بن سلمان و الکاظمی توافق کردند

جهان
بن سلمان و الکاظمی توافق کردند

فارس نوشت: پس از آنکه «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق روز گذشته وارد ریاض شد، خبرگزاری رسمی عراق (واع)، بامداد امروز (پنجشنبه) از توافق دو طرف در زمینه‌های اقتصادی خبر داد.

خبرگزاری رسمی عراق در این خصوص نوشت مصطفی الکاظمی و محمد بن سلمان در گفت‌وگو با یکدیگر به چشم‌انداز همکاری‌های دوجانبه و راه‌های تقویت آن در تمام زمینه‌ها پرداخته‌ و درباره مسائل مورد اهتمام مشترک در منطقه و جهان تبادل نظر کرده‌اند.

دو طرف ضمن ابراز رضایت درباره سطح همکاری‌ها و هماهنگی‌ها میان دو کشور، در عین حال بر عزم خودشان برای ادامه و تعمیق ابعاد همکاری در راستای منافع مشترک در زمینه‌های سیاسی، امنیتی، نظامی، تجاری، سرمایه‌گذاری و فرهنگی تأکید کرده‌اند.

در ادامه خبرگزاری رسمی عراق با اشاره به اینکه دو طرف بر اجرای توافق‌ها و یادداشت‌های تفاهم‌ پیشین خود تأکید کرده‌اند،‌ آمده است که الکاظمی و بن سلمان «بر ادامه همکاری‌ها و هماهنگی‌های مشترک در مواجهه با خطر افراطی‌گرایی و تروریسم از راه تبادل تجربه میان دستگاه‌ها و مراکز امنیتی ذیربط در دو کشور به عنوان یک تهدید برای منطقه و جهان تأکید و بر پیشبرد حمایت از تلاش‌های عراق در همکاری با ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با بقایای [عناصر] سازمان تروریستی داعش توافق کرده‌اند».

دو طرف همچنین ضمن تأکید بر «بر اهمیت همکاری مشترک در امن‌سازی مرزهای میان دو کشور» درباره موارد ذیل به توافق رسیده‌اند:

۱. تأسیس صندوق مشترک به ارزش سه میلیارد دلار

۲. همکاری در زمینه انرژی، انرژی‌های تجدیدپذیر و فعال‌سازی و تسریع طرح اقدام مشترک زیر چتر شورای هماهنگی عراق و عربستان سعودی به همراه لزوم ادامه همکاری‌ها و هماهنگی‌ها در زمینه نفت در چارچوب کار سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، توافق (اوپک+) و همچنین پایبندی کامل به بندهای این توافق و مکانیزم جبران و تعهد به تمام تصمیماتی که در راستای ثبات بازارهای جهانی نفت بر سر آن توافق شده است.

۳. انجام پروژه برق رسانی

۴. تقویت هماهنگی‌ها در زمینه حمایت و تأیید متقابل در چارچوب دیپلماسی چند جانبه

۵. توسعه فرصت‌ سرمایه‌گذاری شرکت‌های سعودی و دعوت از آنها برای توسعه دامنه فعالیت‌هایشان در عراق در تمام زمینه‌ها از جمله تلاش برای بازسازی.

خبرگزاری رسمی عراق در گزارشی دیگر در این خصوص نوشت که وزیر دارایی این کشور و همتای سعودی او در زمینه مالیات مضاعف و تأمین مالی صادرات چند توافق امضاء کرده‌اند.

نخست‌وزیر عراق، بعد از ظهر روز گذشته، وارد ریاض پایتخت عربستان سعودی شد و در فرودگاه مورد استقبال ولی‌عهد سعودی قرار گرفت.

روز گذشته، «حسین علاوی» مشاور نخست‌وزیر عراق در جمع خبرنگاران در ارتباط با سفر الکاظمی گفت که در این سفر چند پرونده مهم و حائز اهمیت برای دو کشور، از جمله شیوه‌های مقابله با بحران‌های جاری در منطقه، هماهنگی اقتصادی، حمایت از طرح‌های توسعه و سرمایه‌گذاری پیشنهادی از سوی هیأت سرمایه‌گذاری ملی عراق به شرکت‌های سعودی و تسهیلات دولت عراق به این شرکت‌ها و توجه به ایجاد پروژه‌های مشترک بررسی خواهد شد.

دفتر نخست‌وزیر عراق پیشتر اعلام کرده بود که پنج‌شنبه پیش، میان ملک سلمان و الکاظمی بنا بر درخواست رسمی شاه عربستان سعودی دیداری مجازی صورت گرفته است و طی آن دو طرف با اشاره به روابط تاریخی مستحکم دوجانبه، به تمجید از سطح روابط و مناسبات میان یکدیگر پرداختند و بر لزوم تقویت آن تأکید کردند.

در جریان این گفت‌وگو، شاه سعودی از مصطفی الکاظمی برای سفر به ریاض دعوت کرد و نخست وزیر عراق نیز ضمن تقدیر از پادشاه عربستان، دعوت وی برای سفر به ریاض را پذیرفت.

بازدید اپلیکیشن 18 , بازدید سایت 3

اخبار مرتبط

بوش، اوباما، ترامپ و بایدن چقدر پول دارند؟ بوش، اوباما، ترامپ و بایدن چقدر پول دارند؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | هفته گذشته نشریه آمریکایی فوربس جدیدترین فهرست خود از ثروتمندان میلیاردر این کشور را منتشر کرد.با نکاهی گذرا به این فهرست درمی‌یابیم که تغییرات زیادی در این لیست صورت گرفته است.عده‌ای مانند کایلی جنر از این جمع خارج شده‌اند و دیگر میلیاردر به حساب…...
مرگ سه‌هزار بیمار برزیلی مبتلا به کرونا در عرض یک روز مرگ سه‌هزار بیمار برزیلی مبتلا به کرونا در عرض یک روز
جهان
از ابتدای شیوع همه‌گیری ویروس کرونا تا به امروز دوازده میلیون و ۱۳۶ هزار ۶۱۵ مورد ابتلا و دویست و ۹۸ هزار و ۸۴۳ مورد فوتی ناشی از ویروس Covid-۱۹ در برزیل ثبت شده است. برزیل روز سه‌شنبه (۲۳ مارس) رکورد غم‌انگیز دیگر در همه‌گیری کرونا را اعلام و برای…...
روسپی‌های استرالیایی و گروگان‌های کانادایی روسپی‌های استرالیایی و گروگان‌های کانادایی
جهان
  سه تا خبر جالب  در  ۱۲ ساعت گذشته که بین بقیه خبرها ممکن است گم شوند: در استرالیا فیلم های دوربین های مداربسته پارلمان این کشور منتشر شده که نشان می دهد کارمندان  مرد رسمی  پارلمان در غیاب نماینده ها چقدر فعال هستند و انواع و اقسام روابط جنسی…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید