دانلود اپلیکیشن هفت صبح

بیانیه عفو بین‌الملل درباره رئیسی چقدر جدی است؟

سیاسی
بیانیه عفو بین‌الملل درباره رئیسی چقدر جدی است؟

ابراهیم رئیسی، در حالی به‌عنوان سیزدهمین رئیس جمهور ایران انتخاب شده که نام او هم در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد و هم اخیرا سازمان عفو بین‌الملل ادعایی را درباره رئیسی مطرح کرده است. آیا تحریم رئیسی مانع فعالیت‌های دیپلماتیک و سفرهای خارجی او می‌شود؟

نعمت احمدی‌، حقوق‌دان در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: چیزی به نام مصونیت سیاسی مقامات وجود دارد و آنها به واسطه مقام سیاسی که دارند از مصونیت قضایی برخودارند. پس هیچ مشکلی برای فعالیت‌های دیپلماتیک و سفرهای خارجی رئیسی ایجاد نمی‌شود.

اما ماجرای تحریم ابراهیم رئیسی و بیانیه عفو بین‌الملل چیست؟ اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۱ نام ۸۰ مقام ایرانی را در در لیست تحریم‌های خود قرار داد. تحریم‌هایی که گفته می‌شد دلیل آن مسائل حقوق بشری است. سال ۹۸ و همزمان با ریاست رئیسی بر قوه قضاییه، وزارت خزانه‌داری آمریکا هم ۹ نفر از مقامات ایران را تحریم کرد که ابراهیم رئیسی یکی از این افراد بود.

حالا همزمان با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ و رفتن او به قوه قضاییه این سوال را ایجاد کرده است که وجود نام او در لیست تحریم‌ها چه اثری بر دولت او می‌گذارد و آیا مانعی بر سر راه فعالیت‌های دیپلماتیک اوست؟

احمدی‌ می‌گوید: نام صدها نفر از مقامات ایران در لیست تحریم‌های امریکا وجود دارد و این تحریم‌ها یک سری تحریم یک سویه است. او می‌گوید مقامات سیاسی دارای مصونیت هستند و هیچ مشکلی برای سفرهای خارجی ابراهیم رئیسی به واسطه وجود نام او در لیست تحریم‌ها ایجاد نمی‌شود. نام محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در لیست تحریم‌های امریکا بود اما همان‌گونه که مشکلی برای فعالیت‌های دیپلماتیک او پیش نیامد، برای رئیس دولت جدید هم پیش نمی‌آید.

آیا ادعای سازمان عفو بین‌الملل می‌تواند مشکلی برای فعالیت رئیسی ایجاد کند؟ احمدی در جواب این سوال می‌گوید: ما اصلی داریم به نام اصل قانونی بودن جرم و مجازات. از طرف دیگر قوانین داخلی ما در این مورد مشخص است و قوانین خارجی هم دارای یک سیکل و سِیر خاص و مشخصی است و باید برای اثبات آن روندی طی شود.

دیگران هم معتقدند که این ادعای سازمان عفو بین‌الملل مشکل و محدودیت خاصی برای رئیسی ایجاد نمی‌کند اما می‌تواند به برخی حواشی علیه او دامن بزند و نه بیشتر. اما برخی دیگر می‌گویند درست است که کار ابراهیم رئیسی با غرب آسان نیست اما بیش از تحریم شخص او و یا بیانیه عفو بین‌الملل، وزیر خارجه‌ای که رئیسی برای دولتش انتخاب می‌کند، تعیین‌کننده است. به عبارتی این بیانیه و تحریم‌ها مانع فعالیت او نیست. اما وجود این موارد می‌تواند هر زمان که لازم باشد موجب تبلیغات منفی برای دولت رئیسی شود.

بازدید اپلیکیشن 190 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید