تلاش ۵۸درصدِ ایرانی‌ها برای زنده‌ماندن نه زندگی!

اقتصادی
تلاش ۵۸درصدِ ایرانی‌ها برای زنده‌ماندن نه زندگی!

تسنیم: رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار گفت: چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳میلیون تومان زنده است؟

فرامرز توفیقی:

* (با بیان اینکه داشتن یک خانه کوچک و یک ماشین پراید برای کارگران آرزو شده است): با چنین شرایطی که حداقل ها برای کارگران آرزو هست, ثروتمندانی هستند که با پول های کلان سرمایه گذاری می کنند و زندگی لوکس دارند. یعنی شکاف بین غنی و فقیر بسیار زیاد است. کارگران به دنبال سیاه نمایی نیستند, واقعیت های جامعه را بیان می کنند. واقعاً‌ مسئولان می توانند با حقوقی که کارگران دارند زندگی کنند؟

* سبد خوراکی ها در بازه زمانی ۹ ماهه حدود ۲۰۰ درصد گران شده است؛ هزینه مسکن در بازه زمانی ۲ ساله هم در قیمت مسکن و هم اجاره بها ۵ برابر شده است، در حال حاضر ۱۴ میلیون و ۴۹۴ هزار کارگر بیمه شده داریم که با خانوارهایشان بیش از ۴۹میلیون نفر می شوند که حدود ۵۸ درصد جامعه را تشکیل می دهند. چگونه می توانند با این حجم از گرانی ها با حداکثر ۳ میلیون تومان زندگی کنند. کارگران برای زنده ماندن تلاش می کنند نه زندگی کردن.

* از بهمن ماه سال ۹۸ که کمیته دستمزد, حداقل رقم سبد معیشت را ۴میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین کرد, تا کنون مطابق آمار رسمی مرکز آمار, تورم خوراکی ها ۱۹٫۷ درصد بود، اما امروز تورم خوراکی ها در آذر ۹۹ تورم خوراکی ۵۷٫۹ درصد اعلام شده است. یعنی در این مدت تورم خوراکی ها سه برابر شده است. از سوی دیگر فاصله تورم دهک ها، که نشان دهنده فاصله بین غنی و فقیر است, از بهمن ۹۸ تا آذر ۹۹ از ۲٫۶ واحد به ۹٫۳ واحد رسیده است. یعنی شکاف عمیقی بین دهک های اول و تا دهک دهم ایجاد شده است. این شکاف خودش را در ضریب جینی نشان می دهد. این شکافی همانی است که کارگران لمس و درک می کنند.

بازدید اپلیکیشن 55 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

راهنمای بارگذاری اطلاعات و ثبت‌نام در سامانه املاک راهنمای بارگذاری اطلاعات و ثبت‌نام در سامانه املاک
اقتصادی
ثبت‌نام سرپرستان خانوار در سامانه املاک و اسکان از پنجشنبه ۱۹فروردین آغاز شده است...
راهنمای خرید مجوز طرح ترافیک در سال ۱۴۰۰ راهنمای خرید مجوز طرح ترافیک در سال ۱۴۰۰
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | دوربین‌های طرح ترافیک با پایان رسمی تعطیلات نوروزی از امروز ۱۴فروردین ماه روشن می‌شوند.برای همین کسانی که می‌خواهند وارد محدوده طرح ترافیک یا کاهش آلودگی هوا شوند باید مجوز داشته باشند.شرایط خرید این مجوز هم از امسال تغییر کرده است و برخلاف سال گذشته که می‌‌توانستید…...
هشدار به جوسازی برای فروش دلار در نرخ بالا هشدار به جوسازی برای فروش دلار در نرخ بالا
اقتصادی
تجارت نیوز: در حالی که دلار صرافی ملی امروز ۱٫۵ درصد گران شده بانک مرکزی به سفته‌بازان و معامله‌گران فردایی هشدار داده که نسبت به جوسازی‌ها برای فروش دلار در نرخ‌های بالا واکنش مناسب نشان می‌دهد. بانک مرکزی نسبت به نوسانات اخیر بازار واکنش نشان داده و آن را ناشی…...

نظرات کاربران

  1. من بعنوان یک جوان ۲۶ ساله با ۱۱ ساعت کار در روز و حقوق ۲ میلیون در ماه ، نه امیدی به داشتن خانه ، نه به ازدواج، نه به تفریح و نه پس انداز دارم. فقط برای زنده موندندارم تلاش میکنم به لطف تمام مسئولان انقلابی و غیر انقلابی.

پاسخ دهید