوان یک جوان ۲۶ ساله با ۱۱ ساعت کار در روز و حقوق ۲ میلیون در ماه ، نه امیدی به داشتن خانه ، نه به ازدواج، نه به تفریح و نه پس انداز دارم. فقط برای زنده موندندارم تلاش میکنم به لطف تمام مسئولان انقلابی و غیر انقلابی.

پاسخ دهید