تلاش ۵۸درصدِ ایرانی‌ها برای زنده‌ماندن نه زندگی!

اقتصادی
تلاش ۵۸درصدِ ایرانی‌ها برای زنده‌ماندن نه زندگی!

تسنیم: رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار گفت: چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳میلیون تومان زنده است؟

فرامرز توفیقی:

* (با بیان اینکه داشتن یک خانه کوچک و یک ماشین پراید برای کارگران آرزو شده است): با چنین شرایطی که حداقل ها برای کارگران آرزو هست, ثروتمندانی هستند که با پول های کلان سرمایه گذاری می کنند و زندگی لوکس دارند. یعنی شکاف بین غنی و فقیر بسیار زیاد است. کارگران به دنبال سیاه نمایی نیستند, واقعیت های جامعه را بیان می کنند. واقعاً‌ مسئولان می توانند با حقوقی که کارگران دارند زندگی کنند؟

* سبد خوراکی ها در بازه زمانی ۹ ماهه حدود ۲۰۰ درصد گران شده است؛ هزینه مسکن در بازه زمانی ۲ ساله هم در قیمت مسکن و هم اجاره بها ۵ برابر شده است، در حال حاضر ۱۴ میلیون و ۴۹۴ هزار کارگر بیمه شده داریم که با خانوارهایشان بیش از ۴۹میلیون نفر می شوند که حدود ۵۸ درصد جامعه را تشکیل می دهند. چگونه می توانند با این حجم از گرانی ها با حداکثر ۳ میلیون تومان زندگی کنند. کارگران برای زنده ماندن تلاش می کنند نه زندگی کردن.

* از بهمن ماه سال ۹۸ که کمیته دستمزد, حداقل رقم سبد معیشت را ۴میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین کرد, تا کنون مطابق آمار رسمی مرکز آمار, تورم خوراکی ها ۱۹٫۷ درصد بود، اما امروز تورم خوراکی ها در آذر ۹۹ تورم خوراکی ۵۷٫۹ درصد اعلام شده است. یعنی در این مدت تورم خوراکی ها سه برابر شده است. از سوی دیگر فاصله تورم دهک ها، که نشان دهنده فاصله بین غنی و فقیر است, از بهمن ۹۸ تا آذر ۹۹ از ۲٫۶ واحد به ۹٫۳ واحد رسیده است. یعنی شکاف عمیقی بین دهک های اول و تا دهک دهم ایجاد شده است. این شکاف خودش را در ضریب جینی نشان می دهد. این شکافی همانی است که کارگران لمس و درک می کنند.

بازدید اپلیکیشن 55 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

اسرار مالی شرکت‌ها؛‌ از مترو تا روزنامه همشهری اسرار مالی شرکت‌ها؛‌ از مترو تا روزنامه همشهری
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، علی مزینانی | مدیران ارشد بانک صادرات بخوانند... * یک: در کدال خوانی چند هفته پیش نوشتم که جدول تسهیلات مدیران ارشد این بانک در گزارش حسابرسی شش ماهه- به طرز خاصی - بدون کیفیت منتشر شده و عددها و سرستون‌ها ناخواناست. مدیر روابط عمومی بانک قول…...
رئیس پیشین و هیات‌مدیره بورس به دادسرا احضار شد رئیس پیشین و هیات‌مدیره بورس به دادسرا احضار شد
اقتصادی
نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی از احضار رئیس پیشین و اعضای هیات مدیره سازمان بورس به دادسرا در راستای احقاق حقوق سهامداران خرد خبر داد. امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در صفحه رسمی خود در توییتر نوشت: «پس از آنکه تخلفات بازار سرمایه را به آیت‌الله رئیسی گزارش کردم، به دستور بازپرس…...
اعلام قیمت گرانترین خانه معامله شده در تهران اعلام قیمت گرانترین خانه معامله شده در تهران
اقتصادی
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، گرانترین واحد مسکونی در تهران در معاملات مسکن پاییز امسال، متری ۱۵۸ میلیون تومان قیمت گذاری و معامله شده است. به گزارش خبرآنلاین به نقل از مرکز آمار ایران، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی کلنگی در پاییز امسال در تهران، ۴۲ میلیون…...

نظرات کاربران

  1. من بعنوان یک جوان ۲۶ ساله با ۱۱ ساعت کار در روز و حقوق ۲ میلیون در ماه ، نه امیدی به داشتن خانه ، نه به ازدواج، نه به تفریح و نه پس انداز دارم. فقط برای زنده موندندارم تلاش میکنم به لطف تمام مسئولان انقلابی و غیر انقلابی.

پاسخ دهید