دانلود اپلیکیشن هفت صبح

هرآنچه باید درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان و کودکان بدانید

اجتماعی
هرآنچه باید درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان و کودکان بدانید

قرار است دانش آموزان مدارس واکسینه شوند. این به آن معناست که واکسیناسیون به زیر هجده سال هم رسیده است. با گسترش واکسیناسیون آنان سرانجام میتوان پس از قریب به یک سال و نیم، به بازگشایی حضوری مدارس امیدوار شد و خانواده‌ها با نگرانی کمتری فرزندان خود را راهی مدرسه کنند.

اولویت اول برای سال آخریها

در این میان اما وعده‌ها برای واکسیناسیون دانش‌آموزان سرانجام از روز گذشته ( ۲۸ شهریورماه) با تزریق واکسن به دانش‌آموزان سال آخر متوسطه دوم (متولدین ۱ مهر ۱۳۸۲ تا ۱ مهر ۱۳۸۳) به مرحله اجرایی رسید. البته این درحالی بود که وزیر بهداشت پیش‌تر تاکید کرده بود واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال بلامانع است اما بر اساس آنچه که در سامانه salamat.gov.ir مشاهده می‌شود، فعلا سامانه برای متولدین ۱۳۸۳ و ماقبل بازگشایی شده است که احتمالا این تصمیم برای جلوگیری از بروز تجمع دانش‌آموزان در مراکز تجمیعی واکسیناسیون گرفته شده است.

چرایی انتخاب سینوفارم برای دانش آموزان

اما سوال اصلی اینجاست؛ کدام واکسن‌ها برای دانش‌آموزان مناسب است؟ پرسشی که وزیر بهداشت در پاسخ به آن تاکید می‌کند که «براساس مطالعاتی که انجام شده واکسن سینوفارم برای این گروه سنی تزریق خواهد شد و این واکسن در اختیار همه مراکز نیز قرار داده شده است.»

پیش از این نیز دکتر محمدرضا شانه‌ساز_ رئیس سازمان غذا و دارو از صدور مجوز تزریق واکسن‌های پاستوکووک و سینوفارم برای سنین کمتر از ۱۸ سال خبر داده بود. به اذعان او مطالعات بالینی بر این واکسن‌ها نشان داده است که این واکسن‌ها می‌توانند در سنین نوجوانی استفاده شوند که البته در سبد واکسیناسیون ما هم وجود دارد. بر این اساس طبق اظهارات رییس سازمان غذا و دارو، فعلا دو واکسن اصلی کاندید برای تزریق به نوجوانان و دانش‌آموزان کشور سینوفارم و پاستوکووک است.

وزارت بهداشت: والدین در تزریق واکسن کرونا به فرزندانشان نگرانی نداشته باشند
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به اینکه اکنون در کشورهای اروپایی، آمریکا و بسیاری از دیگر کشورهای جهان واکسیناسیون کودکان در حال انجام است، گفت: واکسن ها معمولا ایمن هستند و عارضه جدی برای فرد به وجود نمی آورند. واکسن کرونا هم از این قاعده مستثنی نیست و عوارض جدی ایجاد نمی کند. نیازی نیست که به سمت و سوی واکسن خاصی برویم. در کشورهای دیگر هم از تمامی واکسن هایی که توسط سازمان غذا و داروی آن کشورها تایید شده، برای واکسیناسیون نوجوانان استفاده می کنند.

کودکان کدام کشورها در مقابل کووید واکسینه شدند؟

مالت) مالت که ۸۰ درصد از جمعیت خود را واکسینه کرده و یکی از بالاترین میزان واکسیناسیون در جهان را به خود اختصاص داده است، در حال حاضر نیز نوجوانان بالای ۱۲ سال را واکسینه می‌کند.

شیلی) شیلی کشوری دیگر که دارای بالاترین نرخ واکسیناسیون در جهان است نیز واکسن هایی برای افراد ۱۲ سال به بالا در دست تولید دارد.

بریتانیا) از ۲۳ آگوست به همه نوجوانان ۱۶ و ۱۷ ساله در انگلستان واکسن داده می شود، در حالی که کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله که از نظر بالینی در برابر کووید آسیب پذیر هستند یا با بزرگسالانی زندگی می کنند که در معرض خطر بیماری جدی ناشی از این ویروس هستند نیز واجد شرایط دریافت واکسن هستند. در ایرلند جذب واکسن قابل توجهی در جمعیت بزرگسال داشته است. این کشور در هفته های اخیر بیشتر بر واکسیناسیون کودکان تمرکز کرده است. پورتال ثبت نام کودک ۱۲ تا ۱۵ ساله برای واکسن در ۱۱ آگوست افتتاح شد و بیش از ۷۵ هزار در ۴۸ ساعت اول ثبت نام کردند. طبق ارقام سرویس بهداشتی ایرلند در ۱۳ سپتامبر ، ۹۰.۲ درصد از افراد بالای ۱۲ سال یک دوز و ۸۵.۱ درصد هر دو دوز را دریافت کرده اند.

ایتالیا) هدف ایتالیا واکسیناسیون هرچه بیشتر نوجوانان در زمان بازگشت به مدرسه در ماه سپتامبر بوده است. از ۱۶ آگوست، کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله می توانند واکسن را بدون وقت قبلی دریافت کنند. واکسن فایزر برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله تزریق می شد، درحالی که برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله در ابتدای ماه اوت تزریق واکسن مدرنا تأیید شد.

آلمان) در آلمان در ابتدا واکسن ها فقط برای کودکان با شرایط زمینه ای توصیه می شد، اما در پی گسترش نوع دلتا در این کشور، در ۱۶ اوت تصمیم گرفته شد که واکسن را برای همه کودکان بالای ۱۲ سال ارائه دهند. نهاد تخصصی که به دولت آلمان در زمینه واکسن مشاوره می دهد در بیانیه ای اعلام کرد که این تصمیم پس از بررسی داده های جدید ایمنی، به ویژه از ایالات متحده، پس از واکسیناسیون حدود ۱۰ میلیون نوجوان گرفته شد. آنها گفتند که با توجه به دانش موجود، مزایای واکسیناسیون بیشتر از عوارض جانبی بسیار نادر واکسن است.

لهستان) در این کشور تزریق واکسن های فایزر و مدرنا برای افراد بیش از ۱۲ سال تأیید شده و به گفته مقامات بهداشتی لهستان در ۱۴ سپتامبر، ۱.۴ میلیون دوز به کودکان ۱۲ تا ۱۷ ساله تزریق شده است و قرار است واکسیناسیون در مدارس انجام شود.

فرانسه) فرانسه یکی از اولین کشورهایی بود که واکسیناسیون را برای افراد بالای ۱۲ سال صادر کرد و این کار را در ۱۵ ژوئن انجام داد. در این کشور در ۱۲ سپتامبر، ۶۸ درصد از کودکان ۱۲-۱۷ ساله حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده اند و در حالی که ۵۶ درصد کاملاً واکسینه شده اند. از پایان ماه سپتامبر، افراد زیر ۱۸ سال برای دسترسی به مکان هایی مانند سینما یا رستوران به کارت سلامت نیاز دارند. این مجوز وضعیت واکسن دارنده را اثبات می کند یا تایید می کند که در ۷۲ ساعت گذشته فرد آزمایش شده است.

اسپانیا) بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت اسپانیا از ۱۳ سپتامبر ، ۷۹.۲ درصد از حدود ۳.۹ میلیون نوجوان ۱۲ تا ۱۹ ساله در اسپانیا اولین دوز واکسن را دریافت کرده اند و ۵۸.۴ درصد به طور کامل واکسینه شده اند.

دانمارک) ۸۳.۵ درصد از افراد بالای ۱۲ سال در این کشور به طور کامل واکسینه شده اند.

سوئیس) سوئیس واکسن فایزر را برای کودکان بالای ۱۲ سال در اوایل ژوئن تایید کرد.

سوئد) در ماه اوت شروع به واکسیناسیون افراد زیر سن قانونی کرد و سپس برای نوجوانان ۱۶ تا ۱۸ ساله واکسینه شدند. کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله تنها در صورت داشتن بیماری ریوی، آسم شدید یا سایر بیماریهای پرخطر واجد شرایط واکسن هستند.

نروژ) در نروژ ، که بخشی از اتحادیه اروپا نیست، این واکسن اخیراً برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله تمدید شده است، اما تنها دوز اول آن ارائه می شود و تصمیم برای دوز دوم بعداً گرفته می شود.

ایالات متحده) تا پایان ماه ژوئیه، ۴۲ درصد از نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله اولین دوز خود را دریافت کردند و ۳۲ درصد دوز دوم را گرفتند که واکسن های فایزر و مدرنا بوده است. مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده همچنان توصیه می کند همه افراد بالای ۱۲ سال باید واکسینه شوند.

استرالیا) واکسن موجود برای گروه سنی نوجوانان، فایزر است و در طرح اولیه واکسن استرالیا آمده است که افراد ۱۶ سال به بالا باید واکسینه شوند. در این مرحله، فقط کودکان بین ۱۲ تا ۱۵ سال که دارای شرایط بهداشتی شدید هستند نیز باید واکسن دریافت کنند.

کانادا) کانادا اولین کشوری بود که به کودکان ۱۲ سال به بالا اجازه تزریق واکسن فایزر را داد. در اوایل ماه مه، به والدین گفته شد که می توانند فرزند خود را برای دریافت واکسن ثبت نام کنند و تا اواسط آگوست، ۵۸ درصد از کودکان بین ۱۲ تا ۱۷ سال کاملاً واکسینه شده اند.

چین) واکسن موجود برای گروه سنی پایین در چین، سینوفارم و سینوواک است و البته اطلاعات دقیق در مورد اینکه چه سنی مشمول دریافت این واکسن ها هستند مشخص نیست. اطلاعات دقیق در مورد تولید واکسن چین محدود است، با این حال گزارش رسانه های محلی نشان می دهد که برخی مناطق در حال واکسیناسیون کودکان ۱۲ ساله و بالاتر هستند.

ژاپن)ژاپن مجوز تزریق واکسن فایزر به افراد ۱۲ سال به بالا را داده است، اما دولت همچنان بر هدف قرار دادن گروه های مسن تر که در صورت ابتلا به کووید مستعد بیماری های جدی و مرگ هستند تمرکز کرده است. برخی از شهرها شروع به واکسیناسیون کودکان خردسال کرده اند، اما هنوز تزریق سراسری برای این گروه سنی وجود ندارد.

هلند)بر اساس توصیه شورای بهداشت هلند، دولت واکسن فایزر را برای افراد ۱۲ سال به بالا تزریق می کند. در ماه جولای، دولت گفت قصد دارد همه افراد اولین دوز واکسن را قبل از شروع سال تحصیلی جدید دریافت کنند. بیش از ۱۰.۵ میلیون نفر به طور کامل واکسینه شده اند.

نیوزلند) در ماه ژوئن، تنظیم کننده پزشکی نیوزلند موافقت تزریق موقت واکسن فایزر را برای کودکان ۱۲ سال به بالا صادر کرد.

روسیه) روسیه نیز جز اولین کشورهایی بود که واکسن کووید را برای استفاده در بزرگسالان تأیید کرد و صرفا واکسن مورد استفاده در این کشور، اسپوتنیک وی بود.

کره جنوبی) فایزر برای کودکان ۱۶ سال به بالا تأیید شده است، در حالی که مدرنا برای افراد ۱۸ سال به بالا در دسترس است. کره جنوبی قصد ندارد امسال واکسن را برای افراد ۱۲ تا ۱۵ سال ارائه دهد.

هند) در ماه اوت، مقررات دارویی کشور برای واکسن جدیدی که توسط شرکت دارویی محلی Zydus Cadila ساخته شده بود، در همه افراد ۱۲ سال به بالا استفاده کرد و این اولین تأیید برای پوشش کودکان بود.

مشاوران دولتی گفته اند که واکسیناسیون برای کودکان ۱۲ تا ۱۷ ساله با بیماری‌های جدی می تواند در ماه اکتبر آغاز شود، اما راه اندازی گسترده تر تنها پس از اتمام برنامه واکسیناسیون بزرگسالان در هند انجام می شود.

بازدید اپلیکیشن 42 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید