دانلود اپلیکیشن هفت صبح

تقویم تاریخ | در پنجم خرداد چه اتفاقات مهمی رخ داده؟

گوناگون
تقویم تاریخ | در پنجم خرداد چه اتفاقات مهمی رخ داده؟

امروز چهارشنبه پنجم خرداد ماه (۲۶می ۲۰۲۱) است؛ تقویم می‌گوید ۶۷ روز از سال گذشته و به پایان آن ۲۹۸ روز زمان باقی مانده. در پنجم خرداد ۱۲۸۷ پس از پنج سال تلاش و جستجو در مسجدسلیمان نفت کشف شد. به‌‌همین خاطر این روز را روز مسجدسلیمان اسم‌گذاری کرده‌اند. پنجم خرداد همچنین روز نسیم مهر و روز حمایت از خانواده زندانیان در ایران است.

وحید طالب‌لو، محسن یوسفی و میلاد فخرالدینی فوتبالیست‌هایی هستند که امروز پنجم خرداد در شناسنامه‌‌شان به‌عنوان روز تولد ثبت شده. مرحوم کریم امامی، مترجم و روزنامه‌نگار، محمدعلی پرواز، نقاش و خوش‌نویس، پرویز شاپور، نویسنده و علی رهبری، موسیقیدان و رهبر ارکستر هم در همین روز به‌دنیا آمده‌اند.

پنجم خرداد سالروز وفات هوشنگ سیحون، معمار، طراح، نقاش و مجسمه‌ساز و ناصر ملک‌مطیعی است. تقویم تاریخ در این روز حوادث زیادی را به‌چشم دیده است؛ از ؟؟؟ تا ؟؟؟

***در ۲۶ ماه می ۱۵۵۷ شاه طهماسب یکم تصمیم گرفت که شهر قزوین پایتخت ایران شود. شاه طهماسب که ۵۴ سال سلطنت کرد اعلام کرده بود که پایتخت کشور پهناور ایران باید به یک فاصله از مرزهای غربی و شرقی باشد تا اخبار سریعا واصل شود. از آغاز کار صفویان تا آن زمان، شهر تبریز پایتخت ایران بود. پایتخت بودن قزوین بیش از ۴۰ سال طول نکشید و شاه عباس یکم پایتخت را به اصفهان منتقل ساخت تا مرکز کشور باشد

*** شارل لویى آلفونْسْ لاوران، پزشکی فرانسوی در ۲۶ مه ۱۸۸۰میلادی موفق به‌کشف عامل بیماری مالاریا شد. ان‌شاالله همین روزها عامل و مسبب انتشار ویروس کرونا و از همه مهمتر واکسن درست درمان آن هم پیدا شود بلکه از این وضعیت یک لنگ در هوا خلاص شویم.

*** در پنجم خردادماه ۱۲۸۷ نخستین چاه نفت ایران در شهرستان مسجد سلیمان از شهرهای استان خوزستان کشف شد و نفت تا ارتفاع ۲۵ متر از سطح زمین فوران کرد. یک سال بعد ساخت پالایشگاهی در این منطقه آغاز شد و به بنا نهادن شهر آبادان منجر گردید. این یکی به‌درد کل‌کل کردن آبادانی‌ها و مسجدسلیمانی‌ها نمی‌خورد؟

*** ۳۹ سال پیش، در چنین روزی نیروی هوایی آرژانتین ناوشکن اتمی انگلیسی «کاونتری» را غرق کرد. این ناو در جریان تسخیر سفارت آمریکا در ایران به خلیج فارس اعزام شده بود.

*** الکساندر پوشکین نویسنده و شاعر بزرگ روسیه، جان وین بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی، برنده جایزه اسکار، هلنا بونهام کارتر بازیگر انگلیسی و لوکا تونی فوتبالیست ایتالیایی در این روز به‌دنیا آمده‌اند.

بازدید اپلیکیشن 8 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید