تبرئه کامفیروزی از اتهام توهین به رهبری

اجتماعی
تبرئه کامفیروزی از اتهام توهین به رهبری

اسم محمدعلی کامفیروزی وقتی سر زبان‌ها افتاد که در ماه رمضان سال ۹۵ در دیدار با رهبری گفت ‌ «پرسش از برخی نظرات حضرتعالی» منجر به برخورد قضایی می‌شود. بعد هم ادامه داد: «بعضاً انتقاد از وضعیت برخی نهادهای تحت نظر جنابعالی یا پرسش از برخی نظرات حضرتعالی منجر به برخورد با نشریات شده و مدیرمسئول و سردبیر و نویسنده را راهی راهروهای پرپیچ و خم دادسرا و دادگاه می‌کند…

آقای خامنه‌ای، خون پدر من روی این خاک ریخته شده. من نمی‌توانم این خاک را رها کنم. من نمی‌توانم بی‌تفاوت باشم. از شما خواهش می‌کنم که بفرمایید شیوه تعامل با من و امثال من چگونه باید باشد؟» او اینطور پاسخ شنید: «مخالف بنده حرف زدن اصلاً نه مؤاخذه دارد، نه جرم است.»

بعد پایان سر و صدای این حرف‌ها، کامفیروزی برای چند سال در سطح رسانه‌های عمومی کم‌رنگ شد، البته او اغلب در نشست‌های دانشجویی حضوری فعال داشت و به عنوان دانشجوی دکترای حقوق یک فعال دانشجویی شناخته شده محسوب می‌شد اما آنچه دوباره او را به صدر خبرها برگرداند، خبر محکومیتش به دو سال حبس تعلیقی و ۶۰ بار سفر به شیراز و مراجعه به «نهادهای ذی‌ربط» در طول پنج سال بود، یعنی ماهی یک بار. هنوز چیزی از حواشی این خبر کم نشده بود که دیروز خبر رسید کامفیروزی در دادگاهی دیگر به کلی از اتهامات تبرئه شده است. آنچه در چند روز گذشته، گذشت و در نهایت به تبرئه منتهی شد به تعدادی خبر کوتاه و یک رشته توئیت بلند محدود می‌شود.

بلافاصله بعد از انتشار خبر محکومیت کامفیروزی، محمد‌علی باقرپور وکیل‌‌ او ‌ به انصاف نیوز گفت: ‌«پس از گذشت حدود دو سال از سخنرانی موکل من در جمعی از دانشجویان دانشگاه شیراز به مناسبت روز دانشجو در سال ۹۷، پیرو شکایت سازمان اطلاعات سپاه فجر استان فارس، حکم محکومیت ایشان به تحمل دو سال حبس تعلیقی به همراه الزام به ۶۰ بار مسافرت به شیراز و مراجعه به سازمان اطلاعات سپاه، توسط قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز صادر شده است.»

باقرپور حکم صادره درباره موکلش را غیرقانونی دانسته و گفت: «موکل من هیچ توهینی به رهبری انقلاب نکرده است، خودشان هم این را می‌دانند. اصلا هیچ لفظ یا عبارت توهین‌آمیزی در کل سخنرانی آقای کامفیروزی در دانشگاه شیراز وجود ندارد. ما در دفاعیات‌مان مکررا به این مسئله اشاره کردیم و گفتیم اگر توهینی به رهبری صورت گرفته، لفظ و عبارت آن چیست؟

قاضی دادگاه هم در رأیی که صادر کرده، مثلا خواسته به مصادیق توهین در سخنرانی موکل اشاره کند و آمده به صفحه ۱۵ پرونده استناد کرده که بخشی از سخنرانی موکل من است که در آن آقای کامفیروزی فقط یک جمله درباره رهبری گفته و آن هم این است که «عملکرد رهبری هم عملکرد قابل انتقادی است در دفاع از حقوق و آزادی‌های شهروندان.» خب کجای این حرف توهین است؟ اگر قابل انتقاد خواندن عملکرد رهبری را توهین بدانیم، خب این حرف بارها توسط خود ایشان هم بیان شده است.»

این وکیل دادگستری ضمن تشریح دیگر مفاد رأی صادره گفت: «یا در بخش دیگری از رأی، ابراز تأسف موکل من نسبت به وضعیت یکی از وظایف و اختیارات رهبری، توهین دانسته شده است؛ ما در جلسه دادگاه هم گفتیم که ابراز تأسف معنایی جز ابراز نگرانی و ناراحتی ندارد و لفظ مصطلحی است که بارها و بارها در ادبیات روزمره استفاده می‌شود و هیچگاه هم توهین‌آمیز تلقی نمی‌شود. ما آنجا گفتیم که نه توهینی انجام شده و نه قصد توهینی وجود داشته و ضمنا مفصلا دفاعیاتی را در رد اتهام بی‌اساس وارده طرح کردیم اما متأسفانه ریاست دادگاه توجهی به دفاعیات ما نکرد.»

بعد از این مصاحبه، خود کامفیروزی هم در رشته توئیتی بلند موضوع را توضیح داد و اعلام کرد که تمام ‌سه، چهار سال گذشته را به روش‌های مختلف تحت فشار بوده ‌ و بعضی از اتهاماتی که در این سال‌ها به او وارد کرده‌اند تا جایی بی‌پایه بوده که در همان جلسات اول در دادستانی، از اتهام تبرئه می‌شده است اما این بار کار او بیخ پیدا کرد. البته محکومیت کامفیروزی رای دادگاه بدوی بود و وکیل او خبر از تجدیدنظرخواهی موکلش داد، اقدامی که موثر واقع شد و نظر دادگاه تجدید نظر کاملا با دادگاه اولیه تفاوت پیدا کرد.

دیروز مرکز رسانه قوه ‌قضائیه نوشت: «پرونده محمدعلی کامفیروزی که با اتهام توهین به مقام معظم رهبری در جریان رسیدگی بدوی منجر به صدور رأی غیر قطعی دو سال حبس شده بود، با تجدیدنظرخواهی وی مجدد در دستور کار رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر قرار گرفت.پس از دریافت تقاضای تجدیدنظر خواهی وی ؛ پرونده در شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان فارس مطرح شد و با رسیدگی به این پرونده امروز به صورت فوق‌العاده در دستور کار شعبه مزبور قرار گرفت.

بر‌اساس رأی صادر شده، قضات صادرکننده رأی خاطرنشان کرده‌اند که کامفیروزی در تمام مراحل رسیدگی منکر اتهام توهین به رهبری شده و همچنین در گزارش ضابط پرونده نیز این اتهام گزارش نشده است بنابراین تقاضای تجدیدنظر کامفیروزی صحیح تشخیص داده شده و رأی قطعی بر برائت او صادر می‌شود.» از دیروز خبر تبرئه کامفیروزی با همان سرعتی که در حال دست به دست شدن است، خبر محکومیتش جنجال درست کرد.

بازدید اپلیکیشن 165 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

جلسه ویژه برای پیگیری یک پرونده حساس جلسه ویژه برای پیگیری یک پرونده حساس
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح | در شرایطی که شبکه‌های اجتماعی هنوز هم تحت تاثیر هشتک جنجالی «اعدام نکنید» قرار دارند، خبری در آنها منتشر شد درباره حضور علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی سال دوم دانشگاه شریف که مدتی است بازداشت شده‌اند و دستگیری‌شان حاشیه‌های فراوانی داشته است. ماجرا از…...
جزییات مصوبه تمدید دوماهه قراردادهای اجاره مسکن جزییات مصوبه تمدید دوماهه قراردادهای اجاره مسکن
اجتماعی
دیروز در ستاد ملی کرونا مصوب شده «مدت زمانی که بنگاه‌های مشاور املاک به دلیل شرایط ناشی از کرونا تعطیل شدند به قرارداد مستاجران اضافه شود.» این مدت را دولت دو ماه در نظر گرفته است و گفته شرایط این قرارداد باید مثل شرایط قرارداد قبلی باشد. این مصوبه ستاد…...
دست‌انداز ‌ملایم ‌سر‌راه ‌ژن‌های‌ خوب دست‌انداز ‌ملایم ‌سر‌راه ‌ژن‌های‌ خوب
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح، علی رستگار | با حکم دیوان عدالت‌ اداری، تغییر رشته فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد از دامپزشکی به رشته‌های پزشکی لغو شد. * یک: یک مقام قضایی روز گذشته این گمانه زنی را که دیوان عدالت اداری در ماجرای لغو امتیازات ویژه فرزندان اعضای هیات علمی…...

پاسخ دهید