تلاش ۵۸درصدِ ایرانی‌ها برای زنده‌ماندن نه زندگی!

اقتصادی
تلاش ۵۸درصدِ ایرانی‌ها برای زنده‌ماندن نه زندگی!

تسنیم: رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار گفت: چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳میلیون تومان زنده است؟

فرامرز توفیقی:

* (با بیان اینکه داشتن یک خانه کوچک و یک ماشین پراید برای کارگران آرزو شده است): با چنین شرایطی که حداقل ها برای کارگران آرزو هست, ثروتمندانی هستند که با پول های کلان سرمایه گذاری می کنند و زندگی لوکس دارند. یعنی شکاف بین غنی و فقیر بسیار زیاد است. کارگران به دنبال سیاه نمایی نیستند, واقعیت های جامعه را بیان می کنند. واقعاً‌ مسئولان می توانند با حقوقی که کارگران دارند زندگی کنند؟

* سبد خوراکی ها در بازه زمانی ۹ ماهه حدود ۲۰۰ درصد گران شده است؛ هزینه مسکن در بازه زمانی ۲ ساله هم در قیمت مسکن و هم اجاره بها ۵ برابر شده است، در حال حاضر ۱۴ میلیون و ۴۹۴ هزار کارگر بیمه شده داریم که با خانوارهایشان بیش از ۴۹میلیون نفر می شوند که حدود ۵۸ درصد جامعه را تشکیل می دهند. چگونه می توانند با این حجم از گرانی ها با حداکثر ۳ میلیون تومان زندگی کنند. کارگران برای زنده ماندن تلاش می کنند نه زندگی کردن.

* از بهمن ماه سال ۹۸ که کمیته دستمزد, حداقل رقم سبد معیشت را ۴میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین کرد, تا کنون مطابق آمار رسمی مرکز آمار, تورم خوراکی ها ۱۹٫۷ درصد بود، اما امروز تورم خوراکی ها در آذر ۹۹ تورم خوراکی ۵۷٫۹ درصد اعلام شده است. یعنی در این مدت تورم خوراکی ها سه برابر شده است. از سوی دیگر فاصله تورم دهک ها، که نشان دهنده فاصله بین غنی و فقیر است, از بهمن ۹۸ تا آذر ۹۹ از ۲٫۶ واحد به ۹٫۳ واحد رسیده است. یعنی شکاف عمیقی بین دهک های اول و تا دهک دهم ایجاد شده است. این شکاف خودش را در ضریب جینی نشان می دهد. این شکافی همانی است که کارگران لمس و درک می کنند.

بازدید اپلیکیشن 55 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

‌چانه‌زنی دولت و مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰‌تومانی ‌چانه‌زنی دولت و مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰‌تومانی
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، علی رستگار | یک:‌با وجود اینکه دو هفته پیش اسحاق جهانگیری تلویحا نسبت به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از لایحه بودجه چراغ سبز نشان داد و گفت در مورد این مسئله در حال مذاکره با مجلس هستیم، حالا رئیس کل بانک مرکزی خبر داده که دولت قصد…...
خوشه‌های خشم در وال‌استریت خوشه‌های خشم در وال‌استریت
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، آرش پورابراهیمی | سال‌های اخیر و احتمالا به لطف قدرت بسیج‌سازی شبکه‌های اجتماعی به دوران طغیان حاشیه علیه متن تبدیل شده است. رسانه‌های بزرگ و مهم مورد حمله قرار گرفتند و حساب‌های توئیتری و یوتیوبی تلاش کردند با ترکیبی از واقعیت، خیال و تئوری توطئه جای آنها…...
روش‌های باورنکردنی‌ کلاهبرداری در بازار مسکن روش‌های باورنکردنی‌ کلاهبرداری در بازار مسکن
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | بازار ملک از آن بازارهاست که حضور در آن و اقدام برای معامله پر از استرس و فشار است.این روزها نشانه‌های بسیاری از ورود پول‌های سنگین به بازار مسکن وجود دارد و حجم معاملات مخصوصا در موارد بزرگ‌تر و سنگین‌تر بالا رفته و قیمت‌ها مثل یکی…...

نظرات کاربران

  1. من بعنوان یک جوان ۲۶ ساله با ۱۱ ساعت کار در روز و حقوق ۲ میلیون در ماه ، نه امیدی به داشتن خانه ، نه به ازدواج، نه به تفریح و نه پس انداز دارم. فقط برای زنده موندندارم تلاش میکنم به لطف تمام مسئولان انقلابی و غیر انقلابی.

پاسخ دهید